Doğum Gecikmesi

Doğum Gecikmesi
18 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 1.046 kez okundu.

Normal bir gebeliğin süresi 40 haftadır. Sürenin bitmesinden itibaren doğum 2 hafta gecikebilir. 40 ya da 42 haftalık bir gebelik normaldir ancak bu süre 42 haftayı gecikiyorsa, gecikmiş bir doğumdan bahsedilir. Doğumun gecikmesi annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye sokar. Bu durumda ilaç ve benzeri yöntemler kullanılarak doğum yaptırılmaya çalışılır. Doğumun geciktiği her saat zaman aşımı riskin artması anlamına gelir. Doğumun gecikme nedenleri kesin olarak bilinmese de bazı durumların doğumun gecikmesine sebep olduğu düşünülmektedir.

Doğumun Gecikmesinin Nedenleri
• Annenin ilerleyen yaşı (35 yaş üstü)
• Doğum sayısı
• Spina bifida ve anencephalie
• Genetik nedenler

İleriki yaşlarda hamile kalan bayanlar için gebelik daha zor geçer ve risklidir. Bu riskler arasında doğumun gecikmesi gibi durumlara da rastlanılır. Genellikle 35 yaş üstünde gebe kalmış kadınlarda görülür. Aynı zamanda daha önce birçok doğum yapmış olmakta doğumun gecikmesi için bir neden sayılabilir.

Doğumun gecikmesi bebek için büyük bir risktir. Anne karnındaki bebek giderek büyük ve hareket kabiliyeti azalır. Bu durumda hem anne şiddetli sancılar hisseder hem de bebek sıkışabilir. Suyun azalması ve kordonun sıkışması da ciddi bir sorun olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git