Çocuklarımızın davranışlarını nasıl etkileriz?

Çocuklarımızın davranışlarını nasıl etkileriz?
7 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 761 kez okundu.

*İster olumlu ister olumsuz olsun, çocuklarımızın davranışları karşısında verdiğimiz tepki o davranışı etkileyecektir.

*Çoğumuz çocuklarımızın başkalarıyla sağlıklı ilişkiler  ,özgürce iletişim kurabilen, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve bağımsız,anne  baba yanında olmadığı zaman bile,akıllı uslu davranan bireyler olarak büyümesini istiyoruz.

*Çocuk yetiştirme tutumlarımız,bizim kendi anne babalarımız tarafından nasıl yetiştirildiğimizle ilgili deneyimlerimizden etkilenir.

*Çoğu insan,bazı şeyleri kendi anne babasından gördüğü gibi uygular.

Bize farklı şekillerde davranan farklı kişiler hakkında ve bu kişilerin davranışlarının,bizim davranışlarımızı nasıl etkilediği üzerinde düşüneceğiz ve düşüncemizi grupla paylaşacağız

Dörderli gruplardan bir kişi eşleri,çocukları,anne babaları,arkadaşları,öğretmenleri vb. kendilerinden bir şey yapmalarını istedikleri durumları hatırlayacak.

İsteğini yaptırmak için ne dedi ve ya ne yaptı?

Bu sizin üzerinizde nasıl bir etki bıraktı?

Kendinizi nasıl hissettiniz?

Ne yaptınız?

Çocuklarımızın davranışlarını belli bir şekilde örneğin; dinleyerek ve çocuğun görüşlerini dikkate alarak ya da tehdit ederek ve ya zorbalıkla kontrol edersek çocuklar da başkalarına (bu arada bizlere de) aynı şekilde davranırlar.

Bazen anne babalar, çocukların istenmeyen davranışlarını değiştirmek için, “baskıcı tutumları” kullanır,çocukların üzerinde güç uygular.bunun anlamı şudur; anne baba “kazanır”,çocuk “kaybeder”

Buradaki güç şunları içerebilir:

Fiziksel :örneğin,bağırmak-itmek-tokatlamak

Duygusal :örneğin,cezalandırmakla tehdit etmek,şefkatten mahrum bırakmak,eleştirmek

SONUÇ:Baskıcı tutumun uzun vadeli sonuçları;

Çocuklar yanlarında anne babaları varken iyi davranışlar sergileseler bile,anne babaları yanında değilken kötü davranışlara yönelebilirler.

Yalan ve hileye başvurabilirler ve hatalarını kabul etmek istemeyebilirler.

Çocuklar kendilerinden daha güçsüz birine karşı güç kullanmanın,kabul edilebilir bir davranış olduğunu öğrenip başkalarına zorbalık yapabilirler.

Bana sahip olduğunu sandıkça hata yapıyorsun.Benim sadece benim olduğumu kabul et.

Saçım,gözüm,kaşım sana benzeyebilir ama…

Benimde kişiliğim var.Kişiliğimin henüz oluşmadığını yada tamamen sana ait olduğumu düşündükçe yanılıyorsun.Ben sana bunun aksini ispat edince de hayal kırıklığına uğruyorsun.

                                       

 _senin çocuğun_

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git