Bebekler İçin Alınabilecek Bazı Önlemler

Bebekler İçin Alınabilecek Bazı Önlemler
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 558 kez okundu.

Bebeklerde Kemi̇k Zayıflığı Nasıl Önlenir?

Dışarıdan vitamin desteği olarak sadece D vitaminin verilmesi gereklidir. Kemik zayıflığın nedeni D vitamini eksikliğidir. Çoklu vitamin damla veya şurupların kullanılmasının bir yararı ve gereği yoktur.

Doğumdan 15 gün sonra Devit-3 damla başlanır. Bir yaşını bitirinceye kadar kullanılır. Devit-3 damla, günde tek doz 3 damla ağza verilir. Kaşığa sağılan anne sütü veya mama içerisine konularak da verilebilir. Bu amaçla kemik iğnesi yaptırmak sakıncalıdır.

Bebekler ve Çocuklarda Kansızlık Nasıl Önleni̇r?

Kansızlık küçük çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Vücutta demirin az olması beyin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ancak bebeklerin beslenme özelliklerinden dolayı demiri yeteri kadar alamazlar. Bu nedenle kansızlığı önlemek için ağızdan demir desteğinin yapılması gerekir.

Dördüncü aydan sonra bebeklere demir desteği başlanır. İki yaş sonuna kadar kullanılır. İki öğün arasında tek başına, suyla karıştırarak veya sadece portakal suyu ile karıştırılarak verilir. Mama ve yiyeceklerle karıştırılmamalıdır.

Demir zamanla dişleri dışarıdan boyayabilir. Bu durum kalıcı değildir. Bırakıldıktan sonra dişlerin rengi normale döner. Boyanmanın az olmasını sağlayabilmek için demir bir kaşığa konarak dil ortasından yavaşça arkaya doğru akıtılarak verilirse boyama etkisi daha az olur. Zaman zaman tülbent ile dişler sıkıca silinirse boyama etkisi azaltılabilir. Demir damlaları dışkının rengini siyah, koyu yeşil ve yeşil, kahverengi gibi renklere boyayabileceği için telaş edilmemelidir. Dışkıda demir kurum gibi de çıkabilir.

Çocuklarda Di̇ş Çürükleri̇ Nasıl Önleni̇r?

Diş çürüklerinin oluşumuna katkıda bulunan etmenler şunlardır:

  1. Genetik olarak diş yapısının zayıf oluşu,
  2. Şekerli gıdaların fazlaca tüketilmesi,
  3. Öğün aralarında ve gece yatarken yemek yeme alışkanlığı,
  4. Diş temizliğine dikkat edilmemesi,
  5. İçilen sulardaki flor maddesinin azlığı

İlk madde hariç diğer maddelerde yer alan etmenlerin ortadan kaldırılması tamamen elimizdedir. Yani şekerli gıdaları (gofret, bisküvi, akide-bonbon şekerler gibi) az yersek, öğün aralarında ve gece yatmadan önce yemek yeme alışkanlığından vazgeçersek, dişlerimizi düzenli olarak günde en az 2 defa fırçalarsak dişlerimizi çürüklerden koruyabiliriz.

Kalıcı dişlerin tamamı çıktıktan sonra belirli aralıklarla dişlerin florlanması dişlerin çürüklere karşı korunmasında önemli bir yöntemdir. 6 yaştan sonra çocuklar ağızda çalkalamayı öğrendikten sonra İpanol veya Oral B Ağız ve Diş Suyunu (% 0.05 sodyum fluoride ) kullanabilirler. Burada gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması esastır. Fırçalama sonrasında 5-10 ml ( kapakta ölçüsü vardır ) Ağız ve

Diş Suyu ağza alınır 2 dakika ağızda dişlere çarptırılarak çalkalanır ve tükürülür. Bu suyun kullanılmasından sonra etkinliğin kaybolmaması için sabaha kadar yemek yenmemeli ve ilk iki saat içerisinde su içilmemelidir. 12 yaştan sonra da herkes ağız ve diş suyunu kullanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git