Bebeklerin Anneleriyle Eğlenebileceği Etkinlikler

Bebeklerin Anneleriyle Eğlenebileceği Etkinlikler
20 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.340 kez okundu.

Çocukların Anneleriyle Eğlenebileceği Etkinlikler

Tüm anne – babalar çocukların her alanda en iyi şekilde gelişmesini ister. Ancak bilinmelidir ki çocuğun zihinsel gelişimi çocuğun bir erişkinle iletişimine, onunla oyun oynamasına, birlikte zaman geçirmesine bağlıdır. İşte bu yazımda çocukların anneleriyle eğlenebileceği etkinlikleri sizler için araştırdım.

0-6 Aylık Dönem

Bu dönemde bebeğinizi eğlendirmek istiyorsanız; bebeğinizin karşısına geçin, onunla konuşarak, farklı sesler çıkararak onu güldürmeye çalışın. Üstelik bebeğinizin konuşan kişiye gülmesi onun sosyal gelişim açısından sağlıklı olduğunu gösterir. Bebeğinizi dışarı çıkarken ya da evin içindeyken yüzünü dışa dönük olarak tutun. Bu onun çevreden daha çok uyaran almasını sağlar. Su oyunlarını da tercih edebilirsiniz. Bebeğinizi sırt üstü olacak şekilde bir küvete yatırın. Ellerini ve ayaklarını çırpması için teşvik edin. Bu şekilde bebeğinizin kahkaha atmasını bile sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz 6 aylıkken oturması için fırsat tanıdığınızda önüne çıngırak, top, sesli oyuncaklar koyun. Bunun için ev içindeki mutfak kaplarını ve geri dönüşüm malzemelerini de kullanabilirsiniz.

6-12 Aylık Dönem

Bu dönemde bebekler çevrelerine daha fazla ilgi gösterirler ve daha meraklı olurlar. Bu dönemde bebeğinizin çevreyi ve eşyaları tanımasına izin verin. Ama tehlikeli durumları da göz önünde bulundurmalısınız. Yapabileceğiniz etkinlik ise ona mutlaka bay-bay yapmayı öğretmelisiniz. Gerekirse elini tutun ve onu destekleyin Birlikte ce-e oyunları oynayabilirsiniz. Bebeğinizin yere attığı oyuncağı önce bir süre aramasını sağlayın, oyuncağın nerede olduğunu gösterin, bulamazsa oyuncağı alıp bebeğinize verin. Bebeğiniz bu oyuncağı tekrar atma davranışı gösterirse ona kızmayın. Bebeğinize kızmak, onu engellemek bir işe yaramayacaktır. Çünkü onlar eşyaları yere atmaktan çok hoşlanırlar. Bebekler bu dönemde doldurma-boşaltma oyunlarını oynamayı çok severler.

Bir sepetin içine farklı renkte toplar, küpler koyup boşaltarak oyunlar oynayabilirsiniz. El-göz koordinasyonunu destekleyici oyunlar bu dönemdeki bebekler için çok önemlidir. Mesela cevizleri bir şişeye doldurması için teşvik edebilirsiniz. Evdeki fotoğraflara birlikte bakıp, bebeğinizle bir fotoğraflar hakkında konuşabilirsiniz. Çevrenizdeki hayvanlardan sesler duyduğunuz zaman bebeğinizin de dikkatini o yöne verdiğini görmüşseniz “Bak köpek hav hav dedi.” diyerek açıklama yapabilirsiniz.

Çocuğunuz büyüdükçe hazır olan oyuncaklar yerine kendi yaptığınız materyalleri de kullanabilirsiniz. Hatta çocuğunuzla yaptığınız bir materyalle oyun oynamak çok daha keyifli olacaktır. Mesela bir kartona karşılıklı delikler açıp farklı renkte ipleri bu deliklerden geçirebilirsiniz. Veya kalınca bir ipe iri delikli boncuklar dizebilirsiniz. Çocuğunuzun kendi yaptığı kolyeyi boynunda taşıması onu mutlu edecektir.

Ve unutmayın! Oyuncakla tek başına oynamak hiçbir çocuk için keyifli bir etkinlik değildir. Siz çocuğunuzla oynadığınız zaman onlar çok daha mutlu olacaklardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git