Herkesin favori konusu, değil mi? Hamilelik akıntısı… , çok değil. Ancak her hamile kadın hamilelik sırasında bir tür akıntı yaşayacaktır – bazıları bunu hamileliğin çok erken bir belirtisi olarak bile deneyimleyebilir .

Orada neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olmak için , bu yazı hamilelik taburcularının sunabileceği farklı yolları ve her birinin ne anlama geldiğini kapsamaktadır. Öğrenmek için okumaya devam edin:

 • Hamileliğin ne olduğu ve neye sebep olduğu
 • Beyaz akıntı hamilelik belirtisi mi?
 • Hamilelik akıntısı her zamanki bir renkse ne anlama gelir?
 • Düzenli hamilelik akıntısı ve mukus tıkanıklığı veya kanlı akıntı arasındaki fark.

Hamilelik Akıntısı Nedir?

Tüm kadınlar , özellikle yumurtlama sırasında bir tür vajinal akıntı yaşarlar , ancak gebelik genellikle vajinal akıntıda bir artışa neden olur.

Hamilelik akıntısı, ince, beyaz veya kirli beyaz, sütümsü, hafif kokulu bir sıvıdır.

Hamilelik akıntısı, hamileliğiniz ilerledikçe gittikçe artan bir şekilde ortaya çıkıyor. Öyle ki, bazı kadınlar aslında pantolonunu çektiklerini düşünüyor olabilir!

Gebelik Akıntısına Neden Olan Nedir?

Hormonlar, hormonlar, hormonlar! Hamileyken östrojen seviyelerini havaya uçurur .

Östrojen çok önemlidir, çünkü bebeğinizin büyüdüğü uterusunuz olan pelvik bölgeye kan akışını arttırarak büyüyen bebeğinizi beslemeye yardımcı olan hormonlardan biridir. Aynı zamanda, doğum kanalının ve serviksin duvarlarını yumuşatır, serviksin ve vajinal kanalın mukozasından salgı salgılanmasını saylar.

Hamilelikte Neden Dezavantaj Artar?

Hamilelik akıntısı, serviks ve vajinal duvarlardan atılan hücrelerin ve normal vajinal bakterilerin bir karışımıdır. Bazen hoş olmayan da olsa, hamilelik akıntısı, büyümekte olan bebeğiniz için koruyucu bir mekanizma görevi görür. Hamilelik akıntısı aynı zamanda vajinal kanalda sağlıklı bir pH’ın korunmasına yardımcı olur, böylece orada bulunan iyi bakterileri korur.

Ayrıca, bu akıntı artmaya devam ettikçe, mukus tıkacı olarak gelişir . (Daha fazlası için okumaya devam edin!)

Beyaz Akıntı Hamilelik belirtisi olabilir mi?

Vücudunuzdaki fizyolojik değişiklikler, spermin yumurtayı karşıladığı andan itibaren meydana gelir ve hamileliğin en erken belirtilerinden birinin gebelik akıntısı olduğunu fark edebilirsiniz .

Bir kadının vücudu ovulasyona hazırlanırken, servikal mukusta bir artış görecek ve en bereketli olduğu zamana kadar devam edecek, ancak eğer bir hamilelik oluşmazsa, servikal mukus 24-48 saat içinde kurur.

Hamilelik Akıntısı Beyaz ve Kalın ise Ne Anlama Gelir?

Lödoore veya hamilelik akıntısı beyaz veya kirli beyazdır, fakat kalın değildir. Kalınsa, bu maya enfeksiyonunu gösterebilir . Maya enfeksiyonları (Vajinal Mantar Enfeksiyonu) özellikle hamilelik sırasında yaygındır, çünkü bu hormonal değişikliklerin tümü vajina içindeki pH dengesini gerçekten bozabilir.

Maya enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Vajinal kaşıntı
 • Yazlık peynir kıvrımlarına benzeyen kalın, beyaz akıntı
 • Vajina dış dudaklarında yanma, ağrı veya kızarıklık

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun.

Hamilelik Akıntısı Yeşil mi Sarı mı?

Yeşil veya sarı akıntı görüyorsanız, özellikle kızarıklık, kaşıntı, yanma veya güçlü hoş olmayan bir koku eşlik ediyorsa sağlık uzmanınızı arayın.

Bu tür hamilelik akıntısı genellikle iki yaygın vajinal enfeksiyonu işaret eder:

 • Bakteriyel vajinoz
 • Trikomonas

Ne yazık ki, bu tür enfeksiyonların her ikisi de preterm eylem ve düşük doğum ağırlığı ile bağlantılı olmuştur , bu nedenle yeşil veya sarı hamilelik akıntısı yaşıyorsanız hızlı tıbbi tedavi gereklidir. Bu enfeksiyonların her ikisi de hamilelik sırasında almak için güvenli olan oral reçeteli ilaçlar ile kolayca tedavi edilebilir.

Hamilelik Akıntısının Kahverengi Olması Ne Anlama Gelir?

Kahverengi veya pembemsi hamilelik akıntısı kanı gösterir.

Pembe daha yeni bir kandır; kahverengi yaşlı. Bu normal olabilir (bu nedenle hamilelik sırasında tespit edebilirsiniz ), ama doktorunuzla konuşmalısınız.

Bazı nedenler şunlardır:

 • İmplantasyon kanaması
 • Amniyotik sıvı sızıntısı
 • Tahriş olan serviks
 • Ektopik Gebelik
 • Yavaşlama
 • Enfeksiyonlar

Hamilelik Akıntısı Sulu ise ne anlama gelir?

Birçok kadın hamilelikleri sırasında bir noktada idrarı (üzücü, ama gerçek!) sızdırmaktadır . Peki ya neden? Gebelik hormonları, üretra ve diğer pelvik taban kaslarının etrafındaki kasların yumuşamasına neden olur. Ve tabii ki, bebek büyüdükçe ve mesanenize doğru baskı uyguladığı için, bu da küçük bir sızıntıya neden olabilir.

Egzersiz yaparken , öksürdüğünde veya hapşırırken, hatta gülerken idrar sızıntısı olduğunu fark edebilirsiniz . Bir külot astarı giymeyi veya çantanızda yanınızda ekstra bir çift iç çamaşırı bulundurmayı düşünün. (Hamilelik sırasında asla tampon kullanmayın!)

Yaşadığınız şeyin idrar mı yoksa amniyotik sıvı mı olduğunu merak edebilirsiniz.

 • Amniyotik sıvı her zaman Hollywood filmlerinde olduğu gibi fışkırmaz, çoğu zaman yavaş bir sızıntı halinde ortaya çıkar. Amniyotik sıvı, çok alkali olan yüksek bir pH’a sahiptir.
 • İdrarın kurur gibi ayrı bir idrar kokusu vardır, amniyotik sıvı bir kokuya sahip değildir. Ayrıca amniyotik sıvıdan daha asidiktir.

Hamilelik akıntınızın aslında amniyon sıvısı olabileceğinden endişe ediyorsanız, doktorunuzu arayın.

Kanlı Akıntı Düzenli Gebelik Akıntısından Nasıl Farklı?

Hamileliğin son birkaç haftasında, hormonlarınız vücudunuzda değişiklik yapmakta zorlanmaktadır. Serviks yumuşadığında veya “olgunlaştıkça”, genellikle bölgedeki küçük kılcal damarların kırılmasına neden olur ve bu da kanlı bir akıntıya yol açar .

Bu kanlı akıntıya neden olabilecek birkaç farklı olay var:

 • Braxton Hicks kasılmaları
 • Cinsel ilişki
 • Serviks olgunlaşması – doğumun erken bir belirtisi

Gebelikte Akıntı Hakkında Bir Not

Hamilelik akıntısı, hamileliğin normal, doğal bir parçasıdır. Ancak, neler olup bittiğine dair sorularınız varsa, her zaman bir tıp uzmanından tavsiye alınız.

Sen nasılsın?

Hamilelik sırasında bir değişiklik fark ettiniz mi? Gebelik döneminde akıntı konusunda sen neler yaşadın? Bildiklerini bizimle paylaşmaktan sakın çekinme. Aşağıda yorum bölümünde yeni anne adaylarına fikirlerini paylaş.