Bebek Masajı Nasıl Yapılır

Bebek Masajı Nasıl Yapılır
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 864 kez okundu.

Bebek Masajı

Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile yakın olma ve ona tensel temas, dış dünya ile iletişim kurmanın ilk örneğidir. Masaj, mekanik bir olay değil, bedenin tümünü ya da belirli bir bölümünü rahatlatmak için yapılan dokunmalardır. Bebek masajı bebeğin sağlığı, yaşam kalitesi anne ile etkileşimi açısından önemlidir. Dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesinin yanı sıra kasları geliştirerek çocuğun fiziksel gelişimine yardımcı olur. Dokunma duyusu bebeği rahatlatarak uyumasına yardımcı olur. Araştırmalar dokunmanın vücut savunma sistemini uyardığını, antikor üretimini arttırarak bağışıklama sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

Yıllardır Asya uygarlıklarında bir bakım sanatı olarak uygulanmakta olan masajın, tedavi amaçlı kullanımına Mısırlılar’ın Eber Papirüsleri’nde rastlanmaktadır. Çok farklı kültürlerde, bebeklerin ilk aylarından başlayarak gelişim süreçlerinde karşılaşılan sindirim bozuklukları, infantil kolik (nedensiz karın ağrısı), uyku düzensizlikleri gibi sorunlarında masaj bir tedavi yöntemi olarak bilinip halk arasında da yaygın olarak kullanılmıştır. 1940’lı yıllarda bebeklerin sık kucaklanmasının solunumu ve dolaşımı uyardığı ve iyileşmelerine katkıda bulunduğu yönünde çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde hastanede uygulanan masaj tedavisi ile kilo alımlarının hızlandığı, gelişimlerin daha hızlı ve dengeli olduğu, daha uzun süre uyanık kaldıkları
ve daha aktif oldukları saptanmıştır.

Dokunsal uyarının büyüme-gelişme ve davranışlar üzerindeki etkileri: Araştırmalar çocuğu ile ilişkileri kopuk depresif annelerden doğan bebeklerin büyüme geriliği ve gelişimsel testlerde düşük performans gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Belli bir süre masaj yapılan ve yalnızca beşikte sallanan bebekler incelendiğinde masaj uygulanan bebeklerin daha aktif ve uyanık oldukları, daha az ağladıkları ve stres düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda masaj uygulanan bebeklerin kilo alma oranlarının fazla olduğu, daha kolay uykuya daldıkları ve anneleri ile daha yakın davranışlar sergiledikleri gözlenmiştir.

Masajın anne üzerindeki etkileri ise bebeğini okşaması ve dokunmasının anneyi rahatlaması ve sütünün artmasını sağlayan “prolaktin hormonunun” salgılanmasını arttırmasıdır. Ayrıca anne bebek arasındaki etkileşimi sağlayıp anne-bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Bebek Masajına Hazırlık:

Masaj yapılan yer bebeğin üşümemesi için sıcak(24-26 C) olmalı ve hava akımı bulunmamalıdır. Yere battaniye veya benzeri yumuşak bir örtü serilmesi hem bebeğin rahatlığını sağlayacak hem de altını kirletme durumunda koruyucu olacaktır. Bebeğin ilgisini çekebilecek cisimler etrafta bulunmamalıdır. Bunlar masaj sırasında bebeğin masaj yapan kişiyle olan iletişimini koparıp onlara yönelmesine neden olabilir. Bu nedenle bu cisimler bebeğin görme alanından kaldırılmalıdır. Masajı yapacak kişinin de masaj için hazırlanması gereklidir. Masajı yapacak kişi cildi çok hassas olan bebeği korumak için takılarını çıkarmalı, tırnaklarını kısa kesmelidir.

Bebek, hazırlanan örtünün üzerine yatırılır ve soyulur. Bebeğe giydirilecek giysilerin önceden hazırlanıp yakına koyulması masaj sonrası bebeğin uzun süre çıplak kalmasını önler. Masaja başlamadan önce bebeğin altı kirliyse değiştirilmelidir. Masajı yapacak kişinin ellerini ılık bir suyla yıkaması ve ellerini ısıtması gerekir. Masajın rahat yapılmasını sağlayan yumuşatıcı veya losyon yakın bir yere koyulur ve başlamadan önce eller ve bebeğin vücudu yağlanır. Bebekle tüm masaj sırasında yumuşak bir ses tonuyla konuşmak ya da ona şarkı söylemek anne bebek etkileşimini daha olumlu etkileyecektir.

Bebek Masajı Adımları

 

Yüz Masajı

Parmaklar bebeğin alnının ortasına koyulup oradan şakaklara
doğru masaj yapılır. Göz kapakları şakaklara doğru hafifçe
ovulur. Burnu yanaklara doğru hafifçe bastırılarak ovulur.
Diş etlerinin üstüne gelecek şekilde ağız, kulaklar yönünde
gülümseme yaptırılır gibi sıvazlanır. Çeneden kulak arkasına
doğru hafifçe masaj yapılır.

 

Göğüs Masajı

Eller göğsün ortasına yerleştirilir, koltuk altlarına doğru avuç
içleri hafifçe bastırılarak kitap sayfası düzeltir gibi inilir. Eller
göğsün ortasından karşı omuza doğru ileri geri kaydırılır.

 

 

Kol Masajı

Bebeğin kolu kaldırılır. Koltuk altları nazikçe ovulur. Omuzdan
bileklere kadar sıvazlanarak önce bir elle sonra diğer elle
masaj yapılır. Aynı teknikle bu kez bilekten omuza doğru
işlem tekrarlanır. Bebeğin kolu avuç içine alınarak içe doğru
dairesel hareketlerle (burma hareketi) ovulur. Eller açılır, her
parmak sırayla ovulur. Aynı işlem diğer kola da uygulanır.

 

Karın Masajı

Eller kum çeker gibi bebeğin karnında kendine doğru çekilir.
Bacaklar havaya kaldırıp dizlerden bükülür ve karnına doğru
bastırılır. Tek elle bebeğin karnında aynı işlem yapılırken
diğer elle de bacaklarından tutulup karna doğru bastırılır.
Parmakların ucu soldan sağa doğru yürütülerek masaj bitirilir.

 

Bacak Masajı

Bebeğin bacağı kaldırılır. Bacağı bileklere doğru önce bir
elle sonra diğer elle sıvazlanır. Aynı teknikle bu kez bilekten
kalçaya doğru işlem tekrarlanır. Bacak bilekten, her iki elin
parmak uçlarıyla, eller paralel olacak şekilde tutulur. Kalçadan
bileğe doğru eller ters yönde hareket ettirilerek ovulur. Daha
sonra aynı işlem kalçaya doğru sürdürülür. Kollara uygulanan
içe dairesel burma hareketi bacağa da uygulanır. Topuktan
parmaklara doğru ayak tabanı ovulur. Ayak parmaklarının her
biri teker teker ovulur. Ayak üst kısmı bilekten parmaklara
doğru ovulur.

Sırt Masajı

Bir yastık ya da battaniyenin üzerine bebek yatırılır. El, sırtın
ortasında omurgaya dik açı oluşturacak şekilde tutulur,
sürtme hareketiyle boyundan kalçaya doğru tüm sırta masaj
uygulanır. Sırta parmak uçlarıyla küçük daireler çizilir.

 

 

 

Bebek Masajı Nasıl Yapılır Video

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git