Bebeklerde Soluk Borusuna Besin Kaçması

Bebeklerde Soluk Borusuna Besin Kaçması
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.163 kez okundu.

Bebeklerde Soluk Borusuna Besin Kaçırması

İlk 3 yaşta çocuklarda çiğneme ve yutma fonksiyonlarının gelişimi tamamlanmamıştır. Bu nedenle besinler yumuşak bir şekilde verilmelidir. Fındık, fıstık, kabak ve ayçiçeği gibi sert ve taneli besinler kolayca soluk borusuna kaçarak boğulmaya yol açabileceği için çocuğa 3 yaşından önce verilmemeli ancak verilecekse de mutlaka kontrol altında verilmelidir.

Bebekler için birçok riskli konu vardır. Anne ve babalar da bu riskli konular hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu durumlar ile karşılaşma durumunda soğuk kanlı bir şekilde ne yapmalarını bilmeleri gerekiyor. Bu olumsuz durumların başında hiç kuşku yok ki bebeklerin boğazlarına bir şey kaçmasıdır. Bilindiği gibi bebeklerin vücut refleksleri tam olarak gelişmediği için boğaz kısmında yer alan yemek ve soluk borusu kaslarındaki refleksler de tam anlamı ile gelişmemiştir. Bu nedenle bebeklerin boğazına birçok şeyin kaçması mümkündür. Bu nedenle böyle olumsuz bir durum ile karşılaşılması durumunda bebeğin boğazına bir şey kaçarsa ne yapmalı sorusuna cevap aranıyor.

Öncelikle böyle bir olumsuz durumda sakin ve soğuk kanlı olmak gerekiyor. Çünkü telaş bebeğin daha büyük zarar görmesine neden olabileceği gibi sağlıklı düşünmeyi de engelleyecektir. Bebeğin soluk borusuna herhangi bir şey kaçtığında bebek öksürmeye başlayacaktır. Bu durum anne ve babanın dikkatini çekecek türden bir öksürme olacağından erken müdahale etmeyi sağlamasından dolayı oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğin boğazına bir şey kaçarsa ne yapmalı sorusuna verilen cevaplar arasında bebeğin öksürmesinin sağlanması ve bebeğin rahat nefes alması için gerekli koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Bebeklerin Boğazına Bir şey Kaçmasını Engellemenin Yolları

Anne ve babalar bebeklerinin boğazına bir şey kaçması durumunda bebeğin soluk borusuna bir şey kaçarsa ne yapmalı sorusuna cevap ararken bilmeleri gereken önemli bir konu daha vardır. Bu konuda  bebeklerin 4 yaşına kadar nasıl beslenecekleri konusunda bilgi sahibi olmaktır. Çocukların reflekslerinin yeterli derecede gelişmemesi nedeni ile özellikle 4 yaşına kadar beslenme düzenini buna göre ayarlamaları gerekiyor. Bu nedenle bebeğin soluk borusuna bir şey kaçarsa ne yapmalı konusundaki bilinmesi gereken ilk şey böyle bir olumsuz durum ile karşılaşmadan önce beslenme tekniklerini iyi bilmek gerekiyor. Özellikle bebeklerin kuru yemiş ve yağlı tohumlardan uzak tutulması gerekiyor. Özellikle çiğ ve sert meyve ve sebzelerden de uzak durmaları gerekiyor.

Çiğnediklerinde yutamadıkları durumlarda boğazlarına kaçma riskleri oldukça yüksek. Meyve çekirdekleri de dikkat edilmesi gereken besin kaynakları arasındaki yerini alıyor. Özellikle uzmanlar bebeğin soluk borusuna bir şey kaçarsa ne yapmalı konusunda bilimsel makaleler yazarak böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması durumunda ailelerin yapacaklarını anlatıyorlar. Öncelikle bebeğin boğazına kaçan nesnenin çıkışının kolay sağlanması için bebeğin başının yana doğru yatırılması gerekiyor. Telaş yaparak bebeklerin nefes alamaması gibi durumların da engellenmesi gerekiyor. Sırtın sıvazlanması ya da her iki şakaktan tutarak havaya kaldırma durumu da boğaza kaçan nesnelerden kurtulmak için önemli bir konudur.

Öksürme ve Morarma Durumlarında Yapılacaklar

Boğaza kaçan nesneler bebeklerde öksürme ve bir süre sonra da morarma gibi durumların ortaya çıkmasını sağlıyor. Böyle durumlarda bebeklerin yüzü karşıya bakacak şekilde ellerin karın boşluğunu kavraması ile birlikte bebeğin dik durması sağlanır. Bu durum kaçan nesnenin daha derinlere inmesini engellediği gibi bu pozisyon ile birlikte öksürüğün yardımı ile kaçan nesnenin çıkması sağlanıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git