Bazı bebek bekleyen anneler, karınlarının büyümeye başlaması için biraz sıkıyorlar. Haberlerini dışarıda göstermek istedikleri için çok heyecanlılar! Diğerleri ise ikinci trimestere kadar kayıp şansının düşük olduğu zamana kadar sessiz kalmayı tercih eder. Her iki durumda da, hamile kadınlar “hamilelikte ne zaman göstermeye başlarsınız?” Bilmek isterler.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

  • Hamilelikte ne zaman göstermeye başlıyorsun?
  • Kadınlar neden farklı zamanlarda gösteriyor?
  • Göstermeye başladığınızda hangi şaşırtıcı faktörler etkiler?

Ne zaman göstermeye başlıyorsun?

Birçok anne bilmek ister, “ne zaman göstermeye başlarsınız?”

Fakat kesin bir cevap yoktur.

Birçok memeli canlı, başkalarının farketmesinden önce kendi bedenlerindeki değişiklikleri fark eder. Bazıları kıyafetlerinin 8 haftaya çarptıkları zaman çok küçük (ya da sadece rahatsız edici) oluyorlar. Diğerleri 6 ay öncesine kadar düzenli kıyafetlerini giyebilirler!

Genel olarak, diğer insanlar en az 12 haftaya kadar büyüyen karnınızı fark etmeyebilirler. Bunun nedeni, uterusun  bu zamana kadar pelvisten dışarı çıkmamasıdır . Doktorlar yaklaşık 12 haftada fundal yüksekliğini ölçmeye başlarlar, çünkü pelvik kemiğin üzerinde hissedilir.

Hamile bir kadının ne kadar erken gösterdiği, bazen sadece bir şans meselesidir, ama göstermeye başlamasını etkileyebilecek bazı şeyler vardır:

Hamile Kadınlar Ne Zaman Göstermeye Başladığını Etkileyen Şeyler

İlk anneler

İlk kez anneler, deneyimli annelerle aynı kas belleğine sahip olmadıkları için, genellikle daha sonra gösterirler. Rahim, başka bir kas gibidir ve daha önce kullanmadıysanız (bebek büyütmek için), büyümek daha yavaş olacaktır.

Sonraki gebeliklerde, uterus daha hızlı genişler , ikinci kez şişirilen bir balon gibi, zaten gerilmiş olduğundan, ikinci kez daha kolay bir şekilde genişleme yapar.

Anekdot olarak, birçok anne, ikinci kez etrafta çok daha erken göstermeye başladıkları konusunda hemfikir.

Bu anne sadece 12 haftalık hamileydi, ama bu üçüncü hamileliğidir. 

İkiz Bebek taşıyor!

İkiz gebelik durumunda da gösterme aynı mı? Cevap genellikle bir bebeği taşıyan bir anneden daha erken!

Hamilelik sırasında kesin bir tarih ya da zaman bilmek mümkün olmasa da, ikiz gebelikler genellikle gebelik yaşı için ortalama uterus büyüklüğünden daha büyüktür. İki bebek genellikle bir taneden daha fazla yer kapladığından, ikiz gebelik, karnın beklenenden daha çabuk ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bu anne ikizlerle 8 aylık hamile!

Uterus şekli / pozisyonu

Uterus ideal olarak anteverted bir pozisyondadır, vajinadan sağa doğru, göbek deliğine doğru işaret eder. Bununla birlikte, uterus sabit bir pozisyonda değildir ve günden güne (hatta saatten saate!) Hareket edebilir. Bazı uteruslar farklı pozisyonlarda dururlar, fakat yukarı doğru hafifçe yukarı doğru kıvrılabilirler veya katlanıp kuyruk kemiğine doğru veya alt sırtına doğru (geriye dönük) doğru gidebilirler.

Yaş

Daha genç kadınlar daha fazla kas nedeniyle daha sonra gösterebilirler, ancak bu kesinlikle zor ve hızlı değildir. Bunu etkileyen pek çok yaşam tarzı faktörü vardır ve yaşlı tarafta ( doğurganlığın olduğu kadarıyla ) birçok kadın güçlü ab kaslarına sahiptir. Daha zayıf ab kasları olan genç anneler de vardır.

Hatırlama…

Çoğu kadın hamilelik sırasında ne zaman göstermeye başladığınızı merak etse de, bebeğinizin sağlığı, çoğu durumda, bebeğinizin büyüklüğünü etkilemez.

Bazı kadınlar hamileliklerinden neredeyse yarı yarıya kadar göstermeye başlamaz. Benzer şekilde, erken göstermek her zaman büyük bir bebeğe sahip olacağınız anlamına gelmez!

Doktorunuz göbeğinizin boyutunu izleyecek ve bebeğin büyümesi hakkında sahip olduğunuz endişeleri ele alacaktır.

Sen nasılsın?

Hamileyken ne zaman göstermeye başlıyorsun? Tüm hamilelerinizde aynı mıydı? Yorum bölümünden sen de yaşadığın gebelik tecrübelerini paylaş bizimle.