Bebeklerde İlaç Kullanımı

Bebeklerde İlaç Kullanımı
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 723 kez okundu.

Bebeklerde İlaç Kullanımı

Her yaş grubunda farklı ilaç kullanımı olabildiği gibi, farklı hastalıklarda farklı dozlarda ilaç kullanımı da söz konusudur. Bu nedenle doktor önerisi olmadıkça çevreden verilen ilaçlar kullanmamalıdır.

İlaçların dozları vücut ağırlıklarına göre hesap edilerek önerilir. Bu nedenle çocukların vücut ağırlıkları her zaman bilinmelidir.

İlaçlar önerilen aralıklarda ve dozlarda kullanılır. Bir ölçek 5 ml’dir. Yarım ölçek 2,5 ml’dir. Ölçekler çoğu kez kaşık tarzındadır. Ortasındaki çizgi yarım ölçeği ifade eder. Ortanın altında da çizgi varsa bu miktar 1.25 ml’ye, yani çeyrek ölçeğe karşılıktır. Bazı ilaçların içerisinde ölçekler kadeh şeklinde çıkar. Bunların üzerlerinde 2,5; 5, 10, 15 ml çizgileri ve rakamları vardır.

Doktorunuz bir ilaçtan bir ölçek önermişse verilecek miktar 5 ml’dir. Bir kadehin tamamı bir ölçek değildir.

Bir ilaç günde 2 kez kullanılması önerilmişse, sabah-akşam değil 12 saat arayla; günde 3 kez önerilenler sabah-öğle-akşam değil 8 saat aralarla; günde 4 kez önerilenler 6 saat aralarla kullanılmalıdır.

Allerji̇k Hastaların Uyması Gereken Kurallar

Alerjinin en önemli nedenlerinden biri akarlardır. Ev tozu ve yünlü eşyalar içinde bolca bulunur. Mantarlar (küfler) ve ev tozu akarları nemli ortamlarda kolayca ürediklerinden ev güneş görmeli ve rutubetsiz ve aydınlık olmalıdır. Odada toz tutmasına neden olabilecek fazla eşya bulundurulmamalıdır. Yün ve kuş tüyü içeren minder, yatak, yastık ve yorgan kullanılmaz. Battaniyeler çift kılıfa geçirilir, odada sentetik eşyalar kullanılmaz. Çarşaf takımları en az haftada bir kez 700 C’ de yıkanır, yastık ve yorgan sık sık havalandırılır. Temizlik sırasında hasta oda dışına çıkartılır. Hasta yanında elektrik süpürgesi çalıştırılmaz. Oda her gün silinir ve tozu alınır.

Alerjik hastaların evlerinde evcil hayvan beslenmez, süs bitkisi bulundurulmaz ve sigara içilmez.

Hastalar çamaşır suyu ve yağlı boya kokusu olan yerlerde bulunmaz; parfüm, oda ve saç spreyleri ile sprey deodorantları kullanmaz.

Grip aşısı programına alınması yarar sağlayabilir. Buhar makineleri ortamın nem oranını artırıp küf ve akarların üremesine neden olacağı için evde kullanılmaz.

Buhar Maki̇nesi̇ni̇n Gereksi̇zli̇ği̇

Bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamların gece veya gündüz buhar makinesi ile nemlendirilmesine gerek yoktur. Yıkanan çamaşırların ev içinde kurutulması veya radyatörlerin üzerine sürekli ıslak havlu konulması istenen yararı sağlar. Buhar makineleri ortamın nem oranını artırıp küf ve akarların üremesine neden olacağı için kullanılmamalıdır.

Deni̇z, Güneş Ve Tati̇l

Tatile giderken sadece ateş düşürücü ve sinek-böcek sokmalarına karşı pomatlar (Fenistil jel, Systral krem gibi) alınır. En yüksek koruma faktörü içeren güneşten koruyucu kremler güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce vücuda sürülür. Güneşte kalma süresi uzadıkça ve suya girip çıkma sayısı arttıkça tekrarlanır. Kremlere güvenip saatlerce güneş altında kalmak tatili zehir edebilir.

Küçük çocuklar özellikle güneş çarpmalarına çok hassastırlar. Bu nedenle güneşin daha yatık geldiği saatlerde(10.00’dan önce veya 16.00’dan sonra) sahile indirilmelidir. Ancak 3 saat gölgede kalmanın yansıyan ışınlar nedeni ile 1 saat güneşte kalma ile eş değer etki yapacağı unutulmamalıdır. Özellikle bebeklere sık sık su içirilmelidir. Başları sık sık ıslatılmalı ve şapka giydirilmelidir. Sineklerden korumak için cilde uygulanan spreyler ve gece yatarken prize takılan sineksavarlar kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git