Bebeklerde Uyku Sorunu

Bebeklerde Uyku Sorunu
12 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 850 kez okundu.

Bebeklerde Uyku Sorunu

Yeni doğan bebekler ortalama 18 saat,6 aydan sonra da genellikle 10-12 saat uyurlar. Bu 10-12 saatlik süreye gündüz yapılan 2 saatlik şekerlememler de dahildir. Yeni doğanlar 2-3 saatte bir uyanıp beslenmeleri gerekmektedir. Doktorlar tarafından uygun görülüyorsa ve bebeğin kilo alımı yeterli şekilde devam ediyorsa 2 haftanın ardından gece uyandırıp beslemeye gerek yoktur. Gece beslemesi 6-8 aydan sonra gerekli değildir. İlk 3 ay gece saat 12’den sonra 2-3 kez yaşanan uyanmalar 6.aydan sonra bire düşmektedir.

Bebeklerdeki Uykusuzluk Nedenleri?

İlk aylarda gaz sancıları yaşaması sebebiyle uyku problemi yaşayan bebek, büyüdüğü süre boyunca diş çıkarma, gündüz yaşadıkları ve onları etkileyen birtakım olayların rüyada tekrarlanması, anneden ayrılma-terk edilme korkusu, anne sütünden kesilme dönemlerinde uykusuzluk yaşayabilir.

Etrafta çok uyarıcı ve insan bulunması anne-babaları ile daha çok vakit geçirmeyi arzu etmede çocuğu uykuya direnmeyi itebilir.

Bebeklerde Rahat Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğin uyuduğu odanın ısısı yaklaşık 20 derece olmalı, ortam loş ve sessiz olmalıdır.

Uyku için aynı ortam ve saat seçilmelidir. Bir uyku rutini oluşturulmalıdır.

Öncesinde banyo yaptırılması bebeği rahatlatıp, uyuma sürecine girmeyi kolaylaştırabilir.

Yalnızca uyku esnasında verilen bir oyuncak çocuğa verilerek ona ‘uyku vakti geldi’ mesajını vermektedir.

Yatak yumuşak, rahat ve pamuklu olmalıdır.

Çocuk tek başına yatmalı, yatağını kimseyle paylaşmamalıdır.

Uyurken giyeceği kıyafet bebeğin vücudunu sıkmamalı ve hareket kabiliyetini kısıtlamamalıdır.

Bebeklerde Gündüz Uykusu Gerekli Midir?

Yeni doğan bebekler uyurlarken gece ve gündüz ayrımı yapmazlar. Bebeğin artık gündüz uyuma ihtiyacını olmadığının en önemli göstergesi, uykuya dalma evresinde yaşadıkları zorlanmadır.

Çocuklar 2,5-3 yaşlarına kadar öğlen uykusuna ihtiyaç duyarlar. Gün için olması gerekenden fazla uyuduklarını akşam uyku vaktinde yaşanan zorluklardan fark edebiliriz. Bu sabah normalden daha erken uyanmalara da sebebiyet verebilmektedir.

Gündüz uykularını azaltmak içinde 3-4 günde bir toplam uyku süresinden 10-15 dakikalık kesintiler yapılmalıdır.

Uykuyu tamamen kesmek ya da ertelemek yerine uyku saatinde azaltmaya gitmek tavsiye edilen bir yöntemdir.

Bebeklerde Kesintisiz Uyku Ne Zaman Başlar?

Özellikle yeni anne olan, hayatlarına yeni giren ailelerinin bu küçük üyesine alışma evresi yaşayanları en çok düşündüren ve yoran durum sürekli yaşadıkları uykusuzluk halidir. Düzen sağlayıncaya kadar devam edecek bu sorun yani uykusuz gecelerin ne zaman ortadan kalkacağını hep merak ederler. Her bebekte farklı olabilecek kesintisiz uykuya ulaşma, genellikle 3 yaşında olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git