Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir
12 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.513 kez okundu.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kadın bedeni, her ay olası bir hamilelik için bir hazırlık içine   girmektedir. Hamilelik oluştuğu anda da salgılanan hormonların artışı her kadın tarafından hemen anlaşılmayabilir. Çünkü her belirti herkeste aynı şiddette görülmeyebilir.

Bir kadına hamile olabileceğine dair şüpheyi veren en önemli belirti şüphesiz regl döneminde yaşanan gecikmedir. Regl gecikmesi hamilelik belirtileri arasında en dikkat çekici olanıdır ama  birçok farklı sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Hamileliğin Erken İşaretleri

Adet gecikmesi

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu en dikkat çeken belirti bayanları şüphelendiren en önemli durumdur.

 

Mide bulantısı

Özellikle ilk aylarda yoğun yaşanan, hamileliğin ilerleyen aylarında etkisi azalarak kaybolan bir belirtidir. Çoğu hamilenin bu durumu sabah yaşadığı için ‘sabah bulantıları’ olarak nitelendirilseler de aslında gün içinde herhangi bir zamanda da yaşanabilir. Sadece mide bulantısı hissi ile kalmayıp kusma ile sonuçlanabilmektedir.

 

Aşerme

Hamilelik döneminde bazı gıdalara karşı isteğin artması olarak tanımlanır ve ilk aylarda daha sık görülmektedir. Bu iştah artışının tersi bazı besinlere karşı tiksinme sebebi ile iştahsızlıkta gelişebilir.

Göğüslerde hassasiyet ve şişlik

Regl döneminde kadınların sıklıkla yaşadığı türden şiş ve hassas göğüsler hamilelik döneminde de bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu göğüslerde renk değişimi de izlemektedir.

Mide yanması

Hamileliğin ilk aylarından başlayıp son aylarına kadar sürebilen özellikle yatar pozisyondayken etkisi artan bir belirtidir.

Akıntı

Açık renkli ve kıvamlı şekilde izlenen akıntı önemli bir belirtidir.

Cinsel istek

Erken hamilelik döneminde görülen cinsel istekteki bu artış, hormon değişimlerinden dolayı olmaktadır.

Baş dönmesi ve baygınlık

Hamilelikte kan damarları genişlemektedir. Meydana gelen bu genişleme tansiyonun düşmesine sebep olarak baş dönmesi ve baygınlık yaşanmasına sebep olmaktadır.

Vücut ısısı artışı

Vücut ısısındaki değişim anne adayının ateşlenmiş gibi bir hisse kapılmasına neden olmaktadır.
Sık idrara çıkma

Anne adayları 9 ay boyunca bu belirtiyi yaşayabilirler. Kimi durumlarda yalnızca gebeliğin son aylarında mesanenin yerinin daralmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.

Kanama

Üstüne görme olarak da bilinen bu durum normal regl kanamasından daha farklı olarak kesik kanamalar şeklinde görülür. Gebeliğin önemli bir belirtisidir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Gebelik sebebi ile progesteron hormonu yükselir. Bu hormonun yükselmesi hazımsızlığa sebebiyet vermekte o da kabızlığı beraberinde getirmektedir. Bol sıvı alımı ve lifli gıdaların tüketiminin arttırılması kabızlığın görülmesini azaltacaktır.

Yukarıdaki belirtilerin birkaçına sahip olmak kesin bir hamilelik anlamına gelmemektedir. Bu durumda yapılacak en doğru şey eczaneden alınabilecek bir testle emin olmaya çalışmaktır. Kan testi, idrar testinden daha doğru ve erken dönemde sonuç vereceği unutulmamalıdır. Elde edilecek sonuçla uzman bir doktordan muayene ile gebelik durumu ile net bir bilgiye ulaşılabilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git