Bebeklerde Araba Koltuğu

Bebeklerde Araba Koltuğu
26 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.000 kez okundu.

ARABA KOLTUĞU NASIL KULLANILIR?

Anne babalar yakın bir zamana kadar bebekleri için otomobilde en emin yerin birisinin kucağı olduğunu düşünürlerdi. Fakat bugün biliyoruz ki, bebeğin birisinin kucağında olması kazaya daha yakın olması anlamına gelmektedir. Saatte yalnızca 50 km hızla giden bir otomobilde bile yeni doğmuş bir bebek üç katlı bir apartmandan düşme hızına eşit bir hızla kendisini tutan kişinin kollarından fırlayabilir. Eğer bir emniyet kemeri kullanmıyorsanız bebeğiniz sizinle ön cam arasında ezilebilir.

Bir yaşına kadar arabada sürücü dışında ikinci bir yetişkin varsa, araba koltuğu aracın arka sağ koltuğuna bebeğin yüzü arka cama dönük pozisyonda konur. Diğer yetişkinde arka koltuğa oturur. Eğer sadece sürücü varsa bebek koltuğu sağ ön koltuğa bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde yerleştirilir. Bebek, her iki pozisyonda da araba koltuğuna emniyet kemeri ile bağlanır. Araba koltuğu da her iki pozisyonda ayrıca emniyet kemeri ile sıkıca aracın koltuğuna bağlanır. Ön koltuğa oturtulan durumda hava yastığı inaktif konuma getirilmelidir.

ARKADA AYAKTA DURMAK SON DERECE TEHLİKELİDİR. ANİ FREN VEYA ÖNDEN ÇARPMALARDA ÖN CAMDAN FIRLAYABİLİRLER.

 

ÇOCUK KOLTUKLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER

• Çocuk için uygun olmalı

• Araç için uygun olmalı

• Sağlıklı şartlarda olmalı

Doğru Koltuk Seçimi: Satın almadan önce mutlaka arabanızda deneyiniz. Kullanmakta olduğunuz arabaya uygun koltukları öğrenmek için üreticilerle irtibata geçiniz.

Çocuklar için Uygunluk: Çocuk koltukları çocukların vücut ağırlıkları aralıklarına göre özel olarak üretilmektedir. Bunlar geniş bir yaş aralığı grubunu kapsamaktadır ama çocuğun vücut ağırlığı bu konuda asıl önemli olan unsur olmaktadır. Bazıları çocuk büyüdükçe ayarlanarak birden fazla grupta kullanılabilmektedir.

Bebekler yüzü arkaya bakan koltuklarda taşınmalıdır. Çünkü bu koltuklar bebeğin kafasını, boynunu ve omurgasını korumada daha iyidirler. Bebekler sadece bu koltuklar için maksimum vücut ağılığına eriştiğinde, dik olarak oturabildiklerinde veya başları koltuğun üst noktasını geçecek kadar uzadıklarında yüzü öne dönük çocuk koltuğuna konmalıdırlar.

Küçük çocuklar yüzü öne dönük koltuklara oturtulmalıdır. Bu koltuklar arabanın ön tarafına konacaksa arabanın hava yastığı mutlaka kapalı konumda tutulmalıdır.

9 -18 kg yani yaklaşık 9 ay – 4 yaş arasındaki çocuklar yüzü öne dönük çocuk koltuğuyla
seyahat etmelidirler. Bu koltuklar içinde 5 noktadan etkili ve bacak arasında çocuğun kaza anında kaymasını önleyecek tutucular bulunmaktadır. Kemerin üst tarafı omuz hizasında olmalı ve çocuğun göğüs kafesiyle kemer arasında 2 parmak boşluk kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Kemer kullanılırken mutlaka kontrol edilmelidir. Bu koltuk, çocuk bu koltuğa ağır gelene kadar kullanılmaya devam edilmelidir.
135 cm’den uzun veya 12 yaşından büyük olan çocuklar arabanın emniyet kemerini kendi başına kullanarak seyahat edebilir.
Bir çocuk koltuğunun belirli bir arabaya takılıp takılamaması, arabanın koltuklarının şekline ve boyuna, emniyet kemeri tokalarının pozisyonuna ve çocuk koltuğunun ebadına ve şekline bağlıdır. Kullanılan her çocuk koltuğunun, içinde kullanıldığı araba(lar)a doğru şekilde takılmasını sağlamak önemlidir. Yanlış şekilde takılan koltuk, yapması gereken korumayı sağlayamaz ve hatta yaralanmalara neden olabilir.

En yaygın yanlışlardan bir tanesi, çocuk koltuğunu fazla gevşek bırakmaktır. Koltuğun üreticinin talimatlarına göre takıldığından ve el ile çekildiği zaman hareket etmediğinden emin olunmalıdır. Eğer bir kere sıkılaştırıldığında emniyet kemerinin kaymasını engellen bir alete sahipse, bu aletin kilitli konumda olduğundan emin olun. Unutmayın, bir çocuk koltuğunu satın almadan önce her zaman arabanızda deneyin.

Bu koltukların içine örtü, yastık ve battaniye gibi şeylerin konulmaması gerekir. Bebekler koltuğa öylece konulmalı ve emniyet kayışı mutlaka kilitlenmelidir. Ayrıca elde taşınan koltuklarda da bu noktalara dikkat edilmelidir. Aracı kullanan kişinin kucağına bebeğin oturtulması ve birlikte araç kullanılması intihar ile eş anlamlıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git