Dış Gebelik

Dış Gebelik
15 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 500 kez okundu.
Dış Gebelik Nedir?

Ektopik gebelik bir diğer adı ile dış gebelik, döllenmiş bir yumurta implante edildiğinde ve uterusun ana boşluğunun dışında büyüdüğünde ortaya çıkar. Hamilelik döllenmiş bir yumurta ile başlar. Normal olarak döllenmiş yumurta rahmin iç kısmına yapışır.

Ektopik gebelik genellikle yumurtalıklardan uterusa yumurta taşıyan bir fallop tüpünde görülür. Bu tür ektopik gebelik, tubal gebelik olarak adlandırılır. Bazen, vajinaya bağlanan yumurtalık, karın boşluğu veya rahmin alt kısmı (serviks) gibi vücudun diğer bölgelerinde ektopik gebelik oluşur.

Ektopik gebelik normal olarak devam edemez. Döllenmiş yumurta hayatta kalamaz ve tedavi edilmediği takdirde büyüyen doku, hayatı tehdit eden kanamaya neden olabilir.

 

Dış Gebelik Belirtileri:

 

İlk başta hiçbir şey farketmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, ektopik gebelik gösteren bazı kadınlarda gebeliğin olağan erken belirtileri veya semptomları vardır kaçırılmış dönem, meme hassasiyeti ve bulantı.

Hamilelik testi alırsanız, sonuç pozitif olacaktır. Yine de, ektopik gebelik normal olarak devam edemez.

Döllenmiş yumurta uygunsuz yerde büyüdükçe, belirtiler ve semptomlar artar.
Ektopik gebelik erken uyarı

Sıklıkla ektopik gebeliğin ilk uyarı işareti pelvik ağrıdır. Işık vajinal kanama da oluşabilir.

Eğer fallop tüpünden kan sızarsa, artan karın ağrısı, bağırsak hareketine veya pelvik rahatsızlığa sahip olma isteğiniz hissedebilirsiniz. Ağır kanama (kanama) meydana gelirse, kanınız pelvis ve karnınızı doldururken omuz ağrısı hissedebilirsiniz. Spesifik semptomlarınız kanın toplandığı yere ve hangi sinirlerin tahriş olduğuna bağlıdır.

 

Dış Gebelik Acil Durumlar:

 

Eğer döllenmiş yumurta fallop tüpünde büyümeye devam ederse, tüpün yırtılmasına neden olabilir. Karın içinde ağır kanama olasılığı yüksektir. Bu yaşamı tehdit eden olayın semptomları arasında aşırı baş dönmesi, bayılma, şiddetli karın ağrısı ve şok bulunmaktadır.

 

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

 

Ektopik gebeliğin herhangi bir belirtisi veya belirtisi varsa, acil tıbbi yardım alın:

Hamilelik sırasında şiddetli karın veya pelvik ağrı
Anormal vajinal kanama
Aşırı sersemlik veya bayılma
Diğer belirtilerle ilgili, özellikle ektopik gebelik için risk faktörleriniz varsa

Dış Gebelik Nedenleri:

Bir tubal gebelik en yaygın ektopik gebelik türü döllenmiş yumurtanın uterusa giden yolda sıkışıp kalması, sıklıkla fallop tüpünün iltihaplanma nedeniyle hasar görmesi ya da şekilsiz kalmasıdır. Döllenmiş yumurtanın hormonal dengesizlikleri veya anormal gelişimi de rol oynayabilir.

 

Dış Gebelik Risk faktörleri:

Ektopik gebelik geçirmenizi sağlayan bazı şeyler şunlardır:

Önceki ektopik gebelik. Daha önce bu tür bir hamilelik geçirdiyseniz, başka birine sahip olmanız daha olasıdır.

Enflamasyon veya enfeksiyon. Gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, tüplerde ve diğer yakın organlarda iltihaplanmaya neden olabilir ve ektopik gebelik riskinizi artırır.

Doğurganlık tedavileri. Bazı araştırmalar, in vitro fertilizasyon (IVF) veya benzer tedavileri olan kadınların ektopik gebelik geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu düşündürmektedir. İnfertilite de riskinizi artırabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git