Çocuklara Ders Çalışma Planı Yapmak

Çocuklara Ders Çalışma Planı Yapmak
30 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 820 kez okundu.

Ders Çalışma Planı Yapmak

Programlı ders çalışmak etkili ve verimli ders çalışmaktır. Etkili ders çalışma programı içinde eğlenmeye, dinlenmeye, oyuna ve sevdiklerinizle birlikte olmaya daima zaman vardır. Başarıya çok çalışmakla değil planlı, etkili ve doğru çalışmakla ulaşılır. Çalışma programı hazırlama neyin ne kadar ve ne zaman yapılacağına karar vermek demektir. Öğrenci bu şekilde zamanını verimli ve etkili bir şekilde kullanmış olur. Öğrenci pek çok şeyi yapmak istiyor ama uygun bir plan hazırlamıyorsa çalışma isteğini kaybeder. Programlı bir çalışmanın temelinde yatan en önemli unsur “Zaman denetimidir.” Bizler zamanımızı planlayarak geleceğimizi bugüne taşırız. Aslında her öğrenci için zaman aynıdır. Her öğrenci için bir gün 24 saat, bir hafta 7 gündür. Önemli olan öğrencinin bu zamanı belirlenen hedefler ve öncelikler doğrultusunda kullanmasıdır. Ancak asıl problem zamanın planlanmasıdır.

Verimli ders çalışma programı örneği

Aileler çocukların ders çalışma planı konusunda öğretmeninden yardım alabilirler. Okulda rehber öğretmen varsa ondan yardım alabilirler. Planlar; günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak değişik şekillerde yapılabilir. Bir öğrenci en az bir adet günlük, bir adet haftalık bir adet de aylık plan yapmalıdır. Öğrenci ders çalışma planı yaparken, günlük çalışma süreleri derslere uygun bir şekilde ayrılmalıdır. Derse saat kaçta çalışmaya başlayacak kaçta bitirecek kaç saat ders çalışacak? Hangi derslere öncelikle çalışacak? Hangi saatler de dinlenme ihtiyacı hissedecek, oyun oynayacak veya arkadaşları ile buluşacak? Hangi saatlerde televizyon izleyecek ve hangi programları izleyecek, bilgisayara bakacak? Hangi dersleri ne kadar tekrar edecek? Ne zaman kitap okuyacak? Saat kaçta yatacak, kaçta kalkacak? gibi konuların dikkate alınarak bir çalışma programının hazırlanması gerekir. Planı yaparken, öğrenilmesi zor olan dersler, zihnin algılama gücünün en yüksek olduğu saatlere yerleştirilmelidir. Öğrenilmesi kolay dersler, zihnin yorulduğu ve algılama gücünün zayıfladığı saatlere yerleştirilmelidir. Genelde zihnin dinlenmiş durumda bulunduğu sabah saatleri etkili öğrenmenin en verimli biçimde olabileceği saatler olarak kabul edilmektedir. Plan yapılırken bu saatler dikkate alınmalıdır Ders çalışma süreleri 45 – 50 dakika tutulmalı ve 10 veya 15’er dakikalık aralar verilmelidir. Uzmanlar, en etkili çalışma yönteminin ara verilerek yapılan çalışmalar olduğunu belirtmektedir. Ancak, dinlenme süresinin 10 dakikadan fazla olması, dikkatin dağılmasına ve çalışmaya karşı isteksizliğin artmasına neden olacağından bu süre aşılmamalıdır.

Çocuklara ödev yapma alışkanlığı, Uygun ders çalışma programı

Çalışma günleri planlanırken ders çalışma saatleri her günün aynı saatlerine denk getirilmesi öğrencinin o saatlerde çalışmaya motive olmasını sağlayacaktır. Bu aynı zamanda dikkatin toplanmasına ve zamanla öğrencinin o saatlerde çalışma isteğinin uyanmasını sağlayacaktır. Plana yerleştirilen derslerin okul derslerindeki plana uygun olması öğrenmeyi artırır. Örneğin salı günü okulda matematik dersi görülüyorsa evde uygulanan planda da salının matematiğe ayrılması tercih edilen bir yöntem olmalıdır. Planda yemeklerden sonraya ders çalışma konmamalıdır. En az yarım saat ara verecek şekilde planlama yapılmalıdır, çünkü yemekten hemen sonra yapılacak bir çalışma verimli olmayacaktır. Plan yapılırken öğrenmede birbirine yakın dersleri peş peşe koymamak gerekir. Örneğin; matematik ve fen derslerinin peş peşe gelmesi yerine, matematikle Türkçe’yi peş peşe getirecek bir plan tercih edilmelidir. Kısacası bir sayısal dersle bir sözel dersin peş peşe geldiği bir plan daha uygundur.

