Tebrikler! Hamilesin ve her şey yolunda görünüyor!

Ama bunu nasıl gerçek yapabilirsin?

Sistem doğal doğum için tam olarak ayarlanmamış. Çevrenizde pek çok destekleyici insan olmayabilir. Aslında, doğal bir doğum seçen birini tanıyor olabilirsin.

Bulunduğunuz yerde bir ebe uygulaması var mı? Ve bu amaçla, bir ebe ihtiyacınız var mı? Ya da bir hastanede doğal doğum için gitmek mümkün mü?

Hamileyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız ve doğal bir doğum istiyorsanız, bunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler aşağıda belirtilmiştir.

1. Adım: Gönder

Çoğu kadın doğal doğuma dönüşmez. Kararlılık ve iyi bir hazırlık gerektirir.

Doğum hiçbir zaman tam olarak nasıl planladığınıza bakmaz, bu yüzden ihtiyaç olduğunda değişen planlara açık olmak iyidir.

Adım 2: Zihninizi ve vücudunuzu hazırlayın

Emek ve doğum kendi maratonudur ve tıpkı eğitimsiz bir maraton koşturmayacağınız gibi, doğumu hazırlıksız karşılamak istemezsiniz.

Emek fiziksel bir yolculuktur ve egzersiz güçlü olmanıza yardımcı olur. Yürüyüş, yüzme ve yoga, vücudunuzu güçlü ve pelvis açık tutarak doğum için hazırlanmanın en iyi yoludur.

Birçoğumuz iş başında olduğu gibi günde bir saatlerce oturmak, bebeği optimal doğum pozisyonunda almak için iyi değildir. Pelvisiniz sıkıysa, bebek pelvisinize ters pozisyonda yerleşebilir, bu da uzun doğum ve ağrılı bir doğuma neden olabilir.

Günlük germe ve egzersiz , prenatal yoga ve sadece iş başındayken her seferinde etrafta dolaşmak ve yürümeyi içeren egzersizler, bebeği ters pozisyonda kalmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeylerdir . Büyük rahat koltuklarda ve kanepelerde olduğu gibi oturma pozisyonlarında oturmaktan kaçınmak da önemlidir. Doğum topu üzerinde oturmak harika bir alternatiftir.

Hamileken ne yediğiniz bebeğinizi büyüten ve besleyen ana unsurdur. Bu yüzden yüksek besinli, gerçek bir gıda diyetini yemek hayati önem taşır. Yeterince kaliteli protein, tuz ve sebze yemeyi unutmayın. Farklı renk gruplarından yiyecekleri seçin (gökkuşağı yiyecek) böylece bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almış olacaksınız.

Doğum, aynı zamanda zihinsel, duygusal ve ruhsal bir yolculuktur. Birçok anne, dikkatli olma, dua etme ya da günlük onaylama uygulamalarının, bebeklerine bağlanmalarına ve birlikte yaşayacakları doğum için zihinsel olarak hazırlanmalarına yardımcı olduğunu bulmuştur .

3. Adım: Doğum Koçu edinin

Bir doğum koçu, hamileliğiniz boyunca sizinle buluşacak profesyonel bir eğitimli doğum görevlisidir , sizinle birlikte olacak ve doğumunuz boyunca size koçluk yapacak, emzirmeyi ve yeni doğmuş bebek bakımını takip edecektir. Doğum koçu ciddi doğum melekleridir.

Doğum koçu olan kadınların kediliğinden doğumları daha muhtemeldir.

 • Ağrı ilaçları
 • Epidural anestezi
 • Forse veya vakum destekli doğumlar
 • Doğumla ilgili olumsuz duygular

Bir doğum koçu kiralamanın diğer faydaları şunlardır:

 • Daha yüksek emzirme başarısı
 • Daha yüksek anne benliği
 • Doğum sırasında düşük tansiyon
 • Alt ağrı azlığı

4. Adım: Doktorunuzu seçin

Sağlayıcınızı seçerken 4 seçeneğiniz vardır:

 • OB / GYN – Geleneksel yol. Bu sağlayıcılar düşük müdahale olasılığı en azdır.
 • Aile hekimi – Doğumdan sonra sizin ve bebeğiniz için bakım yapabilecektir.
 • Diplomalı Profesyonel Ebeler  – Ebeler, hemşireler değil;
 • Diplomalı Hemşire Ebeleri – Ek ebelik eğitimi olan hemşireler.

Bir doktor seçerken, birkaç adayla görüşün. Onlara soru sorduğunuzda, bilmiyor ya da anlatamıyorlarsa, başka bir yere bakmak için iyi bir işaret.

