Bu yazıda, hamileliğin tam olarak ne olduğunu açıklayacağız, artı:

 • Hamilelikte kaşıntı ve hamilelik kolestazı olup olmadığını nasıl anlarım
 • Gebelik kolestazı için tedavi seçenekleri
 • Ve kolestaz tanısı ile birlikte güçlendirilmiş doğum nasıl olur?

Hamilelik Kolestazı nedir?

Gebelik kolestazı en sık üçüncü trimesterde ortaya çıkan bir karaciğer rahatsızlığıdır, ancak 8 hafta gibi erken bir dönemde gerçekleşebilir.

Kaşıntı, vücudun diğer bölgelerine yayılabilse de , gebelik kolestazı, öncelikle avuç içi ve ayak tabanlarında yoğun kaşıntıya neden olur . Kaşıntı, gün batımından sonra, geceleri daha yoğun olarak ortaya çıkar.

Gebeliğin kolestezı ile birlikte bir döküntü eşlik etmez.

İlk Önce Yapılması Gerekenler:

Gebelik döneminde kaşıntı söz konusu olduğunda endişelenecek bir şey yoktur.

Cildiniz karnınızdaki küçük insanı barındırmak için çok  fazla geriliyor ve bu da kaşınmaya neden olabilir. Diğer kadınlarda rahatsız edici fakat genellikle zararsız bir deri döküntüsü olabilir.

Kolestaz nadir görülen bir durumdur. Yine de, sağlık doktorunuz ile herhangi bir sürekli kaşıntıyı her ihtimale karşı tartışmaya değecektir .

Gebelikte Kolestaz ve Kimler Risk Altındadır?

İyi haber: Bu nadir bir durum. Kadınların sadece% 0.3-0.5’i hamilelik kolestazı geçirir .

Karaciğer fonksiyonu

Kronik karaciğer hastalığı öyküsü olan kadınlar hamilelik kolestazı için daha yüksek risk altındadır. Araştırma , hormonal değişikliklerin ve gebeliğin fiziksel stresinin karaciğer sorunlarının yeniden ortaya çıkmasına neden olabileceğini düşündürmektedir; ancak, karaciğer hastalığı öyküsü olmayan kadınlar bile, hamilelik sırasında kolestaza yol açan bir karaciğer problemi geçirebilir.

Gebelikte Kolestaz Belirtileri nelerdir?

En sık görülen semptom, eller ve ayaklarda şiddetli kaşıntıdır.

Ayrıca, hamilelik kolestazı belirtilerinin bazıları, hiçbiri veya hepsi olmayabilir :

 • Vücudun diğer bölgelerinde yoğun kaşıntı
 • Gece meydana gelen yoğun kaşıntı
 • Koyu idrar
 • Safra kesesi bölgesinde ağrı
 • Bulantı ve / veya iştahsızlık
 • Aşırı yorgunluk
 • Genel olarak iyi hissetmiyorum
 • Hafif depresyon
 • Soluk kaka veya dışkıda sindirilmemiş yağ

Gebelikte Kolestaz Nasıl Teşhis Edilir?

Kolestaz çok yaygın değildir, bu nedenle kadınlar rutin olarak taranmamaktadır.

Karaciğerinizde bir probleminiz varsa veya hamilelik belirtileriniz varsa, özellikle kızarıklık yapmadan kaşıntıya maruz kalıyorsanız, doktorunuz kolestaz belirtilerini kontrol etmek ve diğer olası nedenleri araştırmak için kan testi ve idrar testi de dahil olmak üzere bazı testler yapabilir.

Kolestazınız olup olmadığını doğrulamak için doktorunuz bu testleri yapabilir:

ALT testi

Toplam safra tuz testi

K vitamini eksikliği testi

Test sonuçları anormal seviyelerde gelirse bir kolestaz teşhisi alırsınız.

Gebelikte Kolestaz Bebekleri Nasıl Etkiler?

Gebelikte kolestaz erken doğum, fetal distres (Fetal distres veya halk arasındaki söylemi ile bebeğin sıkıntıya düşme hali sağlıklı fetusun sağlıksız olmaya başladığı andan asfiksi oluşumuna ve ölüme giden süreçte ortaya çıkan değişikliklerin tümüne verile adtır) ve ölü doğum da dahil olmak üzere bebek için ciddi yan etkilere sahip olabilir.

