Gebelik Süresince Yapılmaması Gerekenler

Gebelik Süresince Yapılmaması Gerekenler
18 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 894 kez okundu.

Gebelik Süresince Yapılmaması Gerekenler

Hamileliğiniz sırasında, alkol ve uyuşturucudan kaçınmanın ötesinde, neyin yapılmaması gerektiği konusunda pek çok zor ve hızlı kural yoktur. Çoğunlukla, gebelik öncesi hayatınızın çoğuna devam edebilirsiniz. Ancak, büyüyen bebeğinizin sağlığı ve güvenliği çok önemli olduğu için, hamileyken yapmamanız gereken bazı şeyler vardır:

1. Bu yiyecekleri yemeyin

Hamile kadınlar için yapılacak en büyük şeylerin listesi yiyecekleri içerir.

Hamilelik sırasında, kaçınmalısınız:

Çiğ et ve kabuklu deniz ürünleri: İstiridye, midye ve istiridye de dahil olmak üzere pişmemiş deniz mahsulleri (suşi, size bakıyoruz). Ayrıca nadir veya az pişmiş sığır eti ve kümes hayvanlarından kaçının. Bunlar toksoplazmoz veya salmonella ile kontamine olabilir .

Füme deniz ürünleri: Lox, fiske balık, sarsıntılı veya nova stili somondan kaçının. Bu soğutulmuş, tütsülenmiş deniz ürünlerinin listeria ile kontamine olma riski vardır. Ancak, rafa dayanıklı veya konserve edilmiş füme deniz ürünleri, muhtemelen iyidir.

Çiğ yumurtalar: Bu, çiğ yumurta içeren yiyecekleri içerir, bu yüzden ev yapımı Sezar sosları, Hollandaise sosları, mayonez ve bazı nişastalar dikkatli olun. Çiğ yumurtalar salmonella riski oluşturabilir.

Yumuşak peynirler: Bazı ithal yumuşak peynirler listeria olabilir, bu nedenle Roquefort, feta, Gorgonzola, Camembert ve Brie gibi yumuşak peynirlerden uzak durun. Pastörize sütlerden yapılmadıkça, queso blanco ve queso fresk gibi Meksika peynirlerinden de kaçınılmalıdır.

Günlük besin planınızda şunları dahil etmeye çalışın:
yağsız proteinler
sağlıklı yağlar
çok sayıda taze sebze ve meyveler
Su

2. Kafein üzerinde aşırıya kaçmayın

Bu bir uyarıcı ve idrar söktürücüdür, yani her gün kullandığınız birkaç fincan kahve içmek kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve tuvalete yaptığınız gezilerin sayısını artıracaktır. Ayrıca, kafein plasenta geçer.

Sadece iyi kafein tüketimi sayesinde iyi iş yapabiliyor olsanız da, büyüyen bebeğiniz bunu yapamaz. Çünkü bebeğinizin metabolizması hala gelişiyor. Kafeini tamamen terk etmek zorunda değilsiniz: Günde 150 ila 300 miligram (mg) olarak tanımlanan kafein miktarları iyi olmalıdır. Sadece kafeinin çay ve kahve içinde olmadığını unutmayın. Bunu çikolata, soda ve hatta reçetesiz satılan bazı ilaçlarda bulabilirsiniz.

3. Bazı ilaçları almayın

Bazı ilaçlar büyüyen bebeğinize zarar verebilir. Gebelik döneminde, Reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlar ve takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git