Annelerin süt miktarı konusunda endişe duyması

Annelerin süt miktarı konusunda endişe duyması
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 859 kez okundu.

Yeni annelerin süt miktarlarıyla ilgili endişe duyması çok yaygındır ancak tüm anneler teknikleri doğru olduğu ve yeterli uyarılma olduğu sürece bebeklerini doyuracak miktarda süt üretebilirler.

Belirtiler

İyi bir şekilde emzirilen bebeğin günde en az 6 kez altının değiştirilmesi beklenir. Dışkısı yumuşak ve sarı yapıda olur. Bebeğiniz süt emdikçe düzenli olarak kilo almalıdır. (Her hafta aynı oranda almak zorunda değil) Sağlıklı ve huzurlu görünmeli, uyanıkken aktif olması gerekir. Eğer gelişimi bu şekilde değilse, bebeğinizin daha fazla süt almaya ihtiyacı olabilir.

Çözüm

Bebeğinizin bazı dönemlerde çok daha aç olması ve daha sık ve uzun beslenme istemesi normal bir durumdur. Bu dönemlerde bebeğinizin ekstra istekli olmasına cevap vermeniz önemlidir. Bu talebe karşılık vermek ve daha fazla süt üretmek için vücudunuzun birkaç güne ihtiyacı olabilir. Sütünüzü arttırmanın başka bir yolu da; birkaç gün süresince emzirmenin ardından göğüslerinizi sağmaktır. Süt miktarı düşük olduğunda ve bebeğiniz göğsünüzü iyi bir şekilde kavrayamadığında emzirme süresi uzayabilir. Tekniğinizi geliştirmek için yardıma ihtiyacınız olabilir.

Angorjman

Bu durum, göğüs dokularının şişkinliği ve iltihaplanması sonucu meydana gelir, artan süt miktarından kaynaklanmaz. Eksik emzirme veya bebeğinizin doğru bir şekilde emzirilmemesi de angorjmana neden olabilir.

Belirtiler

Göğüslerde sertlik, ağırlık, sıcaklık, şişkinlik ve yumrulu bir yapı olabilir. Göğüs ucu ve areola bölgesi şişkinse, bebek kavramakta güçlük çekebilir.

Çözüm

Sütün devamlılığını sağlamak için emzirme tekniğiniz konusunda yardım isteyin. Emzirmenin bitiminde göğüslerinize yarım saat kadar soğuk kompres yapın. Emzirmeden önce ılık ve hafif masaj rahat süt akışına yardımcı olur. İlk başta az miktarda süt sağın ya da areola bölgesini yumuşatmak için göğüs kalkanı kullanın. Bu bebeğinizin daha kolay kavramasına yardımcı olacaktır.

Tıkanan kanallar

Yağ içeren maddeler göğsün içindeki kanalların tıkanmasına sebep olur ve süt akışını engeller. Tedavi edilmeyen tıkalı kanallar, göğsün iltihaplanmasına neden olabilir.

Tıkalı kanallar geniş yumrular veya bezelye büyüklüğünde
küçük bir yumru olarak da hissedilebilir.

Belirtiler

Göğsünüzün içinde sert ve küçük bir yumru olarak hissedebilirsiniz. Yumrunun etrafı kızarık olabilir. Tıkalı bir kanal, göğüs ucu üzerinde beyaz bir nokta olarak da gözükebilir.

Çözüm

En önemli nokta; emzirmeye devam etmek ve sık sık göğsü boşaltmaktır. Bazen tıkalı bir kanal, yanlış emzirme tekniğinden kaynaklanabilir bu gibi durumlarda sağlık uzmanlarından destek alabilirsiniz. Ilık su veya fanila kullanmak ve göğsünüze hafif masaj yapmak yardımcı olabilir. Pozisyon değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git