Bebeklerde Hırçınlık Nedenleri

Bebeklerde Hırçınlık Nedenleri
13 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 559 kez okundu.

Bebeklerde Hırçınlık Nedenleri Nelerdir?

Sinirli, hırçın etrafa öfkesini gösteren insanlar sürekli gündelik hayatlarımızda görmekteyiz. Bu tarz insanları gündelik hayatlarımızda görmekteyiz. Bu tarz insanlar, hırçınlıklarına birçok neden sıralayabilirler. Geçim derdi, iş hayatındaki stres, trafik gibi. Fakat bu davranışlar sadece yetişkinler değil bebeklerde de görülebilir.

Bebekleri böyle durumlarda sakinleştirmek için nedenlerinin öğrenilmesi şarttır. Kucağa alındığında kendini atan, yemek yemeyen ya da ağzındaki yemeği çıkaran, ısırıp tırmalayan bir bebeğe nasıl davranılması gerektiğini ebeveynler kimi zaman karar verememektedir. Peki, bu asabiyet halinin sebebi ne olabilir?

Kişilik zamanla şekillense de bazı özellikler doğuştan gelir. Bu bakış açısı ile bazı bebeklerin davranış şekilleriyle ve doğuştan getirdikleri kişilik özellikleri ile doğmaktadır. Bebekler, yabancı bir dünyaya doğarlar. Zamanlarını da bu dünyayı anlamak için harcalar. Anlayamadıkları noktalarda da sinirlenebilir ve hırçınlaşabilirler.

Bebeğin Sinirlenmesine Neden Olabilecek Bazı Durumlar

Yemek konusunda Israrcı Olma:

Aç olduğunu düşündüğünüz ve bebeği yemeğe zorladığınız anlarda onda gerginlik yaratabilirsiniz. Israrcı olunması halinde bebek oldukça hırçınlaşacaktır. Bu durumda biraz onun dikkatinin dağılmasını sağlayarak sakinleştirip daha sonra tekrar denenebilir.

Başarısızlık Duygusuyla Karşılaşması:

Hareket kabiliyeti gelişmeye başladıkça bebekler daha çok hareket etmek ister. Ancak yürümeye başlamasıyla birlikte onun için zorlu bir süreç başlar. Çünkü yürüme eylemi her bebeğin kendi çabası ile olmaktadır. Bu dönemde her denemesi başarı ile sonuçlanmadığı için; attığı bazı adımların düşme ile sonuçlanması bebeği hem mutsuz eder hem de başarısız olma duygusu ile karşı karşıya gelmesine sebep olur. Yürümeye çalışıp düştüğünde sinirlense bile anne -babalar bebeklerini motive ederek desteklemelidir.

Yabancılaşma Döneminde Olması:

6-7 aylık iken anne babasını diğer yabancılardan ayırmaya başlarlar. Sevme amaçlı bile olsa başkalarının kucağına gitmek istemezler. Bunun sebebi bu dönemde yabancılara karşı güvensiz hissederler ve ağlayarak tepki verirler. Anne baba bu hususta başkalarının kucağına gitmesi konusunda ısrarcı olmamalıdır. Bebekler kendilerini ifade edemiyor olsalar bile her birey gibi onlarında istek ve tercihleri vardır. Nasıl bir yetişkin istemediği bir şeye zorlandığında öfkelenir. Aynı sebeplerle de bebeklerde hırçınlık görebilmekteyiz.

Fiziksel Bir Sorun

Bir hastalık geçirme döneminde bebeklerin duyduğu fiziksel yorgunluk ve rahatsızlık sebebi ile çabuk sinirlenip tepki gösterebilirler. Bu dönemde ebeveynler çok fazla fiziksel aktivite ile yormadan bebeğin yaşadığı sorun her ne ise onu rahatlatmaya yönelik hareketler sergilemelidir. Bebeklerin herkesin de bildiği en büyük sıkıntısı diş çıkarmalarıdır. Bu dönemde bazen bir bazen birden daha çok diş aynı anda çıkmaya çalışır.

Bir diğer bebeklerle özdeşleşmiş sorun gaz sancılarıdır. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde ki bu sorun onlarda kendilerini ifade edememe ile birleştiğinde ciddi bir huzursuzluk hali yaratır. Çünkü bu dönemde yalnızca ağlayarak tepki gösterebilirler ve ailelerinden her şeye tepki olarak gösterdikleri ağlama eyleminden buna neden olan sorunu tespit etmelerini beklerler.

Yorgunluk

Bebekler hızla gelişmekte oldukları için gün içinde uyku ihtiyaçları fazladır. Bazı dönemlerde yeterince uyuyamazlar ve bu yorgunluk durumu anne babalara bebeğin sinirli olması, hiçbir yapılan eylemle sakinleştirilememesi olarak geri döner. Bebeğin bu hareketlerinin yorgunluktan kaynaklandığı anlaşılırsa, onu gereksiz fiziksel aktivitelerle ve uyaranlarla daha da yormayarak dinlenebileceği bir ortam yaratılması sağlanabilir.

Bazen anne babanın tüm anlayışı tavrı ve bebeğe karşı pozitif yaklaşımlar gösterse de bu sorunu aşamazlar ve akıllarında sürekli ‘doktora gitmeli mi?’ sorusu olmaktadır. Fiziksel bir sorun, çocuk doktoruna danışmaya rağmen tespit edilemiyorsa, bebeğin beden sağlığı yerindeyse psikolojik bir problemin varlığı fikrini ortadan kaldırmak açısından konu başka uzmanlarla görüşülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git