Çocuklara ödev yapma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Öğrencinin geçerli ve verimli bir program hazırlayabilmesi için öncelikle günlük yaşantısında yer alan olayları ve zaman kaybına yol açan nedenleri belirlemesi gerekmektedir. Plan, çocukla birlikte hazırlanmalı, çocukla birlikte anne ve babada programın altına imza atmalıdır. Çocuğun çalışma masasını üst kısmına asılmalıdır. Ders programının uygulanmasında başlangıçta çocuktan plana yüzde yüz bir uyma beklenmemelidir. Çocuk zamanla çalışmadan verim aldıkça programa tam uymaya başlar. Anne ve baba da çocuktan onun programını aksatacak isteklerde bulunmamalıdır. Çocuk bakkala gidecekse bu ders çalışma saatine denk gelmemelidir. Gerekirse o ihtiyacı aile kendi halletmelidir. Aksi taktirde programı aksatmak çocuğa daha sonra normal gelebilir. Eğer çocuğun çalışma programına denk gelen bir durum olursa buna çocukla birlikte karar vermek gerekir. Çocuğun ders çalışma saatinde ailede bir şeylerle meşgul olmalıdır. Kitap, gazete, dergi okunabilir. Anne elişiyle meşgul olabilir. Ders çalışmayı engelleyecek küçük kardeşler varsa onlar anne veya baba tarafından etkisiz hale getirilmelidir. Ders çalışma sırasında çocuk ayrı bir odada çalışıyor olsa bile kesinlikle televizyon açılmamalıdır.

Verimli ders çalışma ortamının hazırlanmasında, ailelere düşen sorumluluklar

Verimli ders çalışma ortamının hazırlanmasında, ailelere düşen sorumluluklar şöyle özetlenebilir. İlk olarak, uygun bir çalışma ortamı için fiziksel koşulların ( sessiz ve iyi havalandırılmış bir çalışma odası, çalışma masası, uygun bir aydınlatma, gerekli araç gerecin hazırlanması vb. ) ayarlanması konusunda çocuğunuzu yönlendirin. Hazırladığı çalışma programı üzerinde çocuğunuzla konuşarak, amaçlarını belirlemesine, bu amaçlara ulaşmak için neler yapması gerektiğine ve çalışılacak konulara karar vermesine, yapılacakları önem ve zorluk sırasına göre sıralamasına, her ders ve konu için gerekli zamanı tahmin etmesine yardımcı olun. Çocukların dikkat sürelerinin gelişim dönemlerine göre farklılıklar gösterdiğini, küçük çocukların dikkatlerini ancak kısa bir süre aynı noktada toplayabilirken, büyüdükçe bu sürenin arttığını unutmayın. Çocuğunuzun ödevinin düzenli ve doğru yapılıp yapılmadığını gözden geçirirken onu, kendi başına eksiklerini, yanlışlarını görmesi, kontrol etmesi için yüreklendirin. Çocuğunuz bunu yapacak durumda değilse, yanlışlarını onu kırmayacak, incitmeyecek biçimde ifade edin. Çocuğunuzun yorucu bir gün sonunda eve döndüğü gerçeğini akılda tutarak, ona bir dinlenme zamanı tanıyın. Daha sonra ona olan güveninizi ve ödevin başında oturmasını takdir ettiğinizi ifade ederek, ödev sorumluluğunu kazanmasına yardımcı olun. Çocuklarınızın yapamadıklarından ve başarısızlıklarından çok, yapabildiklerine ve başarılarına dikkatinizi yoğunlaştırmayı unutmayın. Çocuğunuzun aldığı iyi notlar sizi sevindirecektir. Sadece iyi notları ödüllendirmek yerine, çabasını ve düzenli çalışmasını da destekleyerek çocuğunuzu daha fazla güdülemeyi unutmayın. Amacınızın, çocuğunuzdan eksiksiz bir ödev istemek değil, eksiklerini tamamlaması ve bunun için çocuğunuzun yüreklendirilmesi olduğunu unutmayın. Çocuklarınız ile çalışma programı yaparken hafta sonu gidilecek yerleri, etkinliklerinizi, yemek ve organizasyon zamanlarınızı çocuklarınızla birlikte planlayın. Böylece çocuğunuzun programı aksamamış olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git