Çocuğunuzu Okulda Daha Başarılı Olmaya Motive Etmek

Çocuğunuzu Okulda Daha Başarılı Olmaya Motive Etmek
29 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 848 kez okundu.

Çocuklarda Motivasyon

Motivasyon, insanın istek ve ihtiyaçlarının farkına varması ve bunları gerçekleştirmek için harekete geçmesidir. Yani bireyin bir şeyi yapma isteğidir. Bir kayıkçı varmış. İşi, yolcuları kayığı ile nehrin bir tarafından diğer tarafına geçirmekmiş. Adamın kayığının küreklerinin birinde inanç diğerinde çalışmak yazıyormuş. Bu sözleri küreklere niçin yazdığını soranlara Nehirden geçmek için her iki küreğe de ihtiyacım var. Çalışma olmadan inanç, inanç olmadan da çalışmak bir işe yaramaz. Bunlardan birinin eksikliği tek kürekle kayığı yürütmeye çalışmak gibidir. O da kendi etrafında döner. Hedefe asla ulaşamaz. Başarıya ulaşmak için bunların ikisine de ihtiyacımız vardır. Yoksa olduğumuz yerde döner dururuz. Hedefe bir türlü ulaşmayız demiş.

Çocuğunuzu Okulda Daha Başarılı Olmaya Motive Etmenin Yolları

Anne ve baba çocuğu ders çalışmaya zorlayabilir; ama ders çalışmak istemeye kesinlikle zorlayamaz. İstemek için gereken arzu çocuğun içinden gelmelidir ve çocuk bunu başarabileceğine inanmalıdır. Motivasyon da içten zevk almayı sağlayan, içten gelen en büyük güçtür. Çocukların başarılı olmasının ilk koşulu “Ben bunu yapmak istiyorum” diyebilmesidir. Ne öğrenci, ne futbolcu ne de bir işçi istek olmadan çalışabilir. Bizim yanlışımız bunun yerine zorlamayı, zorunlu kılmayı, kandırmayı koymamızdır. Çocuklarınızı karşınıza alıp “Bunu yapmalısın yoksa aç kalırsın” derseniz çocuğunuz istediğinizi yapar ama istek duymaz. Çocukların derse karşı motive olmasını olumlu ya da olumsuz etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlardan biri ailedir. Aile, farkında olarak ya da olmayarak, çocuğun motivasyon düzeyini etkiler. Bu etkileme olumlu yönde olabildiği gibi zaman zaman da olumsuz yönde olabilir. Tabii ki hiçbir anne baba, bu kadar önemli bir dönemde çocuğunun motivasyonunu olumsuz yönde etkilemek istemez. Ancak çocuğun iyiliği adına yapılan bazı davranışlar ya da söylenen bazı sözler onu olumsuz etkileyebilir, motivasyonunu düşürüp, kaygı düzeyini yükseltebilir. Bu da çocuğun kaygılı, mutsuz ve verimsiz bir şekilde ders çalışmasına neden olur. Çocukların ders çalışmaya karşı motive olmasında yani derslerini isteyerek ve severek çalışmak istemesinde ailenin olumlu rol oynayabilmesinin ilk şartı, çocuklarını anlamaktır. Çocuğun neden ders çalışmak istemediğini okulla arkadaşlarıyla bir sorununun olup olmadığını araştırmalıdır. Bunun olabilmesinin yolu da aile içinde iyi bir iletişim kurulmasıyla olur. İyi bir iletişimin olduğu ailelerde, aile üyeleri birbirini tanır. Zayıf ve güçlü yönleriyle birbirlerini olduğu gibi kabul eder, hiçbir koşula bağlı olmaksızın sever ve birbirine güvenir. Böyle bir ortamda yetişen çocuk, sevildiğini, kendisine güven duyulduğunu, anlaşıldığını bilir bu da ona güç verir.

