İkiz Bebek

Anneler İçin Bebek Ninnileri

19.09.2018
1.371
Anneler İçin Bebek Ninnileri

Anneler İçin Çocuk Ninnileri

Anneler çocuklarını uyuturken bile iletişim halinde olmayı sevmektedir. Bu iletişim ihtiyacı  ninnileri ortaya çıkarmıştır. Annelerin bebeklerini uyutmak amacıyla söylediği kendine özgü ezgileri olan şarkıya ninni denilmektedir. Bebeğe ninni söylemek bebeğin annesinin sesini tanıyarak ona güven duymasını sağlamaktadır. Uyanan ve endişelenen bebeğe ninni söyleyerek anne onu sakinleştirmektedir. Ninnilerin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Kafiyeli olmak zorunda olmayan ninnilerin anlamsız söz dizelerini de içinde barındırması olağandır. Ninniler Halk Edebiyatının parçalarındandır. Genelde çocuğa kazandırılmak istenen düşünce ve davranışları içerisinde barındırmaktadır. Annenin çocuk için duyduğu sevgiyi ifade eden cümleleri de vardır. Ninniler her zaman güzel şeyler söylemeyebilir. Anneler ölen bebekleri içinde ninni söylemişlerdir. Bu ninniler ağıt tarzındadır.

En Çok Bilinen Ninnilerin İsimleri

Dandini Dandini Dastana isimli ninni hemen hemen herkesin bildiği bir ninnidir. Bundan hariç; uyusun da büyüsün, Çamlıbel’den çıktım yayan, atem tutam ben seni, bol soğanlı börülce, fış fış kayıkçı, eşekli ninni, yağmur yağar sere serpe, uyu yavrum yine sabah oluyor, ninnileri de en çok bilinen ninnilerin isimleridir. Bunun dışında ismi olamayan başlığı ninni olan birçok eser vardır.

Ninnileri Genel Özellikleri

Ninniler sözlü edebiyat ürünüdür. Kafiye yapıları, ölçüleri, mısra sayıları genel bir düzen içerisinde değildir. Tek dörtlükten oluşabildiği gibi birden fazla dörtlüklerden de oluşabilmektedir. Genelde kıtalar kendi içinde kafiyelidir. Dili oldukça sade ve anlaşılırdır. Anonim olan eserler olduğu gibi söyleyeninin belli olduğu eserler de vardır. Bazı kalıplaşmış sözleri de içinde barındırmaktadır. Örneğin cümlenin sonuna ‘ninni’ kelimesini eklemek kalıplaşmış bir ifadedir. Ninnilerle anne çocuğa isteklerini ve ya iyi ve kötü duygularını anlatabilir.

Başka Kültürlerde Ninni Var mı?

Birçok edebiyat ürününü evrenseldir, ninnilerde bu evrensel ürünlerdendir. Her toplumun kendisine uygun olan ninnileri vardır. Sözcükler değişir; ama amaç ve anlam hemen hemen aynıdır. Ninniler çocuklarda güven duygusunu geliştirmekte; çocukların daha rahat ve huzurlu uyumasını sağlamaktadır. Ninnilerin içinde insanların beklentilerini, acılarını, aşklarını görmek mümkündür. Ninniler toplumun yapısını ortaya koyan araçlardır. Her toplumun önceliği, anlatmak istedikleri farklı olduğu için de ninnilerin konuları farklıdır.

BİR YORUM YAZIN

Twitter, Facebook veya Google dan giriş yaparak yorum yazabilirsin..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Mümkün olan en sağlıklı hamileliğe hazırlanmak ve gebe kalmaya çalışırken bilmeniz gerekenler.