Erken Doğan Bebekler

Erken Doğan Bebekler
3 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.599 kez okundu.

Erken Doğan Bebekler; Prematüreler

Erken Doğan Bebekler; Prematüreler, 37 haftalık gebelik süresi tamamlanmadan önce doğan prematüre bebekler (Tablo I.1), hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki bebek ölümleri ve ciddi kalıcı sekeller için en temel nedendir. 2008 Avrupa Perinatal Sağlık Raporu’na göre, Avrupa Birliği’nde erken doğumun görülme sıklığı %5,5 (İrlanda) ile %11,4 (Avusturya) arasında değişiklik göstermektedir. Bu ise Avrupa’da her yıl yaklaşık yarım milyon bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiği anlamına gelmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2012’de yayınlanan ve 184 ülkenin yer aldığı “Erken Doğum Hakkında Küresel Eylem Raporu”nda, Dünya’da prematüre doğum oranlarının %5-18 arasında değişmekte olduğu ifade edilirken, ülkemizin 2010 yılı canlı doğum sayısı 1.298.300, prematüre doğum oranı ise %11.97 olarak belirtilmiştir.

Hem ülkemizde hem de Dünyada, son yıllarda prematüre bakımında ciddi gelişmeler sağlanmış olmasına rağmen, prematüre doğum oranlarının azaltılması konusunda belirgin bir ilerleme kaydedilememiştir. Buna karşılık, son yıllarda pek çok ülkede prematüre doğum oranlarının yükselişte olduğu, 1995 yılından günümüze, prematüre do- ğum oranlarında 2 kata yakın artış olduğu görülmüştür.

Avrupa’daki gibi endüstriyelleşmiş ülkelerde, 35 yaş üzerinde doğum yapan kadınların sayısı önemli ölçüde artmış ve bu da erken doğum riskinin yükselmesine neden olmuştur. Hamilelikte stresin, erken doğumların %30’unun sebebi olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca, düşük doğum ağırlığı veya kaygı ve depresyon gibi psikolojik unsurlar da dahil olmak üzere, gebelik komplikasyonları ile erken doğum riski arasındaki bağ- lantıları inceleyen birçok çalışma mevcuttur.

 

Kaynak: Doç. Dr. Nurullah Okumuş

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git