Doğum Öncesi Masajın Faydaları

Doğum Öncesi Masajın Faydaları
1 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 978 kez okundu.

Doğum Öncesi Masajın Faydaları Nelerdir?

Muhtemelen bir masajın sadece çok rahatlatıcı olduğunu biliyorsunuzdur, ancak rahatlama masajın tek yararı değildir. Aslında, birçok faydası vardır:

 • Stresi azaltır : Bebek bekleyen annelerin akıllarında çok şey var: finans, sağlık sorunları ve gebeliğin günlük stresleri. Yapılan araştırmalar ve edinilen tecrübelere göre , masaj terapisi, anneleri bebek beklerken sıkı kaslar ve artan nabız gibi stresin fiziksel semptomlarını azaltabilir.
 • Eklem ağrıları ve ağrılı kasları hafifletir : Eğer kaslarınızı ve eklemleriniz ağrıyorsa, masaj kaslarınızı daha esnek tutarak eklem ağrılarını hafifletebilir.
 • Uyku geliştirir : Birçok hamile anne, artan endişe ve fiziksel semptomların (örneğin siyatik, vb.) Geceleri uyumayı zorlaştırdığından yakınmaktadır . Bir  çalışma, bir dinlenme grubu ile karşılaştırıldığında, masaj terapisi grubundaki katılımcıların gece daha iyi uyuyabildiğini bulmuştur.
 • Şişliği azaltır : Hamilelik sırasında kendinizi biraz daha  şişmiş hissedebilirsiniz, ancak iyi haber, masajın şişmeyi azaltmaya yardımcı olabileceğidir.
 • Baş ağrılarını hafifletir: Birçok kadın hamilelik sırasında hormonal kaymaların baş ağrılarında artışa yol açabileceğini düşünmektedir.  Baş ağrısının altında yatan herhangi bir nedenin ele alınmasına ek olarak (dehidratasyon gibi), masaj tedavisi baş ağrısını azaltabilir.
 • Mide yanmasını hafifletir : Hamilelikte şişkin memeler hamilelikte mide ekşimesiyle olan mücadeleyi bilir ! Stillman, prenatal masajın sinir sistemini rahatlatıp mide basıncını azaltarak mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olduğunu söylüyor.
 • Dolaşımı artırır : İster hamile olun ister hamile olmasın, yüzyıllardır masajın en büyük faydalarından biri olmuştur. Dolaşımınızı geliştirerek vücudunuz bebeğinize daha fazla besin ve oksijen verebilir. Bu önemlidir, çünkü daha fazla besin ve oksijen bebeği büyüyüp gelişebilirler.
 • Hormonları stabilize eder : Doğum öncesi masaj, stres hormonunuzu, kortizolünüzü azaltır ve endorfinleri iyi hissettiren hormonları artırır.
 • Sinir ağrısını iyileştirir : Bbir çalışmaya göre , masaj sinir ağrısını hafifletir. Kas gevşetilirken, kasın sinir üzerinde baskı yapması ve ağrıya neden olması daha az olasıdır.
 • Doğumun daha kolay olmasını sağlar : Kadın Doğum ve Jinekoloji Uzmanları, doğum öncesi masaj alan kadınların düzenli olarak daha kısa doğuma sahip olduklarını (ortalamada üç saat daha kısa sürede) ve daha az ağrı kesici ilaç talep ettiklerini ortaya çıkarmıştır . Bu muhtemelen azaltılmış stres seviyelerine bağlı.
 • Alt sırt ağrısını hafifletir : Doğum öncesi bir masaj bu semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Prematüre doğum riskini azaltır : Bir çalışmada, doğum öncesi masajların ve diğer tamamlayıcı ilaçların düzenli olarak uygulandığı Çin’de, erken doğum oranının sadece yüzde 1 olduğunu belirtmiştir (Amerika’da yüzde 14’tür!). Doğum öncesi masajın erken doğum riskini azalttığı düşünülür, çünkü kortizol seviyelerini azaltır.

Gebelikte Ayak Masajı Güvenli midir?

Hormon gevşemesindeki artış ve ayakların desteklemesi gereken ek ağırlık sayesinde, hamile kadınlar yorgun ve ağrılı, şişmiş ayaklar ile yaşar . Genel olarak, ayak masajları güvenlidir ve bu semptomların giderilmesinde çok faydalı olabilir. Ancak,  ayakları üzerinde ve yakınında doğumu harekete geçirebilecek akupunktur noktaları vardır , bu nedenle prenatal ayak masajlarında eğitimli bir masaj terapisti görmek önemlidir.

Ama ya baba, evde anne ayaklarını ovmak isterse? Bu ipuçlarını takip etmesini sağlayın:

 • Doğum eylemini tetikleyen akupresür noktalarından kaçının.
 • Uygulaması kolay hindistancevizi yağı , badem yağı veya önceden karıştırılmış masaj yağı gibi doğal bir losyon veya yağ kullanın.
 • Bir masajdan sonra ayağa kalkmamaya dikkat edin, ayaklarınız kaygan olabilir

Hatırlatma…

Küçük bir insan yetiştirmek zor iş! Rahatlamak, zihinsel ve fiziksel sağlığınızı en üst düzeyde tutmanıza yardımcı olur, şu anda başka ne daha önemli olabilir ? Doğum öncesi bir masaj yaptırmak, yukarıda belirtilen uygun önlemleri aldığınız sürece, rahat kalmak ve kendinize iyi bakmanın en iyi yollarından biridir.

Sen nasılsın?

Hiç doğum öncesi masaj yaptırdınız mı? Hamileliğiniz sırasında size nasıl yardımcı oldu? Fikir ve tecrübelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşın.

Etiketler:

Doğum Öncesi Masajın Faydaları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Fatma dedi ki:

  Doğum öncesi masaj arkadaşımın birinde duydum çok faydalı demişti

Sayfa başına git