Çocukların ders motivasyonu

Çocuklarını ders çalışmaya karşı motive etmek isteyen aileler, çocuğun yapamadıklarının değil, yapabildiklerinin üzerinde durmalıdır ki takdir edildiğini, desteklendiğini gören çocuk o davranışı daha sık göstersin. Örneğin ara sıra oturup ders çalışan çocuğa “Hiç ders çalışamıyorsun, ne zaman otursan bir bahaneyle kalkıyorsun, bakalım sınavda ne yapacaksın?” gibi bir ifade kullanmak yerine çocuğun ders çalıştığı zaman yanına gidip ona bir ihtiyacının olup olmadığını sormak onu takdir etmek daha etkili olacaktır. Bazı aileler çocuklarına övücü sözler yerine tam tersi çocuğun ders çalışma isteğini kıracak davranışlarda bulunur ve sözler söylerler. “Sen adam olmazsın, Sen bunu zaten yapamazsın. Zaten yapsan da inanmazdım. Senin kafan bunu almaz.” gibi. Böyle sözler çocuğa “öğrenilmiş çaresizlik” yaşatır ve çocuğun ders çalışma isteğini tamamen ortadan kaldırır.

Çocuklarımızın mevcut yeteneklerini ön plana çıkaralım

Bir gün genç bir avcı bir kartal yumurtası bulup onu kır tavuklarının yuvasına koyar. Belirli bir zaman sonra kartal yumurtadan çıkar civcivlere katılır. Tabii muhteşem renkleri, iri ve güçlü kanatlarıyla diğerlerinden farklıdır, ama diğer tavuklardan biri olduğuna inanarak büyür. Pislikleri eşeler, tohumları gagalar, gıdaklar, birkaç santim zıplayıp yeni bir şey gagalamak için kanatlarını döver. Çünkü tavuklar böyle yapıyordur. Bir gün gökyüzüne bakar ve inanılmaz bir yetenekle yelken uçuşu yapan muhteşem bir kuş görür. “Ne güzel bir kuş! Nedir bu? O bir kartal” cevabını verir tavuklardan biri, “bütün kuşların reisi. Ama aklına getirmeye bile“ ” kalkma, asla onun gibi uçamazsın. Sonunda kartal bir kır tavuğu olduğunu düşünerek ölür. Bu hikayede olduğu gibi çocuklarımızın mevcut yeteneklerini ön plana çıkarmaz hep olumsuzluklarını görürsek zamanla çocuklarımız bizim anne ve babalarımız çok şey biliyorlar bizim yapamayacağımızı başaramayacağımızı söylüyorlarsa doğru söylüyorlar, deyip ders çalışmaktan vaz geçerler.

Çocukta Motivasyon Geliştirmek

Anne babalar çocukları her zaman tehdit etmeyebilir, bazen de olumlu etkilemek düşüncesiyle “ben sana güveniyorum sen en iyi bölümlere layıksın, senin başaramaman gibi bir ihtimali düşünemiyorum bile” gibi ifadeler kullanırlar, bu da çocuğa taşıyabileceğinden fazla yük yükler. Kendisinden ne kadar büyük beklentiler olduğunu gören çocuk gerçekçi olmayan hedefler belirler ve bu hedefe ulaşmak için tüm gücüyle çabalar. Ancak bir süre sonra, taşıyamayacağı kadar ağır olan bu yükün altında ezilmeye başlar. Yükün ağırlığını hissettikçe öğrenmesi ve öğrendiklerini kullanması zorlaşır, çok çalışmasına rağmen beklediği karşılığı alamaz. Çocukların bunları yaşamaması için, aile çocuklarından verebileceğinden fazlasını beklememelidir. Hiç kuşkusuz, çocukların yaşamlarının bu önemli dönemlerinde onlara en iyi şekilde destek olmak her anne babanın görevidir. Ancak önemli olan, çocuğa “doğru ve onun başarısını arttırabilecek şekilde” destek vermektir. Bunun için de, sınavların asla bir dönüm noktası olmadığını ama yaşamdaki amaçlara ulaşmayı kolaylaştıracak bir fırsat olduğunu vurgulamalı ve onlara, sınavdan alacakları sonucun çok da önemli olmadığını, kendilerine değer verdiğimiz mesajını iletebilmeliyiz. Onlara içtenlikle “sen benim için her şeyden önemli ve değerlisin. Hayatındaki bu önemli dönemde, sana istediğin desteği vermeye hazırım. Senin kendi üzerine düşenleri en iyi şekilde yapacağını biliyorum, ben de üzerime düşenleri yapmaya hazırım” diyebilmeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git