Erkek ya da kız? Yeni hamile annelerin bilmek istediği budur! Belki de bir cinsiyet tahmini testi sonuçlarının kaydını tutuyorsunuzdur  ya da belki 20 haftalık ultrasonunuza kadar geri saymanız yeterlidir . Her iki durumda da, bebeğin cinsiyeti, şu anın sorusu ve bu yazı, çocuğunuz hakkında en çok tartışılan bulguları ve doğruluğu konusunda gerçeği kapsayacaktır.

Öğrenmek için okumaya devam edin:

  • Bebeğin cinsiyetini ne belirler?
  • Bebeğin cinsiyetini en erken ne zaman öğrenebilirsiniz?
  • Artı, bir çocuğun olduğunu gösteren işaretler.

Bebeğin Cinsiyetini Ne Belirliyor?

Bebeğiniz bir erkekse, penisi gebe kaldıktan sonraki dokuz haftada gelişmeye başlar – bu da hamileliğin 11. haftasıdır. Her ne kadar kesin olsa da, bu sadece dış cinsel organın oluşmasıdır. Bebeğinizin cinsiyeti, 11. DNA’sı yumurtanın ve spermin füzyonu ile belirlendiğini de unutma.

Erkek cinsiyetinin oluşması için Y kromozomlarını taşıyan bir sperm yumurtayı döllemektedir (X kromozomunu taşır). Sonuç olarak, oğlunuz XY kromozom çiftine sahip olacak. (Bir kız olsaydı XX kromozom çifti olurdu.)

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır?

Öyleyse oğlun oldu, ama ne zaman onun cinsiyetini öğrenirsin? MaterniT21 gibi erken bir genetik testi tercih ederseniz , bebeğinizin genetiği hakkında daha erken bilgi alırsınız. Bu iki şey nasıl bağlantılı? Bu invaziv olmayan kan testi, kromozomal anormallikleri arar ve X ve Y de kromozomlar olduğundan, bu bilgiyi sonuçlarınızda alırsınız.

MaterniT21 testini tercih etmezseniz , anatomi taraması olarak da adlandırılan 20 haftalık ultrason sırasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz .

Bir erkek bebek sahibi olduğununa dair işaretler

Hamileliğin erken belirtilerini tespit etmeye başladığınızda, bir erkek bebeğe sahip olabileceğiniz potansiyel belirtiler olarak her şeyi araştırmaya başlayabilirsiniz. Bu eski eşlerin masallarını keşfedin, ama çoğunun sadece eğlenmek için olduğunu unutmayın!

1. Sabah bulantısı

Efsane: Sabah bulantılarınız çok azsa, erkek bebek sahibi olduğunuza dair işaretlerden biridir.

Karar: Bu iddiayı destekleyecek biraz bilim var. Bununla birlikte, çalışmaların hepsi ağır sabah bulantılarına odaklandı, ayrıca hiperemezis gravadarum (HG) olarak da adlandırıldı. HG tanısı alan kadınların kız bebeğe hamile annelerin erkek bebek annelerinden daha fazla sabah bulantısı olduğunu bulmuştur.

2. Göbek şekli

Efsane: Düşük taşıma kız mı? ya da Göbek yukarıda olursa bebek erkek mi? Efsaneler bunun bir erkek bebek sahibi olduğun işaretlerinden biri olduğunu söylüyor!

Karar: Bazı anneler buna küfür etse de, göbek şekli bebeğin cinsiyetinin bir göstergesi değildir. 

3. Gıda istekleri

Efsane: Anne aşermesi, farklı gıda istekleri cinsiyet tahminlerinde doğruyu verir mi? Anne için ne derler: ye ekşiyi – doğur ayşeyi, ye tatlıyı – doğur hakkıyı. Eğer tuzlu veya ekşi yiyeceklere aşermiş olsaydı, o zaman bir kız olma ihtimali yüksek. Eti özlemiş mi? ya da aşırı tatlı yeme isteği mi var? Bu bir erkek bebek!

Karar: Gıda özlemleri bebeğin cinsiyetini belirtmez, ancak yine de bir özlem görmezden gelmemelisiniz. Sonradan anlaşıldı ki, sizin istek size vücudunuzun neye ihtiyacı olduğu hakkında hakkında önemli bilgiler söyleyebilir. 

4. Büyük bir iştah

Efsane:  Eğer her zaman açsan, bir erkek bebek taşıdığınızın işaretidir.

Karar:  Bu aslında makul bir bakış açısı! ABD’de 244 gebe kadın üzerinde yapılan çalışmada, erkek bebek taşıyan kadınların kız bebek taşıyan annelere göre günlük yüzde 10 daha fazla kalori aldığını tespit etmiştir. Erkeklerde hamile olan annelerde ayrıca yüzde 8 daha yüksek protein alımı, yüzde 9 daha yüksek karbonhidrat alımı, yüzde 11 daha yüksek hayvansal yağ alımı ve yüzde 15 daha yüksek bitkisel yağ alımı olduğu tespit edilmiştir.

5. İdrar rengi

Efsane:  koyu idrar, erkek bebeğinize hamile olduğunuz anlamına gelir.

Karar:  Görünüşe göre, idrarınız size bir çok şey anlatabilir. Bazıları idrar pH’sının bebeğin cinsiyeti için güvenilir bir belirleyici olduğunu söylese de (daha fazla alkali idrar bir erkek bebek anlamına gelir), idrarınızın pH’ı gıdalar, takviyeler ve ilaçlar tarafından değiştirilebilir. Ne yazık ki buradaki cinsiyet tahmini yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinin .

6. Cilt durumu

Efsane : Kuru cilt, bir erkek bebek taşıdığın anlamına gelir.

Karar : Kuru cilt, bebeğinizin bir erkek olduğu anlamına gelmez, fakat bu, görmezden gelmek için bir semptom değildir. Tamamen kuruyan bir durum yaşıyorsanız, su alımınızı arttırmayı deneyin.

Not: Kuru, kaşıntılı cildiniz acımasız ise, doktorunuza şiddetli kaşıntı ile karakterize olan gebelik komplikasyonları olan PUPPS veya kolestaz hakkında konuşun .

7. Kalp atış hızı

Efsane:  Eğer fetal kalp atım hızı düşükse, bir erkek bebeğe sahip olduğun işaretlerinden biridir.

Karar: Bu biraz yanıltıcıdır çünkü neyin düşük olduğuyla ilgili pek çok tartışma vardır. Hamilelik sırasında normal bir fetal kalp atışı 120 ila 160 bpm arasında değişir, ancak doğumdan hemen önce biraz yavaşlar (hala ortalama yetişkinin yaklaşık iki katıdır).

8. Düşler ya da sezgi

Bir çocuğun olduğunu hayal ettin mi? Ya da sadece bir önseziniz mi var? İster inanın ister inanmayın, bunlar yukarıda listelenenlerden daha gerçekçi erkek bebek sahibi olduğunuza dair daha güvenilir işaretler olabilir. 😀

Bir erkek bebeğe sahip olduğun konusunda ikna oldun mu?

Eskilerin masalları eğlenceli, değil mi? Güvenilir göstergeler olmasa da, beklemeyi (ister anatomi taraması için olsun, ister doğum yaptığınız gün için) biraz daha katlanılabilirler.

Sen nasılsın?

Bu işaretlerden herhangi biri senin için doğru oldu mu? Bebeğinin cinsiyetini doğru tahmin ettin mi? Anneler seni merek ediyor. Yorum bölümünden diğer annelerle bilgilerini paylaşabilirsin.