Bebeklerde Saç Temizliği

Bebeklerde Saç Temizliği
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 823 kez okundu.

Bebeklerde Saç Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Bebeğin/çocuğun saç bakımı özellikle ilk aylarda önemlidir. Her banyoda bebeğin/çocuğun saçları yıkanır ve taranır. Bazı çocukların saçlarında, konak ve kepek dediğimiz pullanmalar oluşur. Bunu önlemek için saça banyo öncesi zeytinyağı sürüp taramak gerekir. Doktor önerisine göre, ilaç ve çeşitli şampuanlar da kullanılabilir. Günlük temizlik, saç diplerini temiz ve konaksız tutar. Ancak bebekte/çocukta konak geliştiyse mutlaka uygun bakımın yapılması gereklidir.

Bebeklerde Şampuan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğiniz için bir şampuan seçerken, hassas ciltler ve yeni doğanların saçlarının bakımı için özel olarak tasarlanmış, nazik ve özel bir ürün seçmek önemlidir. Bebekler için çok uygun olan nötr pH (5,5) içeren bir şampuan seçin.

Yenidoğan Bebek Saç Yıkama

Yeni doğmuş bebekler için sünger ve sade ılık su kullanabilirsiniz. Bebeğinizi omuzlarını destekleyecek şekilde tutarak ıslak ve ılık süngeri bebeğin kafa derisine hafifçe bastırın. Kafayı hafifçe eğik tutunuz. Bu sayede bebek fazla hareket ettirilmez ve saçlar yeterince temizlenir. Birçok ebeveyn bebeğin yumuşak noktalarına dokunmaktan kaçınır, ancak bu alanları da temizlemeniz gerekir.

Bebeğimin Saçını Ne Sıklıkta Yıkamalıyım?

Gerçekten bir rutine bağlı kalmak zorunda değilsiniz, fakat günlük veya alternatif günlerde yıkamak bebeğinizin kafa derisini esansiyel yağlardan çıkararak kurutabilir. Saçları hafifçe temizlemek için ıslak bir sünger kullanabilirsiniz. Bebeğin Saçlarını yıkamak, ‘ihtiyaca dayalı bir rutin’ olmalıdır. Bebeğin saçı yıkamasına karar verdiğinizde hava, seyahat, hastalık vb. durumları göz önünde bulundurmalısınız.

Bebeklerde Oluşan Konak

Küçük bebekler baş bölgelerinden çok terledikleri için yeterli temizlenmezlerse baş bölgelerinde konak denilen sert-beyaz pullanmalar görülebilir. Konak oluştuğunda bebeğin başına bir gece önceden veya banyodan birkaç saat önce biraz saf badem yağı, saf zeytinyağı ya da ½ çay kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile hazırlanan karışım sürülerek konaklar kabartılır, arkasından banyo yaptırılarak bebekler için hazırlanmış yumuşak bir fırça veya tarakla taranır. Çıkmadığı takdirde işlem birkaç defa tekrarlanır. Konak temizlenirken bebeğin kafasında yer alan bıngıldaklarına dikkat edilmelidir. Fazla baskı uygulanmadan yumuşak hareketlerle bu bölge ovularak temizlenmelidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git