Bebekleri̇n Yerden Alınması ve Yere Konulması

Bebekleri̇n Yerden Alınması ve Yere Konulması
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 606 kez okundu.

Bebekleri̇n Yerden Alınması ve Yere Konulması Nasıl Olmalıdır?

Henüz boyun kasları tam olarak kuvvetlenmediği için bebekler itina ile tutulur. Yerde yatarken kucağa alınmak istendiğinde önce sol el yavaşça boyun altına sokulur ve sağ elle bebeğin sol bacağı kalça ile birlikte sıkıca kavranarak kaldırılır. Sonra yavaş hareketlerle boyun ve sırta sol kolla destek verilecek şekilde bebek kaydırılırken sağ el poponun altına yerleştirilir. Bebekler kucağa alındığında kol ve bacaklarını serbestçe hareket ettirmek isteyecekleri bir pozisyonda tutmaya özen gösterilir. Kucağa alırken O’nu sarsmamaya ve korkutmaya neden olacak ani hareketlerde bulunmamaya özen gösterilir. Bebeği yatırırken sol el tekrar boynu arkadan destekleyecek şekilde ve sağ el poponun altında tutulurken sırtı yere değene dek yavaşça yatağa doğru indirilir, sağ el popodan yavaşça çekilir, daha sonra sol el başın arka kısmı yere değince yavaşça çekilir. Bütün bunlar yapılırken bebekle mutlaka konuşulmalıdır.

Bebekler Gezdi̇ri̇lmeli̇ Mi̇di̇r?

Bebeklerin açık havada gezdirilmeleri onları rahatlatır. Temiz hava bebeğin iştahını açar, ruhsal olarak dinginleşmesini sağlar. Havanın soğuk olmasının bir önemi yoktur. Hava şartlarına uygun giydirilir. Kalabalık çevrelerden uzak bölgelerde gezdirilmesi hasta olmasını önler. Yüz bölgesinin yaz-kış 0,5-1 saat kadar güneş görmesi yeterli D vitamini sentezlemesine yeterlidir.

Gezdirmek için insan yoğunluğunun yüksek olduğu kapalı alanlara, örneğin alış-veriş merkezlerine ve düğün salonlarına gidilmemelidir.

Evde Kedi̇-köpek Beslenebi̇li̇r mi̇?

Alerjik rahatsızlığı olmayan bir bebek için evde hayvan-kuş beslemenin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, mutlaka veteriner kontrolünde uygun zamanlarda aşıları yaptırılmalı ve ilaçları içirilmelidir. Bir saniye dahi bebekle kedi-köpek aynı odada yalnız kalmaması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git