Bebeklerde Gaz Problemi

Bebeklerde Gaz Problemi
16 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 608 kez okundu.

Bebeklerde Gaz Problemine Anne Çözümleri

Yeni doğan bebeklerin ilk üç aylık doktor ziyaretlerinin yüzde 10 ile 15’inin nedeni olan gaz problemi, her annenin sık sık karşılaştığı bir problemdir. Bebeklerin bu huzursuzluğunun sebebi, infantil kolik ise farklı sebeplerden oluşmakta ve pek çok farklı şekilde giderilebilmektedir.

Gaz Çıkarma Teknikleri

Bebeklerde gaz çıkarmanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan en çok tercih edileni de “bebek omuzda” yöntemidir. Bebeğin yüzü anneye dönük bir şekilde omuza doğru yatırılır. Bir elle bebeğin poposu desteklenir, diğer elle sırtına aşağıdan yukarıya doğru hafifçe vurulur, arada bir sıvazlanır. Her beslenme ardından 5-7 dk. süreyle gaz çıkarma işlemi yapılmalıdır.

Gazı Olan Bebeği Rahatlatmak İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğin karnına masaj yapmak

Bebeğin ayaklarını sıcak tutmak

Bebeği araba ile gezdirmek veya kucakta dik bir pozisyonda gezdirmek

9 ay boyunca alışkın olduğu ritmik sesler dinletmek

Banyo yaptırmak bu sorun için uygulanabilecek çözümlerdir.

Gaz Sancısı İçin Öneriler

Bebeğin geğirmesini sağlamakta, gazın kolay çıkarılması için yararlıdır. Bunun için kullanılabilecek değişik pozisyonlar vardır; anne bebeğini omzunuza dik pozisyonda tutarak sırtı sıvazlanabilir, yüzükoyun kucağa yatırılarak arkası sıvazlanabilir, oturtur pozisyonda da kucağınızda aynı işlem yapılabilir, kol açılıp bebek yüzükoyun kolun üstüne boylu boyunca yatırılarak kafasını elle tutup arkadan sırtına vurulabilir. Bebek, geğirme pozisyonlarında eğer gaz çıkarmazsa, yemekten sonra yüzükoyun 5-10 dakika yatırılabilir. Böylelikle hava ile süt ayrılır, sonra sırtına vurularak ve sıvazlama hareketi yapılarak tekrar geğirtilebilir.

Bebeğin gaz çıkarmasını kolaylaştıracak bir başka pozisyon ise bisiklet hareketidir. Bebeğin bacaklarını tutup bisiklete biniyormuş gibi çevrilirse gaz çıkarması kolaylaşacaktır. Bebeği karın üstü yatırmak da yararlı olacaktır. Normal şartlarda bazı riskli durumların oluşabileceği ihtimaline karşı bebeğin uyuması için yüzükoyun yatırılmasını doktorlar tarafından çok tavsiye edilmez. Ancak yeni beslenmiş bir çocuk, gazını henüz çıkarmadıysa, bir süre gözlem altında olmak şartı ile bu pozisyonda durması bir çözüm olabilir.

Bebeklere bazen gaz ilaçları da verilebilir ancak çok fazla gazı olmayan bebeklere ilaç yerine bitki çaylarının verilmesi daha çok fayda sağlar. Bebeğin gazını gidermek için kullanılan ilaçlar çoğu zaman etkili olmaz ve her ilaç gibi yan etkilere sahip olacağı için ilaç kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Etiketler:

Bebeklerde Gaz Problemi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. busem dedi ki:

    ayy çok kötü bir şey. geceniz gündüze girer :)))

Sayfa başına git