Çocuğun Anneye Şiddeti

Çocuğun Anneye Şiddeti
23 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 729 kez okundu.

Annelere Yönelik Çocuk Şiddeti

Toplumumuzda birçok alanda görülen şiddet; bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesi; acı çekmesiyle sonuçlanan eylemler; tehdit, baskı ile özgürlüğün kısıtlanması olarak tanımlanmaktadır. Şiddet, uygulayan ve maruz kalan bireyler açısından değerlendirildiğinde; topluluklar arası, kişiler arası ve bireyin kendi kendine uyguladığı şiddet olarak üçe ayrılmaktadır.

            Anne ile çocuk arasındaki ilişkide anneden çocuğa yönelik şiddet olayları görüldüğü gibi çocuktan anneye karşı şiddet uygulandığı durumlar da görülmektedir. Anneye yönelik şiddet, sonucunda zarar verme amacı taşıyan bütün eylemler olarak tanımlanmaktadır. Örnek verecek olursak, küfür etmek, hakaret etmek, tehdit etmek sözel şiddet içerirken; konuşmamak, anneyi yok saymak, umursamamak psikolojik şiddet ögelerini içermektedir.

Nedenleri nelerdir?

Saldırganlık ve şiddet içeren davranışların nedenleri incelendiğinde, en önemli etkenlerden birinin, çocukların şiddet içeren davranışlar sergileyen rol modeller ile birlikte büyümesi, olduğu görülmüştür. Ebeveynlerinin şiddet uyguladığını gören çocuklar, bu şekilde davranmanın doğru olduğunu düşünmektedir. Bunun yanında çocuk, öfkesini kontrol etmeyi öğrenemediyse şiddete başvurabilmektedir. Esasında, temel duygularımızdan olan ve kontrol edildiğinde bireyi eyleme geçirme gücü bulunan öfke duygusunun, kontrolsüz ifadesi şiddete dönüşebilmektedir. Yine stresle baş etmede güçlük çekmek saldırgan davranışların ortaya çıkmasına ortam hazırlamaktadır.

Anneler neler yapabilir?  

Çocuğu tarafından şiddete maruz kalan anneler kendilerini güçsüz veya başarısız hissedecek; utanma, suçluluk, kontrolü kaybetme duygularına kapılacaktır. Böyle bir durumla karşılaşan annenin öncelikle çocuğa örnek olması gerekmektedir. Bunu yanında çocuk öfkeli olmadığı veya öfkesini ifade edebildiği zamanlarda ödüllendirilmesi fayda sağlayacaktır.
Çocuğa fikirlerinin önemli olduğunu hissettirmek için, kaç yaşında olursa olsun seçim şansı vermek gelişimini olumlu etkileyecek ve çocuğun şiddete başvurmasının önüne geçecektir.

Çocuğun isteklerini, şiddet içeren davranışları sonucunda yerine getirmek bu davranışın pekişmesine ve devamlılığının artmasına neden olacaktır. Şiddeti hedefine ulaşmak için kullanan çocuklar yetiştirmemek için, şiddete asla tolerans göstermemek gerekmektedir. Ağır cezalar vermekten kaçınılmalı fakat bu davranışlar ile asla istediği şeye ulaşamayacağı hissettirilmelidir. Çocuk öfkeliyken onunla tartışmak konuyu içinden çıkılmaz bir hale getirebilecektir. Çocuk sakinleştikten sonra, annenin o davranışa karşı olan duygusunu açık şekilde ifade etmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git