Bebeklere Yapılması Gereken Tarama Testleri̇

Bebeklere Yapılması Gereken Tarama Testleri̇
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 630 kez okundu.

Tarama Testleri̇ Ni̇çi̇n Yapılır?

Doğuştan beyin ve zeka bozukluğuna yol açan bir çok hastalık vardır. Bunlar içinde tedavisi mümkün olan Fenilketonüri, Hipotroidi ve Biotidinaz eksikliği gibi hastalıkların erken tanımlanması ve tedavinin erken başlanması hayat boyu normal bir yaşam sürme olanağı sağlar. Bu nedenle doğumdan sonra taburcu olurken topuktan birkaç damla kan alınır. Aynı uygulama 7-10 günlük olunca ikinci kez tekrarlanır. Alınan kanlar Sağlık Bakanlığı kontrolünde incelenir.

Testlerde anormal sonuçlar çıkarsa telefonla aileye geri dönüş olur. Bu durumda bir kez daha kan alınarak tanı kesinleştirilir.

Doğumsal Kalça Çıkığı

Çevrede aksayarak yürüyen pek çok insanın bu durumu doğumsal kalça çıkığının daha bebeklik döneminde iken tedavi edilmediğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle doktora gidildiğinde kalça çıkığı açısından mutlaka değerlendirilmesi yapılmalı ve gereken durumlarda film veya ultrasonografi çektirilmelidir. 2. ay sonunda her bebeğe kalça ultrasonografisi yapılmalıdır. Bu değerlendirme ile tanısı 2 aylıkken konan kalça çıkıklarının hepsi başarı ile tedavi edilebilmekte iken; tanısı 1 yaşında konanlarda tedavideki başarı oranı çok azaldığı gibi ayrıca aylarca alçılar içinde yatmak gerekmekte ve kalça ameliyatı olma durumunda kalınmaktadırlar.

Doğum Sonu İşi̇tme Testi̇

Doğumdan hemen sonra işitme testi her bebeğe yapılmalıdır. İşitme sorunlarının erken tanımlanması tedavi için çok önemlidir.

Di̇ğer Tetki̇kler

Birinci yaşın bitiminde tam kan sayımı, serum demiri, serum demir bağlama kapasitesi, ferritin; ikinci yaş sonunda bunlara ek olarak kolesterol, trigliserid ve tam idrar tetkikleri hiçbir yakınma olmasa da check-up amacı ile yapılmalıdır.

İkinci yaşın bitiminde tüm çocukların mutlaka göz muayenesinden ve odyolojik incelemeden geçmesi zorunludur. Okula başlamadan önce tekrar göz ve odyolojik incelemeden geçmesi gerekir.

Ekokardi̇yografi̇k İnceleme

Kalbin yapısal özelliklerinin tanımlanmasında kullanılır. Her bebeğe rutin olarak yapılması zorunlu değildir. Küçük bebeklerde kalp seslerinin çok sık olarak değişkenlik göstermesi zaman zaman bu tetkikinin yapılmasını zorunlu kılabilir. Ancak, doktorunuz böyle bir tetkiki isteği zaman hemen heyecanlanmayınız. Çünkü çoğu kez sonuçlar sağlıklı kalp yapısını gösterir.

Güzel Bi̇r Adet…loğusa Şerbeti̇

Loğusa şerbeti gözaydına gelen konuklara ikram edilmek üzere hazırlanır. Sıcak veya soğuk olarak ikram edilebilir. Ayrıca akraba ve tanıdıklara sürahi içinde gönderilir. Çocuk erkek olmuşsa sürahinin boğazına; kız olmuşsa sürahinin kapağına kırmızı tülbent bağlanır. Yanında peksimet veya galeta gibi şekersiz yiyeceklerle servis edilir.

DİKKAAATTTTT

 • Bebeğiniz ağladığında avutmak veya uyutmak için şiddetli sallamayınız. Beyine zarar verebilirsiniz.
 • Göz temizliğinde kaynamış ılımış su kullanınız. Anne sütünü göze damlatmayınız.
 • Bebeğinizin yatağını soba ya da kalorifer yanına; cam ile kapı arasına; pencere kenarına koymayınız.
 • Bebeğin yüzü daima açık olmalı ve sürekli yüzünü görecek şekilde yatırmalısınız. Yüzüne asla örtü örtmeyiniz.
 • Hayatın ilk günlerinde bebeklerin göğüsleri anneden geçen hormonlar nedeni ile şişebilir.

Bunları ovalamayınız ve sıkmayınız. Kendi haline bırakın, zamanla geçecektir.

Hastaneden Taburcu Olurken Bi̇lmeni̇z Gerekenler

 • Doğumda kanamayı önleyici 1 mg K vitamini adaleden yapılmıştır.
 • Doğumda çocuğunuzun kan grubuna bakılmıştır. Taburcu olmadan önce lütfen sonucunu öğreniniz.
 • Göz çapaklanmasına yol açan konjuktiviti önlemek için bebeğinizin gözüne antibiyotikli göz damlası damlatılmıştır.
 • İlk Hepatit B aşısı doğumda yapılmıştır. İkinci hepatit b aşısı birinci ayın sonunda yapılacaktır.
 • Tüm bebekler bir yaşını dolduruncaya kadar D vitamini kullanması gerekmektedir. Reçetenizi sizi takip edecek doktorunuzundan almayı unutmayınız.
 • Hastaneden taburcu olurken ilk topuk kanı alınmaktadır. Birinci hafta sonunda ikinci kez alınması gerektiğini unutmayınız. Bu testlerde bozukluk olması halinde evinize telefonla ulaşılarak size bilgi verilecektir. Eğer test sonuçları normal ise size geri bildirimde bulunulmayacaktır.
 • Taburcu olduktan 4-5 gün sonra ilk kontrole gidiniz. Sarılık, beslenme, vb kontrollerin yanında işitme testi de yapılacaktır. İhmal etmeyiniz.

BCG: Verem aşısı

5’li Karma: Difteri-Asellüler Boğmaca-Tetanoz-İnaktive Polio-Hemofilus influenza tip B aşısı

Rotavirus: Seçilen markaya göre 2 veya 3 kez yapılır. İlk dozun mutlaka 14. Haftadan önce yapılması gerekir.

Meningokok: Seçilen markaya göre 2 veya tek doz yapılır.

KKK: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı

4’lü Karma: Difteri-Asellüler Boğmaca-Tetanoz-İnaktive Polio aşısı

Grip: Grip aşısı 6 ay ile 18 yaş arasındaki her çocuğa her yıl yapılır. 8 yaş altındaki çocuklarda ilk uygulamada birer ay ara ile 2 defa; 8 yaştan büyük çocuklarda bir defa yapılır. Sonraki yıllarda her çocuğa yılda bir kez uygulanır. Uygulama ayı eylül-ekim-kasım aylarıdır. 3 yaş altındaki çocuklara yarım doz 3 yaştan büyük çocuklara tam doz uygulanır.

HPV: Human Papilloma Virus aşısı. 11 yaşından büyük kız çocuklarına uygulanır. Toplam 3 kez yapılır. İlk dozdan bir ay sonra 2.; 6 ay sonrada 3. doz uygulanır.

Td: Difteri-Tetanoz aşısı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git