43 yaşındayım ve üçüncü çocuğumla 34 haftalık hamileyim. Wooow! Ve, ben söylemem lazım 40’larda hamilelik 30’lu yaşlarda hamilelikten biraz farklı.

40’lı yıllarda 8 Yolları Hamilelik Farklıdır 😱

40’lı Yaşlarda Hamilelik: İyi, Kötü ve Çirkin

Lütfen kalbimi dinleyin: 40’larınızda hamile kalmanın ne kadar zor olduğuyla ilgili seslerin içine abartılı söylemler eklemek istemiyorum. Yüksek riskli, geriatrik, çılgın, tehlikeli, nadir, imkansız, ve nasıl oluyor da olabiliyor?

Kadınlar kırk yaşlarında yüzlerce yıldır doğum yapıyorlar:

  • Elizabeth Hamilton, yetimhane müdürü, siyasal aktivist ve kurucu babası Alexander Hamilton’ın karısı, 8. ve son çocuğunu yaklaşık 45 yaşında doğurdu. (1800’lerde 97’ye kadar yaşadı!)
  • Aslında, ellili yaşlarında doğal olarak gebe kalan ve sağlıklı çocuk sahibi olan çok sayıda kadın var.
  • Doğal olarak gebe  kalabilen en yaşlı anne, 1997 yılında , 59 yaşında oğlunu doğuran Dawn Brooke’dur. Üreme yardımı kullanan anneler için yaşlar çok daha büyük olabilir.

Mesele şu ki: Kadınlar 30’larından çok daha geç doğum yapabilirler! Ancak, her zaman daha kolay olduğu anlamına gelmez.

Ve bu gerginlik: Ben cesur olmak istiyorum, ama ben de seninle gerçekçi olmak istiyorum. 40’lı yıllarda hamileliğim 30’larımdakilerden farklı.

Bu sadece benim için değil…

40 ya da daha fazla yaşta hamile olan annelerle konuştukça, yalnız olmadığımı anlıyorum.

40’lı Yaşlarda Hamileliğimin 8 Farkı

Dolayısıyla, hamileliğimin 40’lı yıllardaki ilk sekiz farkını paylaşıyorum.

1. Daha Yorgun.

Hamile olmadan önce yaptığım enerjiye sahip değilim.

Bakmam gereken iki büyük çocuğum var, bu kesinlikle yorgunluğu ikiye katlayan bir durum. Ancak, onlar büyük ve nispeten “kendine bakabiliyorlar.” Yani, yeni yürümeye başlayan çocukların peşinde koşmam gibi değil! Yine de, 40’lı yıllarda bu hamilelikte daha çok yoruldum.

Ve genellikle sadece yorgunluk duygularımı kabul ediyorum ve ihtiyacım olduğunda dinleniyorum. Sonuçta, hamilelik zor iş!

2. Daha Fazla Şişkinlik.

Bu hamilelikte 40’larda diğerlerine karşı daha fazla sıvı tuttuğumu anlıyorum.

Bu benim hatam ve yaşla ilgisi olmayan bir şey olabilir. Her halükarda, yine de, 40’lı yıllarda hamilelikte sıvıları ve şişlikleri tutmaya daha eğilimli olduğumu hissediyorum. Aynı zamanda daha hızlı hissediyorum – bebeğim zaten 14 kilo, tamamen dışarı çıkmaya hazır.😂

3. Sıcak, Sıcak, Sıcak!

Yeterince klima, fan, soğuk duş ve soğuk içecek alamıyorum. Bu noktada, öğleden sonra dışarı çıkmamaya çalışıyorum ve sabah erkenden ayak işlerini yapıp egzersiz yapmam gerekiyor. Çok fazla ısındım! (Ve bunun şişlik bölümünde işe yaramadığından eminim!)

Ayrıca 40’lı yıllarda hamileliğimde sıcak basmalarım da var. Bunun hormonal durumlara bağlı olduğundan eminim. Progesteronumu gebeliğin erken döneminde test ettim ve yüksek seviyeler vardı, ancak yine de sıcak basmaları var.

Belki daha az seks hormonuna veya farklı seviyelere sahip olmanın bir pozitif ve / veya olası yan etkisi?

4. Vücut Ağrısı.

Tamam, ben ilk iki hamilelik sırasında pelvik taban ağrısı , yuvarlak bağ ağrısı , yıldırım kasık , siyatik, ya da hamilelik sırasında diğer yaygın şikayetleri alma konusunda şanslıyım . Birçok hamile kadının bunları aldığını biliyorum (haklı olarak!)

Bu hamilelikte 40’lı yıllarda işler farklı.

20 hafta civarında, kalçalarımda ve pelvik bölgemde acı duydum. Gece uyurken ve ayaklarım arasında bacaklarımın arasına yastık koymaya başladım – ağrı gitti.

5. Daha fazla taramaya girildi.

Muhtemelen daha önceki yaşlarımın benim yaşımla karşılaştırılmasından dolayı, bu hamilelik sırasında yapılan testlere daha fazla sabitlendim. Aynı zamanda medyada aldığımız mesajların da etkisi olduğunu düşünüyorum… “40’lı yaşlarda hamile kalmak nadirdir… tehlikelidir… geriatrik… imkansız… korkutucu…” ve devam ediyor.

6. zihinsel ruhsal kendini dışarı.

40’lı yaşlarda hamilelikte, gebeliğin ve doğumun fiziksel ve zihinsel hazırlık konusunda biraz daha az eminim.

Güvende olur mu? Ben iyi bir aday mıyım? Çok mu yaşlıyım? 

Geçmişte, sadece kendi güvenceme ihtiyaç duymuş olabilirim, bu sefer başkalarının bana tamam olduğunu söylemelerine ihtiyacım vardı.

7. Daha fazla yardım alma ihtiyacı.

Bu hamilelikten önce, hep süper kadın olduğumu düşündüm. Her şeyi yapmak ve her detayı kontrol etmek ve her şeyi yönetmek istiyorum. Bu zamanlarda? “Anne yardıma ihtiyacım var” gibiyim.

8. Sadece elimden geleni yapıyorum.

Yukarıda sıralanan tüm etkenlerin yüzünden, evimin mükemmel bir şekilde organize olması gerekmiyor. Belirli yükümlülükleri bırakabilirim. Bu bebek için her şeye ihtiyacım yok. Ben sadece elimden geleni yapıyorum.

Benim yuva içgüdüsü güçlü değil mi? Ya da belki de aynı düzeyde adrenalin yok mu? Ama genel olarak, 40’lı yıllarda hamilelik sırasında çok daha fazla sakinleşiyorum. Ayrıca benim 3. çocuğum olması da çok iyi olabilir (1. ve 2. gebelikler arasında benim tutumumda büyük bir değişiklik gördüm!)

Ayrıca mucizeyi de kabul etmiyorum. Sadece içimde büyüyen küçük bir hayat olduğu gerçeği beni huzur ile dolduruyor.

Yanlış Düşünceler…

Tecrübelerimi paylaşmak için mücadele eden bir anne ya da çok zor gibi hisseden bir anneye yardımcı olmak istedim. 40’lı yaşlarda hamile kalmak daha zor olsa da, yine bir kalp atışı için yapardım. Bu yeni hayatın armağanı benim en çılgın hayallerimin ötesinde!

Sen nasılsın?

40 yaşlarında hamile kaldın mı? Deneyimin neydi? Ne öğrendin? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın!