Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.407 kez okundu.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik, bir kadın için en kutsal makama ulaşma yolunda ilk adımdır. Annelik sürecinin ilk aşaması olan hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişmekle beraber genel olarak şu şekilde gerçekleşir:

Göğüslerinizdeki değişiklikler:

Belki de göğsünüzün şişmiş, hassas ve boğaz olduğunu fark etmişsinizdir. Ya da belki de meme uçlarınız emzirmeye hazırlanırken koyulaşır ve çıkıntı yapar. Areolalarınız da büyüyebilir. Bazı kadınlar için, erken gebelikte meme hassasiyeti PMS’nin genel semptomları gibi kuşkulu bir şekilde hisseder, ancak diğerleri için belirgin bir şekilde farklıdır.

Mide bulantısı:

Halk arasında sıkça hamilelik belirtisi olarak bilinen mide bulantısı erken gebelikte birçok kadın için bir gerçektir. Kadınların yaklaşık %50’si ilk üç aylık döneminde bulantı ile birlikte kusmaya başlayacaktır. Mide bulantısı hamileliğin çok erken bir belirtisi olsa da, çoğu kadın gebe kaldıktan iki hafta ila iki ay sonrasına kadar kusma yaşamaz. Hamile memelilerin çoğunluğu için, sessizlik ve kusma, güçlü hCG hormon platolarının üretimi olarak ikinci üç aylık dönemden geçecektir.

Yorgunluk ve bitkinlik:

Kavramsal olarak, progesteron seviyeleri hızla yükselmeye başlar ve ilk üç aylık dönem boyunca bunu yapmaya devam eder. Progesteron, gebeliğin hormonal olarak beslenmesi, uterus kasılmalarının önlenmesi ve erken bağışıklık yanıtlarının önlenmesidir. Olumsuz mu? Erken gebelik sırasında progesteron ani uptick tamamen bitkin bırakabilir.

Kabarık ve boğaz diş etleri:

Bağışıklık sistemi ile, ağız bakterileri de gelişmeye başlayabilir. Ayrıca, vücudunuz bebeğinizi beslemek için kan hacmi ve sıvı seviyelerini oluşturduğundan, zaten dokuda şişlik (diş etleriniz de dahil) olabilir. Hamileliğin devam ettiğini gösteren bir işaret olarak iltihaplı, ağrılı veya kanamalı diş etlerinin veya kabarık gözlerin ve yüzün farkında olun. Baş dönmesi de bu ağrılardan dolayı meydana gelebilir.

Servikal mukus:

Hamilelik için hazırlanırken menstruasyon döngüsünü takip ediyorsanız, spermi yumurtayı karşılamaya yardımcı olmak için ovulasyon sırasında servikal mukusun arttığını ve kalınlaştığını zaten biliyorsunuzdur. Gebelik olmayan bir döngüde, gergin servikal mukus 24 saat içinde yumurtalaşır.

Fakat eğer kavrama meydana geldiyse, o zaman bu servikal mukus, yumurtlama tarihinden sonraki birkaç gün boyunca üretilmeye devam edecektir. Bu mukus, vajinayı temiz tutan ve bebeğinize yaklaşan kötü bakterilerin şansını azalttığı için hamileliğiniz boyunca bir dereceye kadar devam edecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git