Bebeğiniz 6 Haftada Ne Kadar Büyük

Bebeğiniz 6 Haftada Ne Kadar Büyük
18 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 586 kez okundu.

6. Hafta Gebelik(Hamilelik)

6 haftalık hamileyseniz, çocuğunuz yeni özellikler geliştiriyor demektir. Bu haftanın en önemli kilometre taşı: Nöral tüp, bebeğinizin omuriliğine ne olacağıyla ilgili kapanmaya başlar.
Bu hafta, küçük doku kıvrımları nihayetinde küçük olanın çenesi, yanakları ve çenesi haline gelene kadar gelişiyor. Kulağın yapısı içe doğru iterken, göz ve burun olacak bölgeler çarpma şeklinde çıkmaya başladı.

Kalp tüpü yavaş yavaş dört ilkel odaya doğru büyüyor ve geçen haftadan küçük bir davul gibi daha düzenli olarak dövülmeye başlıyor. Böbrekler ve karaciğer gibi diğer büyük organlar da şekil almaya başlıyor. Akciğerin her biri tek bir tüp olarak bulunur ve kese benzeri yapıları oluşturur. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, küçüklüğünüzün ilk nefesi için hazırlanmak için çiçeklenmeye devam edecekler.

Bebeğiniz Altı Haftada Ne Kadar Büyük?

6. hafta hamilelik süresinde Fetüsünüz, bir inçlik bir tohumun büyüklüğünün yaklaşık beşte biri ile dörtte birinin ortalamasını ölçer.

6. haftalık hamile annenin vücudu:

Bu hafta göğüslerinizin artan kan akışı nedeniyle ihale veya karıncalanma olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, vücudunuzun emzirmeye hazırlandığı normal bir parçasıdır. Yardımcı olsa bile gece destekleyici bir sütyen giydiğinizden emin olun. Ayrıca sindirim sistemini yavaşlatan progesteronda bir artış nedeniyle kabızlık da yaşayabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için düzenli olarak egzersiz yapın, yüksek lifli gıdalarla dengeli bir diyet yapın ve bol su içirin. Gebe kadınların yaklaşık yüzde 70’i, sabahları ilk trimesterde en kötü olan bazı sabah hastalıklarına yakalanır. Bulantı, implantasyondan hemen sonra salgılanan hamilelik hormonu olan hCG tarafından tetiklenir. Sabah hastalıklarını önleyemeseniz de, semptomları hafifletmek için alabileceğiniz önlemler vardır.

6. Hafta Hamilelik Belirtileri:

            6 hafta hamile olan kadınlarda bazı lekelenme görmek olağan dışı bir durum değil, ama hafif olmalı. Çok fazla kan görürseniz veya lekelenme iki günden uzun sürerse veya herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzu hemen görmeye dikkat edin. Bu hafta hafif kramplar normal olabilir rahminizin ve çevresindeki dokuların bebeğiniz için yer açmak için genişlediği bir işarettir. Kramp dışında ağrı hissederseniz, hemen doktorunuza başvurun.

Tamamen yorgun hissedebilirsiniz, bu normaldir. Küçük aperatifler ve hafif egzersize ek olarak şekerleme yapmak yardımcı olabilir. Çok fazla demir aldığınızdan emin olun, çünkü çok az şey anemiye neden olabilir ve yorgunluğa neden olabilir. Bu gebelik süresinde, Banyoya normalden daha sık koşuyormuş gibi hissetmek normaldir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git