Aile Toplantıları Yapmak

Aile Toplantıları Yapmak
25 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 756 kez okundu.

Aile Toplantıları Yapma

Aile, toplumsal kurumlar içinde en önemli ve en temel kurumu oluşturmaktadır. Toplumun temel taşı ailedir. Ünlü filozof Aristo “aile olmadan devlet de olmaz” demektedir. Yani devletin varlığını ve devamını ailede görmektedir. Bu nedenle aileyi yönetmek de devleti yönetmek gibidir. Anne ve babalara bu açıdan önemli görevler düşmektedir.

Belirli aralıklarla tüm aile fertlerinin de katıldığı aile toplantıları düzenlemelidirler. Bu toplantılara büyük küçük tüm çocuklar katılmalıdır. Aile içerisinde alınan kararlar bu toplantılarda tüm aile fertlerinin katılımıyla alınmalıdır. Toplantı yapılmadan önce tarihi ve saati belirlenmeli, aile fertlerinden istek ve arzuları olanlar bu toplantılara ona göre hazırlık yapmalıdır. Bu toplantılar sayesinde aile içinde tüm fertlerin görüş ve önerilerine değer verilmiş olur. Ailede alınan karar sadece anne ve babanı emir ve komutasıyla değil de demokratik olarak alındığı için aile fertleri de bu durumdan mutluluk duyarlar.Yani eve bir koltuk takımı alınacaksa modeline veya rengine sadece anne ve abanın karar vermesi yerine çocuklar da buna dahil edilmelidir. Çünkü çocuklar da o ortamda yaşıyorlar alınacak eşyayı onlar da aileleriyle birlikte kullanıyorlar. Aile çocuklarını gelir ve giderinden haberdar etmeli aile toplantısında ekonomik planlamasını da yapmalıdır. Ailenin gelir ve giderinden haberdar olan ve bu konuda görüşleri alınan çocuklar da lüzumsuz isteklerde bulunmayacaklardır. Aile toplantılarında ailenin daha sağlıklı işleyebilmesi için iyi bir planlama yapılmalı her aile ferdi bu planın kendisini ilgilendiren kısmına tam uymaya çalışmalıdır. Yani çocuklar için ders programı, evde televizyon izleme saatleri, akraba ziyaretleri, alışverişe çıkma, tatil günleri neler yapılacağı gibi her türlü aileyi ilgilendiren kararlar bu toplantıda alınmalıdır. Bu kararların uygulanmasında da aile fertlerine sorumluluklar verilmelidir. Aile toplantıları ara vermeden sürekli yapılmalıdır. Gün olarak da aile fertlerinin uygun gördüğü aralıklarda (haftada bir veya on beş günde bir olabilir) mutlaka yapılmalı ve tüm aile fertlerinin mümkün olduğunca katılması sağlanmalıdır.

Aile toplantısının yapılacağı gün anne özel yemekler yaparak baba da sürpriz hediyeler alarak toplantıyı cazip hale getirebilir. Toplantılar çocuğun iple çektiği günler olmalıdır. Aile toplantılarında aile olarak çocuklara karşılıklı konuşmayı ve anlaşmayı teşvik edin. Toplantıda herkes mutlaka görüş belirtmelidir. Toplantıda söylediği görüşlerden dolayı aile üyeleri azarlanmamalı, dalga geçilmemeli görüşlere değer verilmelidir. Toplantıda alınan kararlar yazılmalı ve karar altına alınmalıdır. Bir dahaki toplantıda gözden geçirilmelidir.

Aile toplantıları sayesinde çocuğunuz ona değer verdiğinizi anlar

Aile toplantıları sayesinde çocuklar kendine değer verildiğini anlarlar ve kendine ve ailesine olan güvenleri artar. Çocuklar başka insanlarla iletişim kurmada zorlanmazlar. Kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenirler. Çocuklar, başkalarının haklarına saygılı olmayı ve demokratik davranmayı öğrenirler. Çocuklara öğretilmek istenen davranışlar bu toplantılar sayesinde daha kolay öğretilmiş olur. Çocuklar da ileriki yaşlarında kuracakları aile hayatında zorlanmazlar. Aile toplantıları sayesinde çocuğa bir şeyler öğrettiğimiz gibi ondan da bir şeyler öğrenmeye çalışırız.

Teşekkürler, baba, ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için

Günlerden bir gün hali vakti yerinde olan yani zengin bir baba ailesini ve oğlunu köyüne götürmüş. Bu yolculuğun tek amacı vardı, insanların ne kadar fakir olabileceklerini oğluna göstermek . Çok fakir bir ailenin çiftliğinde bir gece ve gün geçirrler.  Yolculuktan döndüklerinde baba oğluna sorar, “insanların ne kadar fakir olabildiklerini gördün mü? Evet! Ne öğrendin peki“  Oğlu yanıt verir.  Şunu gördüm: bizim evde bir köpeğimiz var, onlarınsa dört. Bizim bahçenin ortasına kadar uzanan bir havuzumuz var, onlarınsa sonu olmayan bir dereleri. Bizim bahçemizde ithal lambalar var, onlarınsa yıldızları. Bizim görüş alanımız ön avluya kadar, onlarsa bütün bir ufku görüyorlar. Oğlu sözünü bitirdiğinde babası söyleyecek bir şey bulamadı , oğlu ekler;  ”Teşekkürler, baba, ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için“

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git