Çocuklarda Davranış, Uyum Bozuklukları ve Öneriler

Çocuklarda Davranış, Uyum Bozuklukları ve Öneriler
29 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 983 kez okundu.

Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Davranış ve uyum bozuklukları çocuğun çeşitli ruhsal ve bedensel nedenlere bağlı, iç çatışmalarını davranışlarına aktarması sonucu ortaya çıkar Hırçınlık, sinirlilik, saldırganlık, inatçılık, kıskançlık, hırsızlık, şiddet, yalan, çalma, küfür gibi davranışlar davranış bozukluklarına girer. Her anne ve baba, çocuklarından onu nasıl görmek istiyorlarsa öyle davranmalarını isterler. Ve bu yönde gayret gösterirler. Ancak hiçbir anne baba bu beklentisine yüzde yüz ulaşamaz. Çünkü her ne kadar çocuklarını iyi eğittiklerini düşünseler de onda hiç beklemedikleri davranışları görürler. Beklenmedik bu davranışın nedenini araştırmaya başlarlar. Oysa çocuklar davranışları sadece anne ve babasından öğrenmiyor. Evde televizyondan, sokakta arkadaşından, okulda öğretmeninden, akrabalarını ziyarete gittiğinde akrabalarından öğreniyor. Yani çocukların davranışlarını olumlu veya olumsuz olarak etkileyen bir sürü etken var.

Çocuklarda küfür etme ve yalan söyleme

Ailelerin çocuklarında gördükleri olumsuz bir davranışı değerlendirirken tüm bu etkenleri dikkate almaları gerekir. Çocuklar, yaşadıkları çevrelerinde hoşlarına giden çok sayıda davranışlarla karşılaşırlar. Bunların doğru veya yanlış oluğunu bilmezler. Ancak bu davranışları kendileri de yapmaya başlarlar. Örneğin küfür etme, yalan söyleme, hırsızlık, kavga, veya televizyonda bir filmde gördüğü istenmeyen davranışları tekrar etme gibi. Anne ve babaların çocuklarında bu şekilde meydana gelen davranış değişikliklerini kısa sürede fark edip daha henüz davranış yerleşmeden gerekli önlemleri almaları gerekir. Aksi takdirde istenmeyen o davranışlar çocukta yerleştiği zaman önlenmesi zor olacaktır.

Çocuklarda tırnak yeme

Bazı çocuklarda özellikle 0-6 yaş dönemlerinde tırnak yeme, yeniden altını ıslatmaya başlama, yemek yememe, dikkat çekmeye dayalı hareketler, okula gitmek istememe, okuldan kaçma, yer yer çeşitli ağrılarının olması, istediğinin mutlaka yerine getirilmesini isteme, sürekli harçlık isteme, markalı giysiler isteme gibi. Çocuklar ailelerinden olan isteklerini normal istekle yerine getiremedikleri zaman yukarda bahsedilen örneklerdeki davranışlarda bulunarak vücut diliyle, yalan söyleyerek kaba kuvvete başvurarak olmasını isterler. Bazı aileler çocuklarını bu istenmeyen davranışlara kendileri alıştırırlar. Önceleri çocuk küçükken çocuk bir şey istediğinde önce vermezler. Ancak çocuk ağlamaya başladığında verirler. Ondan sonrada çocuk her istediğinde ağlama yolunu seçmektedir. Çocuk biraz büyüdüğünde de bu sefer artık büyüdün koca adam oldun demeye başlarlar. Ama çocuk büyüdüğünü kabul etmez. Sorunlarını değişik yollarla anlatmaya başlar. Tırnaklarını yemeye başlayabilir, yemek yemek istemez, karnının ağrıdığını bu nedenle okula gidemeyeceğini söyleyebilir.

Çocuklardaki davranış bozukluğunun nedenini araştırın

Çocuklarımızı gösterdikleri olumsuz davranışlarla değil de, bu davranışların nelerden kaynaklandığını araştırarak değerlendirmemiz gerekiyor. Eğer davranışların nelerden kaynaklandığını araştırmazsak, o zaman olumuz davranışlara çözüm bulamadığımız gibi, başka istenmeyen davranışlara da neden olabiliriz. Çocuk okula gittiğinde daha ilk günden itibaren okulun bir takım kurallarının olduğu, herkesin bu kurallara uyması gerektiği, uymayanların gerekli cezayı görecekleri, öğretmenleri tarafından öğretiliyor ve uygulanıyor. Bunun bilincinde olan çocukta öğretmeni tarafından kabul görmek için bu kuralları ihmal etmiyor. Ailelerimizde ev ortamlarında koydukları kurallarda samimi olsalar, okulda kurallara uyan çocuk, aynı şekilde kendini evdeki kurallara uymak zorunda hissedecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git