Hamilelik sırasında ağrılı kasların ve şişmiş eklemlerin rahatlamasının çarelerini ararken , günlük hayatınıza bir masaj yaptırmanın birçok yolu vardır, eşinizden hızlı bir ayak masajı, bir sırt masajı veya profesyonel bir prenatal masaj.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

 • Doğum öncesi masaj
 • Düzenli masaj ve prenatal masaj arasındaki fark
 • Doğum öncesi masajların güvenliği
 • Artı, prenatal bir masajın 12 faydası

Prenatal Masaj Nedir?

Gebelik döneminde birçok anne, hamilelik sırasında ağrılı kasları yatıştırmak ve bebek gelmeden önce rahatlamak için masaj terapisine yönelir.

Doğum öncesi bir masaj, spada deneyimlediğiniz tam vücut masajına çok benzer. Ana fark, masözün anne ve bebek için güvenliği (ve konforu) sağlamak için birkaç değişiklik yapmasıdır.

Bir masaj terapistinin, devlet yönetimi tarafından ruhsatlandırılması ve doğum öncesi masajda sertifika kazanılmasını içeren prenatal bir masajı gerçekleştirmek için lisanslanması gerekir.

Düzenli Masaj ve Prenatal Masaj Arasındaki Fark Nedir?

Anneler için daha güvenli ve daha rahat bir masaj yapmak için, prenatal bir masaj sırasında bazı değişiklikler yapılacaktır.

En büyük değişiklik masaj sırasında bebeğin pozisyonudur.

 • Hamilelik sırasında kontrendike olan esans yağları önlenir. Örneğin, yağın kasılmaları tetikleyebildiği için, adaçayından kaçınılmalıdır . Kaçınılması gereken diğer gerekli yağlar biberiye ve tarçın içerir bitkisel yağlardır. Hamilelik sırasında bir yağın güvenli olup olmadığından emin değilseniz doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.
 • Bazı bölgelere masaj olmayacaktır. Prenatal masajlar sırasında  karın kasılmaları ya da zıplamayı başlatan her türlü baskı noktasının (örneğin, ayak bileği etrafında) emilmeye başlanması önlenir.

Doğum Öncesi Bir Masaj Sırasında Ne Olur?

Doğum öncesi masajınızı merakla bekliyor musunuz? Beklediğiniz şey bu:

 1. Masaj odasına gireceksin ve loş ışıklar, sakin müzik ve genel olarak huzurlu bir ortamla çevrili olacaksın.
 2. Masaj terapistiniz büyük olasılıkla yarıya yaslanmış bir pozisyonda (videoya bakınız) sırt üstü uzanmaya başlar. Bu konumda ayrılan sürenin yaklaşık 1 / 3’ü kadar harcayacaksınız.
 3. Masözünüz boyun ve omuzlarınızla başlayabilir, sonra yavaşça kollarınıza ve bacaklarınızın üstlerine doğru hareket edebilir. Hamilelik sırasında derin doku masajları güvenli olmadığından nazik vuruşlar bekleyin.
 4. Ardından, yastıklarla destekleneceğiniz tarafınıza doğru katlanırsınız. Bu, masajınızın büyük kısmını, ayrılan zamanınızın yaklaşık 2 / 3’ü kadar harcayacağınız yerdir.
 5. Bu pozisyondayken, masaj terapistiniz sırt, boyun, omuz, bacak ve ayaklarınıza nazik vuruşlarla masaj yapar.
 6. Bazı kaplıcalar 90 dakikalık bir masaj sunabilmesine rağmen, doğum öncesi masajın çoğu 60 dakika sürmektedir.

İpucu:  Belirli sorunlu alanlarınız varsa masözünüzün belirli alanlarda fazladan zaman geçirmesini sağlayın. Alternatif olarak, belirli alanların atlanmasını da isteyebilirsiniz.

Video Gösterimi: Doğum Öncesi Masaj Nasıl Yapılır?

Doğum Öncesi Prenatal Masaj nasıl yapılır? İşte size videolu gösterim. Doğum Öncesi Prenatal Masaj nasıl yapıldığıyla ilgili videomuz İngilizce olsa da gösterim açısından en çok fayda sağlayacak video olarak düşündük.

Erken Gebelikte Masaj Güvenli midir?

Uzmanlar , düşük riski olduğunda ilk trimesterde masajdan kaçınmanın en iyi yol olduğunu söylüyorlar .

Peki ya neden? 

Bazı kadınlar için, masaj bir detoksifikasyon sürecini başlatabilir. Bir detoks sırasında vücudunuz temelde derin bir temizlik yapıyor ve depolanmış toksinlerden kurtuluyor. Bu, hamile memeliler için bir sorundur, çünkü bu toksinlerin bir kısmı kanınızda geriye gidebilir ve potansiyel olarak gelişmekte olan bebeğinize geçebilir.

Temiz bir yaşam tarzı (sağlıklı gıdalar, yeterli egzersizler) yaşıyorsanız , bu mümkün değildir ve ikinci trimesterde başlayan masaj için iyi bir adaysınız.

Not: Temiz bir yaşam tarzı yaşamış olsanız bile, bir masaj almamanız gereken durumlar olabilir. Örneğin, plasenta previa’larınız varsa ve yatak istirahatindeyseniz doğum öncesi bir masaj yaptırmanız iyi bir fikir olmaz. Bu nedenle, birçok kaplıca masajınızdan önce bir doktor notu gerektirir.

Her zaman sizin için doğru olan şey hakkında doktorunuzla konuşun. 

Masaj Yaptırmak Düşüğe neden olur mu?

Birçok masaj terapisti, ilk trimesterinde bir kadına masaj yapamayacağından, birçok anne, doğum öncesi bir masajın bir düşüğü tetikleyip tetiklemeyeceğini merak ediyor.

Masaj ile düşük yapma arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur.

Aslında, çoğu düşük, annenin yaptığı veya yapmadığı bir şeyden kaynaklanmaz.

“Masaj düşüklerde neden değildir.”

Ne zaman bir doğum öncesi masaj yaptırmalıyım?

Gördüğünüz gibi, doğum öncesi masaj güvenliği konusunda bazı tutarsızlıklar var. Ancak, genel fikir birliği, ikinci trimestere kadar doğum öncesi bir masaj yaptırmak için beklemek en iyisidir. 

Kendi kişisel geçmişinize dayalı bir öneride bulunabilecek olan doktorunuzla konuşun.