Çocuklarda Beden Oranlarındaki Değişim

Çocuklarda Beden Oranlarındaki Değişim
20 Mart 2018 tarihinde eklendi, 733 kez okundu.

Çocuklarda büyüme gelişmeye paralel olarak boy uzunluğunda ve vücut ağırlığında değişimler ortaya çıkmaktadır. Bunlar, yaş gruplarına göre incelenmektedir.

0-1 Yaş Dönemi: Yenidoğanın boy uzunluğu yaklaşık olarak 48-53 cm’dir. Vücut ağırlığı ise 32503500 gr arasındadır. İlk altı ayda beden oranlarındaki değişim azdır. Bebek, ilk altı ayda her gün 20-30 gr alır. Sonraki altı ayda ağırlık artışı 15-20 gr’a düşer. Bebekler altıncı ayda doğum ağırlıklarının iki katına; bir yaşında ise üç katına ulaşır. Boyu ortalama 75 cm vücut ağırlığı ise 10 kg olur.

1-2 Yaş Dönemi: İki yaşına gelen bebek, yaklaşık 85 cm boyundadır. Vücut ağırlığı ise 12 kg civarındadır. Bir iki yaş arasındaki sağlıklı bir çocuk, haftada 50 gr alır ve ikinci yaş sonunda doğum ağırlığının dört katına ulaşır.

2-3 Yaş Dönemi: İki yaşından sonra boy uzunluğu ve vücut ağırlığındaki artış yavaşlar. Bu artış, ergenlik dönemine kadar belli bir oranda devam eder. Büyümenin değerlendirilmesinde yaşa ve cinsiyete göre ağırlık, boy ve baş çevresi ölçümleri en sık kullanılan ölçümlerdir.

Bebek ve Çocuklarda Boy Ölçümü ve Değerlendirilmesi

Boy ve vücut ağırlığının birlikte değerlendirilmesi gereklidir. Her ikisinin de benzer persantilerde (büyüme eğrisinde) olmaları beklenir.

Bebeklerin boyu, güvenli bir şekilde ayakta durana kadar (yaklaşık iki yaş) yatar pozisyonda iken boy ölçüm aleti ile ölçülür. Baş tahtası sabit, ayak tahtası hareketli olan bu aletin yan tarafına mezura yerleştirilmiştir.
Boy ölçümü sert ve yatay bir zemin üzerinde, bebek başlıksız ve patiksiz iken yapılır.

Başın tepe noktası ölçüm aletinin baş tahtasına sıkıca temas ettirilir. Başın arka kısmı, sırt, kalça, bacaklar ve topuklar zemin ile tam temas hâlinde; topuklar dikey sert yüzey ile 90 derece açı yapacak şekilde ve dizler hafifçe bastırılarak ölçüm yapılır. Ölçüm, büyüme çizelgesinin üzerine işaretlenir.

2 yaşından büyük çocukların boyu, çocuk ayakta iken ölçülür. Ölçüm için boy ölçeği olan bir ölçüm aleti kullanılır. Çocuğun, ayakkabılarını çıkarması sağlanır. Başında başlık varsa çıkarılır. Çocuk, sırtı ölçüm aletine dönük olacak şekilde dik durur. Başın arkası, omuzlar, kalça ve topuklar ölçüm aletiyle tam temas etmelidir. Çocuğun kolları aşağıya doğru sarkık, ayaklar birleşik, baş tam karşıya bakacak şekilde olmalıdır. Ölçüm aletinin ayar yeri çocuğun başının üst kısmına temas ettirerek ve bu nokta arkadaki ölçekten okunarak boy ölçüm işlemi tamamlanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git