Çocuğunuzun Arkadaş İlişkileri

Çocuğunuzun Arkadaş İlişkileri
25 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 769 kez okundu.

Çocuklarda Arkadaş İlişkileri

İnsan sosyal bir varlıktır. Sosyal varlık olma da insanların bir arada yaşamasını, birbirlerini desteklemesini, birbirleriyle paylaşım içinde olmasını gerektirir. Çocuk eğitiminin aileden sonra en önemli unsurunu çocuğun arkadaş çevresi oluşturmaktadır. Atalarımız, arkadaşlığın önemini şu güzel sözle ifade etmişlerdir. ”Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” Evet çocuğun arkadaş çevresi o kadar önemli ki çocuğun kişiliği bile ona bağlı olarak gelişiyor.

Baba misafirliğe gideceğimiz amcaların çocukları var mı?

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren akraba çocuklarıyla, eve gelen misafir çocuklarıyla komşu çocuklarıyla birlikte oynamaya, oyuncaklarını paylaşmaya başlarlar. Bu oyun oynama ve birlikteliklerinde, birbirlerinden farkında olmadan çok şeyler öğrenirler. Çocuklar oyuncaklarını kıskanıyorsa aile ona göre tedbirini erkenden almış olur. Oyuncağını paylaşıyorsa paylaşım duygusu pekişmiş olur. Çocuklarım 3-4 yaşları civarındayken misafirliğe gitmek istediğimizde bana “Baba misafirliğe gideceğimiz amcaların çocukları var mı?” diye mutlaka sorarlardı. Eğer çocukları yoksa gitmek istemezlerdi. Yani çocuklar da kendi dillerinden anlayan anlaşabilecekleri kişileri kendilerince arıyorlar. Çocuklar biraz daha büyüyüp sokağa çıktıkları okula başladıkları zaman etkileşimde bulundukları kişi sayısı artacaktır. Anne ve babaya asıl görev burada düşmektedir. Çünkü henüz daha sokakla yeni tanışmış çocuk kimlerle arkadaşlık edip etmeyeceğini bilemez.

Anne ve baba çocuğa kimlerle arkadaşlık edeceğini anlatmalıdır

Çocuğun arkadaşlık kurduğu kimseleri de yakından tanımaya çalışmalıdır. Gerekirse çocuğunun, arkadaşlarını eve davet etmesini sağlayarak onların kim olduğunu tanımaya çalışır. Gerekse çocuğunun arkadaşlarını eve çağırmakla çocuğuna değer verdiğini gösterirsiniz. Çocuğunuzun arkadaşlarını kendi arkadaşlarınız gibi sıcak ve sevecen karşılayıp onlara .iltifatta bulunmalısınız Bazı aileler çocukların sokakta kötü şeyler öğrendiğini düşünerek çocuğu evden dışarı çıkarmazlar. Çocukları bu şekilde düşünerek sokağa çıkarmamak doğru değildir. Çünkü çocuklar birbirleriyle etkileşimde bulundukları sürece birbirlerini daha iyi anlarlar. Arkadaş çevresinden uzak kalan çocuklar okula başladıklarında arkadaşlık kurmada zorlanırlar. İçe kapanırlar, konuşmazlar. Yani sokakta birlikte olamadığı çocuklarla mahalledeki okulda birlikte olacaktır. Bu nedenle çocuklarımızın kontrollü bir şekilde sokağa çıkmalarına arkadaşlarıyla oyun oynamalarına müsaade edebiliriz. Özellikle ailede tek çocuğun olması nedeniyle anne ve baba çocuğu aşırı koruyup kollamaktadır. Çocuğu evden dışarıya çıkarmamaktadır. Bu tip çocuklar aileye aşırı bağımlı olmaları nedeniyle okula başladıklarında kiminle nasıl ilişki kuracaklarını bilemeyecek okul ortamı ona yabancı gelecek ve okula gitmek istemeyecektir. Çocukların ileriki yaşlarda arkadaşlık yapacağı kişiler artık iyice belirginleşmiştir. Anne ve babanın asıl bu dönemde çocuklarının kimlerle arkadaşlık ettiğini öğrenmesi gerekir. Çünkü çocuklar artık kendilerini aileden bağımsız hissetme duygusu içerisine girerler. Okuldan kaçarlar. Oyun salonlarına giderler. Sigara içmeye başlarlar. Çete grupları oluştururlar. Hatta uyuşturucu tuzaklarına düşebilirler. Anne ve babaların ben çocuğuma güveniyorum. Benim çocuğum kötü kimselerle arkadaşlık yapmaz demesi çözüm olmaz. Çünkü gençler kararlarını kolay değiştirebilirler. Yani çocukları bu dönemde kontrol etmek gerekir. Çünkü kontrol, güvene mani değildir. Bu dönemde özellikle ailesi tarafından fazla baskıya maruz kalan çocuklar aileden kaçamak yaparak zararlı kimselerle arkadaşlık yaparlar. Bazı çete grupları gençlere beklediği ilgiyi gösterir. Çocuğa değer verir. Bu durum çocuğun hoşuna gider ve o çete grubuna katılır.

Çocuklar arkadaşlarının yanında ailelerine göre daha rahat davranır

Anne ve babaların özellikle genç yetişkinlik döneminde çocuklarına baskı yapmamaları, onları daha çok sevdiklerini belli etmeleri, değer vermeleri gerekir ki çocuk sevgiyi ve ilgiyi başka yerde aramasın. Çocuklar arkadaşlarının yanında ailelerine göre daha rahat davranabilirler. Birbirleriyle şakalaşırlar, oyunlar oynarlar. Bu sırada birbirleriyle tartışırlar, birbirlerine tahammül etmeyi birbirlerine karşı nasıl davranılması gerektiğini öğrenirler. Sırlarını paylaşırlar. Anne ve babalar çocuklarınızın arkadaşlarını, kendi arkadaşlarınız gibi sıcak karşılamalısınız .Çocuğunuzun arkadaşlarına ilgi göstermek,ona ilgi göstermekle eşdeğerdir. Çocuklarınızın samimi bir arkadaşa olan ihtiyacı onun diğer yeme içme gibi ihtiyaçlarından ehemmiyetsiz ve geri değildir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git