Bebek ve Çocuk Yaşlarının Hesaplanması

Bebek ve Çocuk Yaşlarının Hesaplanması
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 533 kez okundu.

Bebek ve Çocuk Yaşlarının Hesaplanması

Daima bitirilen ay veya yıla göre hesaplanır. Bir bebek 30 gününü doldurmuşsa 1 aylık demektir. 12 ayını tamamlayan bebekte 1 yaşındadır. 3. veya 5. yaş günü kutlanmış çocukta 3 veya 5 yaşındadır.

Bebek karyolasında iken genellikle anne ve babanın görme alanının dışında ve tek başınadır. Karyola bu nedenle güvenli olmalıdır. Seçilen bebek karyolasının parmaklıkları arasındaki mesafe en fazla 6 santimetre olmalıdır. Bebek kafasını parmaklıklar arasındaki açıklıklara sokabileceğinden parmaklıklar arası geniş olan karyolalar tehlikelidir.

Yatak karyolanın içine rahatça sığmalıdır. Yatakla karyola kenarı arasında en fazla 3 parmak açıklık olmalıdır. Kenarları kilitli tutacak bir mekanizması olmalı ve uçları ve kenarları keskin olmamalıdır.

Parmaklıkların en üst noktası ile yatak arasındaki yükseklik en az 75 santimetre olmalıdır. Bebeğin başını karyolanın yan taraflarına vurmaması için koruyucu yastıklar konmalıdır. Bu yastıkların bütün ipleri parmaklıklara bağlanmalıdır. Çocuk ayağa kalkmaya başladığında koruyucu yastıklar kaldırılmalıdır. Yastıkların üzerine basarak karyoladan düşme riski vardır. Karyolanın yatağı sertçe ve üstü kolayca temizlenebilecek şekilde kaplanmış olmalıdır. Bu amaçla bir yatak koruyucusu kullanabilir. Kullandığınız koruyucu kılıf plastik veya emici olmayan bir kumaştan yapılmışsa; bebek terlediği, kustuğu veya salyası aktığında ıslak yerde yatmaması için yatağın üstüne ıslaklığı emecek kalın bir kumaş serilmelidir. Karyolanın yatağı naylon veya muşamba bir kılıf yerine yumuşak üstü suyu emici (pazen) ve altı su geçirmez özellikte (flanel) kumaşlardan yapılmış bir kılıfla kaplanırsa bebeğiniz için daha az terletici ve rahat olur. Bu tür kılıflar piyasada “yatak koruyucusu” veya “Alez” olarak satılmaktadır. Yatağa çift katlı bir çarşaf sermeniz ve yatağın ölçülerine uygun bir pamuk yorgan veya yumuşak bir battaniye bulundurmanız önerilir.

Dışı yumuşak kumaşla kaplı ve içi parça sünger veya benzeri maddelerle gevşekçe doldurulmuş bebek yastıklarını asla kullanmamalıdır. Baş yastığa gömülerek boğulmalar olabilir. Normal şartlarda 2 yaş bitene kadar yastık kullanmaya gerek yoktur. Düşmeler en sık bebek tırmanmaya çalıştığında meydana gelir. Bu nedenle bebeğin boyu 75 cm olduğunda veya parmaklık seviyesi boyunun 3/4’ünün altında kaldığında bebek başka bir yatağa alınmalıdır. Düşme riski nedeniyle karyola pencere yanına yerleştirilmez. Çocuk karyolanın içindeyken parmaklıklar daima yukarı kaldırılmış olmalıdır. Çocuk tutunarak ayağa kalkmaya başladığında kenar yastıkları, oyuncak hayvanları, kısaca üzerine basarak dışarıya atlayabileceği her şeyi yatak içinden çıkartılır.

Karyolanın üstünde dönen oyuncak varsa bunun karyolaya sağlam bir şekilde takıldığından emin olunmalıdır. Bu oyuncağın uzanamayacağı kadar yüksekte olması ve 5 aylık olduğunda ya da oturabildiği zaman sökülmelidir.

Sünnet Zamanı

Sünnetin tıbbi ve sosyal olmak üzere iki gerekçesi vardır. Tıbbi gerekçe sünnet derisi ucunun dar olmasıdır. Sünnet derisi ucu dar olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu riski yüksek olduğu gibi sünnet derisi ucunun iltihaplanması sonucu şişerek tam kapanmaya da neden olabilir. Bu nedenlerle en kısa sürede sünnet yapılmalıdır. Diğeri ise sosyal gerekçedir. Burada psikolojik açıdan sünnet için en uygun dönem 3 yaştan önce ve 7 yaştan sonraki yaşlardır.

Bebek ve Çocuklarda Yastık Kullanımı

Boyun omurlarının yay şeklini alması 2. yaştan sonra başladığı için o döneme kadar yastık kullanılması gerekli değildir.

Çocuğunuza Zaman Ayırın

Çocukların anne babalarının ilgi ve sevgisine gereksinimleri olduğu gibi bu sevgi ve ilgi sayesinde yaşama daha olumlu ve mutlu bakarlar. Çalışma yaşamının yoğun temposuna bağlı olarak aile bireylerinin çocukları ile paylaşabildikleri zamanın giderek kısaldığı günümüzde, ebeveynlerin çocuklarına zaman ayırması sağlıklı bireylerin yetişmesinin ön koşuludur. Anne ve babaların çocuklarına ayırdığı zamanın süresinden çok kalitesi önemlidir. Yeterli zaman ayrılmaması çocukta başta özgüven olmak üzere birçok psikolojik soruna neden olabilir.

Çocuğun özellikle ilk beş yaşına kadar olan dönemde anne ve babasından sevgi ve şefkat görmesi gelişimi açısından büyük önem taşır. Anne ve babanın çocuğu ile geçireceği zamanın onun stresle daha kolay baş etmesini ve karşısına çıkacak zorlukları daha kolay yenmesini sağlar. Çocuklar anne babalarından aldıkları sevgi ve mutlulukla yaşama daha olumlu ve mutlu bakarlar, zarar verici davranışlarda daha az bulunurlar, insanlara karşı daha sevgi dolu ve arkadaşlarıyla daha uyumlu ilişkiler kurarlar.

Anne ve babanın çocuğuyla daha çok zaman geçirmesi çocuğun kendisini daha rahat ifade etmesi ve ailesiyle yakınlaşmasını sağlar; aksi durum uzak, duygularını ifade etmeyen ve edemeyen, içe dönük, birçok sorunu olduğu halde ailesiyle paylaşamayan çocuk tipini ortaya

çıkarır. Uzmanlar, “Çocuğunuz size ne kadar yakınsa kötülüklere o kadar uzak olur; sizinle birlikte ne kadar mutluysa hayatın diğer alanlarında o kadar başarılıdır; sizinle ve ailesi ile bağları ne kadar sağlamsa onun tüm hayatı boyunca problemleri çok daha az olur” uyarısında bulunmaktadırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git