Bebekleri̇n Uyku Düzeni̇

Bebekleri̇n Uyku Düzeni̇
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 574 kez okundu.

Bebekleri̇n Uyku Düzeni̇ Var Mıdır?

Uyku gereksinimi bebekten bebeğe değişir. Bazı bebekler beslenme aralarının neredeyse tamamını uyku ile geçirirken diğerleri uzun süre uyanık kalabilir. Karnı doyan, altı değiştirilen, yıkanan ve rahat giydirilen bir bebek günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir.

Bazı bebekler, görünürde hiçbir neden olmadığı halde uzunca bir süre uyanık kalabilir. Hiç endişelenmeyin, bırakın bebeğiniz uyku düzenine kendisi karar versin. Uyandığında veya huzursuzlaştığında hemen kucağa alarak O’na yalnız olmadığını hissettirin. Ebeveynlerin görevi bebeğin altının temiz, karnının tok ve çevre şartlarının (ısı, ışık, ses, koku) uygun koşullarda tutulmasını sağlamaktır. Ne süre uyuyacağına ve ne zaman uyanacağına bebeğin kendi içyapısı karar verir.

Odasında açık bırakılan gece lambası ışığı yakmadan odasına girme olanağı sağlar. Gece beslenmesi ve altının temizlenmesi için gereken her şey bir arada bulundurulmalıdır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Televi̇zyon Seyretme

Bebeklerde ve çocuklarda televizyon seyretme alışkanlığının oluşmaması için gereken tüm önlemlerin ebeveynler tarafından alınması gereklidir. Günün büyük bir çoğunluğunu televizyon karşısında geçiren çocukları bekleyen en büyük tehlike içine kapanıklık ve şişmanlıktır. Bu nedenle günlük seyretme süresi 2 saatten uzun olmamalı ve aradaki mesafe 1,5 metreden daha yakın olmamalıdır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Di̇ş Fırçalamaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

2 yaştan sonra çocuğun eline diş fırçası verilmelidir. Diş macunu sürmeden çocuğun dişlerini fırçalamasına olanak tanınır. Amaç, dişlerin fırçalanması değildir. Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasıdır. Daha ileri yıllarda çocuk diş macunları kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git