Doğal Doğum Planım İçin Gebelikte Kolestaz Nedir?

Bebeğin yakından izlenmesi gerektiğinden, muhtemelen bir hastanede doğum yapmak zorunda kalacaksınız .

Gebelik Kolestazı Tedavi Edilebilir mi?

Evet ve hayır.

Geleneksel tıp, kaşıntıyı hafifletmenin yollarını bulmuştur, ancak bebeğin etkilenmesi ile ilgili kesin bir sonuç yoktur.

Gebelik Kolestaz için Doğal ve Bitkisel Çözümler

Aşağıdaki otlar karaciğer fonksiyonunu destekler, safra akışını iyileştirir ve safra asitlerinin toksit seviyesini azaltır. Bunlar genellikle hamilelikte kullanım için güvenli kabul edilir, ancak herhangi bir bitki almadan önce sağlık uzmanı ile kontrol etmek her zaman akıllıca bir fikirdir .

Deve Dikeni Tohumu

Deve dikeni tohumu karaciğer detoksunu düzenler ve karaciğer hücrelerini korur ve yeniler. Hepatit ve sarılık gibi karaciğer hastalıklarında yaygın olarak kullanılır ve her ikisi de hamilelik kolestazı ile ilişkili olabilir.

Karahindiba kökü

Bu ortak bitki, yüzyıllardır hamilelik sırasında bir besin toniği olarak kullanılmıştır ve karaciğer ve safra kesesi işlevi için yararlıdır. Sindirimi harekete geçirir, safra akışını artırır, düzenli bağırsak hareketlerini destekler ve vücuttaki fazla suyu temizler.

Zerdeçal

Zerdeçal, karaciğerin korunmasına yardımcı olan ve safra akışını teşvik eden bir bitkidir. Yağ sindirimini artırır ve hepatit ve sarılık dahil olmak üzere çeşitli karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu kaşıntılı, tahriş olmuş cilde yatıştırıcı olabilir. Zerdeçal hamilelik sırasında ılımlı bir şekilde kullanılmalıdır.

Gebelik Kolestazını İyileştiren Besinler

Bazı çalışmalarda , gebelik kolestazı ile besin eksiklikleri ilişkilendirilmiştir. Bağlantı bölgesel faktörlere, genetiğe ve diyete bağlıdır, ancak yeterli beslenme sağladığınızdan emin olmak hala iyi bir fikirdir.

Uzmanlar hamilelik sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için gebelik kolestezi sırasında çeşitli farklı besinlere odaklanmasını önermektedir . Aşağıdaki besinler, kolestazı olanlarda bozulan sağlıklı karaciğer fonksiyonunu destekler:

 • Antioksidanlar
 • B vitamini
 • Glutatyon
 • Kolin
 • Folat
 • Magnezyum
 • K vitamini
 • Selenyum
 • C Vitamini

Hamilelikte Kaşıntı nasıl yatıştırılır?

Aşağıdaki doğal ilaçlar hamilelik kolestazının neden olduğu kaşıntılı cildin rahatlamasına yardımcı olur.

Yatıştırıcı bir banyo

 • Sıcak bir banyoya calendula (Aynısefa), papatya, lavanta ve / veya kolloidal yulaf ezmesi ekleyin. Bu yatıştırıcı bitkilerin hepsi anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Anti-kaşıntı sabun

Bazı anneler kaşıntıyı yatıştırmak için bu özel Pine Tar sabunu kullanılarak başarıya ulaştılar.

Isırgan otu çayı

Doğal bir antihistamin, ısırgan yaprağı çayı , rahatsızlığın bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hatırlama…

Vakaların büyük çoğunluğunda, kaşıntı cildiniz endişelenecek bir şey değildir! Cildiniz o kadar çok gerildiğinde kaşıntılı hissetmek yaygın ve gayet normaldir.

Sen nasılsın?

Hamilelik kolestazın var mı? Durumu nasıl idare ettin? Yorum bölümünden sen de neler yaşadığını bizimle paylaşabilirsin.