Kadınlar sadece bir doktorla görüştüklerinde, bazen uygulamadaki tüm doktorların aynı  olduğunu varsayarlar, ki bu nadiren geçerlidir. Bazı kadınlar, büyük gün geldiğinde doktorun istediklerini almasını umarlar ki bu da büyük bir risk alır.

Doktorunuzun uyguladığı hastaneyi arayın ve yukarıdaki gibi aynı soruları sorun. Bilmiyorlarsa, iyi bir işaret değil. Başka bir yere bakmayı düşünün.

Ve doktorunuzu değiştirmek için asla geç olmadığını unutmayın! Bu, hayatınızın en önemli deneyimlerinden biridir ve arzu ettiğiniz doğal doğuma ulaşmanıza yardımcı olacak birini seçmelisiniz.

5. Adım: Doğum yerinizi seçin

Doğum yeri seçmek, doktor seçmek kadar önemlidir. 3 seçeneğin var.

Hastane

Daha fazla müdahaleye ihtiyaç duyan bir kadın için harika bir yer. Duvarlarda bir hastane yatağı, monitörler, oksijen vb. Var, floresan ışıklar, bebek isıtıcı, o kadar da rahat değil. Hastane, sezaryen yapabileceğiniz veya ağrı kesici alabileceğiniz tek yerdir. Katlılarınız varsa, önemli sağlık sorunlarınız varsa veya yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa, bu sizin ve bebeğinizin sağlığı ve güvenliği için tam olarak nerede olmak istediğinizdir.

Doğum merkezi

Bir doğum merkezi, başkasının evinde doğum yapmak gibidir. Doğum merkezleri genellikle geniş bir yatak ve sıcak bir ev hissi veren rahat ortamlardır. Tıbbi ekipman içerirler, ancak genellikle gözden uzaktır. Doğum merkezleri bazı müdahaleler sağlayabilir, ancak birçoğunu sağlayamaz ve onların güvenliği, eğer bir hamilelik veya doğum sırasında normal ve sağlıklı olan bir anneden önemli ölçüde saparsa, oraya doğum yapmak için hastaneye nakledilir. Bununla birlikte, düşük riskli kadınlar birçok müdahaleye ihtiyaç duymazlar ve hamilelik ve doğum sırasında ortaya çıkan komplikasyonların büyük çoğunluğu bir miktar önyargılıdır, bu nedenle acil transferler oldukça nadirdir.

Ev

Hamilelik veya doğum sırasında bir şeyin ortaya çıkması durumunda bakım için bir plana sahiptirler. Bununla birlikte, transferler nadirdir. Doğumu genellikle, gerçekleşmesi için bırakıldığı zaman kendi başına kolay bir şekilde gerçekleşir. Ev doğum ebeleri, kadınları düşük riskli veya yüksek riskli olarak kategorize etmede beceriklidirler, bu nedenle kadınları sadece kendi evlerine götüren iyi birer aday olarak görürler.

Hangisi en güvenli?

Düşük riskli kadınların doğum yapabilmeleri için en güvenli yer bir doğum merkezidir. Ev ortamına sahipler, fakat aynı zamanda bazı hastane ekipmanlarına da sahipler. Genellikle pratik nedenlerden ötürü bir hastaneye yakın yerlerde bulunurlar, bu nedenle gerekirse bir nakil hızlı olacaktır.

Bu, eğer bir hastanede doğum yapmanıza ihtiyaç duyuyorsanız ya da doğum yapmak istiyorsanız, bunun doğal bir doğum olamayacağı anlamına gelmez. Hastanede de doğal doğum yapmak mümkündür , sadece sizin için biraz daha fazla hazırlık gerektirir.

Adım 6: Her bir müdahalenin fayda ve riskini bilin

Bir müdahale gerektiğinde nasıl anlarsınız?

Öncelikle, “Bu acil bir durum mu, yoksa bunun hakkında konuşmak için zamanımız var mı?” Diye sormalısınız. Genellikle acil bir durum değildir ve konuşma zamanı vardır.

Daha sonra eşinizle konuşup müdahaleyi yapabilirsiniz.

Müthiş ve güçlendirilmiş bir doğum için en iyi dilekler!

Doğal bir doğum araştırdığın harika bir şey olduğunu düşünüyorum! Doğal doğumun bebek ve anne için çok faydası vardır .

Kadınların% 80’inden fazlasının doğumda bir çeşit müdahaleye maruz kaldığını unutmayın, bu nedenle sağlıksız bir doğum kesinlikle daha az yoldan gidecektir. Hedefinize ulaşmak için özveri, eğitim ve destek alacaksınız, ama buna değer!

Doğal doğum yapmış olan bir kadından asla pişmanlık söylemlerine rastlamadım.