En verimli olduğunuzda anlamaya  mı çalışıyorsunuz? Bazal vücut ısısı yöntemi — sıcaklığınızı istirahat halindeyken almanızı içeren bir yaş doğurganlık farkındalık yöntemi — gebe kalmak için en iyi günler ya da tam tersi olmaktan kaçınmak için en iyi günleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Kulağa basit geliyor, değil mi? Öğrenmek için okumaya devam edin:

 • Bazal vücut ısısı nedir?
 • Bazal vücut ısısı nasıl alınır?
 • Bazal vücut ısısı yönteminizin ne kadar etkili olduğunu izleme
 • Ayrıca, bazal vücut ısısının anlamı

Bazal Vücut Sıcaklığı Nedir?

Bazal Vücut Sıcaklığı, istirahatte vücudun en düşük sıcaklığıdır. Sıcaklığın uyanmadan hemen sonra alınmasıyla ölçülür ve sadece çok az hareket meydana gelirse doğrudur.

Bazal Vücut Sıcaklığındaki bu kadar hafif değişikliklerin, ovulasyon ve / veya hamilelik sırasında meydana gelen sıcaklık değişikliklerinin yapılması, bir tür doğal aile planlaması veya doğurganlık farkındalık yöntemidir.

Bazal vücut ısısı tüm bunları nasıl yapıyor?

Yumurtladığınızda, hormon progesteron sıcaklığınızın yükselmesine neden olur. Bu hafif sıcaklık artışı yaklaşık iki hafta boyunca yükselecektir. Daha sonra, döneminiz başlamadan hemen önce, hormon progesteronu düşer ve bazal vücut ısısı da düşecektir – ancak eğer gebe kalırsanız, progesteron hamileliğinizi sürdürmek için yüksek kalacağından sıcaklıklarınız daha yüksek kalacaktır.

Neden Aile Planlaması için Bazal Vücut Sıcaklığını Kullanmalı?

Doğum kontrolü ve doğurganlığı düşündüğünüzde, bunun karmaşık bir konu olduğunu biliyorsunuz. Bazı kadınlar konvansiyonel doğum kontrol seçeneklerini rahatlık veya zorunluluktan uzak tutsa da, hap gibi yöntemler kalp krizi, felç veya leke pıhtıları gibi kanıtlanmış sağlık risklerine sahiptir.

Bazal vücut sıcaklığınızı nasıl çizeceğinizi öğrenmek, diğer doğurganlık belirtileri ( örneğin servikal taburculuk ve servikal pozisyon) ile birlikte, doğum kontrolünde etkili  bir yaklaşımdır .

Bazal Vücut Sıcaklığınızı Ne Kadar Etkili?

Doğru ve tutarlı bir şekilde kullanılmışsa, bir çalışma bazal vücut ısısı izlemesinin yüzde 99,6 etkili olduğunu düşündürmektedir.

Ancak bu istatistiğin uygun kullanıma dayandığını belirtmek önemlidir. Bazal vücut ısısı, aşağıdakiler dahil birçok faktörden etkilenebilir:

 • Hastalık veya ateş
 • Stres
 • Vardiyalı iş
 • Gece boyunca birkaç kez idrara çıkma veya aşırı uyku hali gibi kesintili uyku döngüleri
 • Alkol
 • Seyahat ve saat dilimi farklılıkları
 • Jinekolojik bozukluklar
 • Bazı ilaçlar
 • Bazı kadınlar aynı zamanda bazal vücut ısısında belirgin bir artış olmadan yumurtlarlar.

Bazal Vücut Sıcaklığı Nasıl Gidilir?

Kadınların çoğunda, bazal vücut ısısı yumurtlamanın ardından en az 3 gün boyunca bir derecenin en az dört onda biri kadar (genellikle 1/2 derece gibi) yükselecektir. BBT’nizi etkili bir şekilde ölçmek için, aşağıdaki basit adımları yakından izleyin:

 1. Her gece termometrenizi başucunuza ayarlayın.
 2. Sıcaklığınızı her sabah aynı saatte veya en fazla 30 dakikalık bir zaman farkı ile alın.
 3. Kalktığında, hemen termometreye ulaşır ve sıcaklığınızı ağızdan ya da koltuk altınızda tutun. Gerçek sıcaklığınızın olduğundan emin olmak için termometrenin beş dakikaya kadar ağzınızda kalmasına izin verin .
 4. Banyoya gitmeye kalkmayın ya da su yudumlayın ya da sıcaklığınızı almadan önce hareket edin – bu sonuçlara neden olabilir.
 5. Geceleri emziriyorsanız veya işemeye devam ederseniz, sıcaklığınızı almadan önce art arda dört saat uyku olduğundan emin olun .
 6. Tüm adet döngüsü için aynı termometrenin kullanılması önemlidir. Yeni bir termometre satın alırsanız, kullanmaya başlamak için bir sonraki döngünün ilk gününe kadar beklemeyi düşünün.

Bazal Vücut Sıcaklığınızı Normal Termometre İle Alabiliyor musunuz?

Evet, ama doğru değil. Bu yöntemle en iyi sonucu elde etmek için, özellikle BBT’yi izlemek için bir termometre satın alın.

BBT’nizi almak için özel olarak tasarlanmış olan piyasada ( satın alınacak) dijital termometrelerin birçok stili vardır . Fiyatlar 100-300 TL arasında değişmektedir.

Yumurtlama Döneminde Bazal Vücut Sıcaklığınız Nedir?

Yumurtlama gerçekleştiğinde, bazal vücut ısısı biraz daha yüksek, 97 ila 99 som arasında bir yerde kalır.

En bereketli günleriniz, BBT’nizin yükselmesinden yaklaşık iki gün önce. Sperm 2 ila 3 gün boyunca vücutta yaşayabilir, bu yüzden hamile kalmayı umuyorsanız, bu seks yapmak için en uygun zamandır.

Bazal Vücut Sıcaklığınız Hamile Olduğunda Nedir?

Bazal vücut ısısında 18 veya daha fazla gün süren bir artış , gebeliğin erken bir belirtisi olabilir .

Yükseliş tipik olarak yarım dereceden daha azdır, ancak vücut ısısı derecelerini bildiğinizde, kendi vücut sıcaklıklarınızda bir yükselme ve bir eğilim tespit edebileceksiniz. Bu yükseklik genellikle 97 ila 99 is arasındadır.

Sen nasılsın?

Doğurganlığı izlemek için Bazal Vücut Sıcaklığı Yöntemini hiç denediniz mi? Etkili buldunuz mu? Ne düşünüyorsun?