Eğer hamile olduğunu öğrendiysen , muhtemelen bir sürü sorun var. Ne zaman olacak erken hamilelik belirtileri? Bende de olacak mı sabah bulantıları? Hatta merak edebilirsiniz: Hamilelik ne kadar sürer?  (İpucu: Her zaman duyduğun şeye rağmen, tam olarak dokuz ay değil!) Öyleyse temel bilgilerle başlayalım. Keşfetmek için okumaya devam edin:

 • Ne zamandır hamile olduğunu
 • Bebeğim her trimester ne kadardır?

Hamilelik ne kadar sürer?

Hamilelik 40 hafta yaygın olarak kabul edilmektedir. Ama hamileliğin ilk iki haftasında teknik olarak  hamile değilsiniz .

İlk Trimester ne kadardır?

İlk üç aylık dönem 13 hafta sürer. Burada bir hamilelik takvimi üç haftada başlar ve ilk üç aylık dönem için onüçüncü hafta sona erer. Adetinizin ilk gününden sayılır ve 12. gebelik haftanızın sonuna kadar devam eder.

Gebelikte ilk üç aylık dönemde neler beklenir?

İlk üç aylık dönem doktorunuz tarama ve tanılama testleri yapabildiği zamandır. Üç aylık dönemde yapılan testler şunlardır:

 • Beta HcG
 • PAPP-A
 • Ense kalınlığı
 • Hücresiz DNA taraması
 • Koryonik Villus (Koryonik villus biyopsisi, gebelik sırasında genetik test yapabilmek için küçük miktarlarda koryonik villus alma işlemidir. Bazı özgün genetik hastalıklar için bebeğin gen ya da kromozomlarını test etmek için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Birçok sebepten dolayı CVS testi yaptırmanız önerilebilir) Örneklemesi
 • Rh Faktör Testi

Doktorunuz her bir testi ve amacını, risklerinizi ve belirli testlerin yapılmasının gerekip gerekmediğini belirtecektir. Bazı kadınlar bir randevu taraması yapmayı tercih edebilir, ancak bazıları ultrasondan vazgeçmeye karar verebilir .

İlk trimesterde bebekde neler oluyor?

İlk üç aylık dönemin sonunda bebeğiniz yaklaşık üç santim uzunluğundadır. Başlıca organları ve vücut kısımları, sinir sistemi, kasları ve yüz özellikleri oluşmaya başladı. İlk üç aylık dönemin son iki üç haftası içinde el tırnakları ve ayak tırnakları şekillenmeye başlar ve bebeğin böbrekleri çalışmaya başlar. Büyü bebeğim, büyü! 

İkinci Trimester Ne Zaman Başlıyor?

İkinci üç aylık dönem ne kadardır? Adetinizden 14 hafta sonra başlar ve gebeliğin 27. haftasının tamamlanmasıyla sona erer. Birçok bebek bekleyen anne için bir rahatlama yaşayabilirsiniz. Çünkü ikinci trimester genellikle “balayı” üç aylık dönem olarak adlandırılır sabah bulantısı , duygularınız stabilize, ve cinsel dürtü geri gelir. Ayrıca bebeğin ilk vuruşunu hissedeceğiniz ve bebeğin cinsiyetini öğrenebileceğiniz zaman da bu döneme denk gelecek.

İkinci üç aylık dönemde neler beklenir

İkinci üç aylık dönemde, doktorunuz aşağıdaki testleri önerebilir veya yapmak isteyebilir:

 • Üçlü ekran / Dörtlü ekran
 • Amniyosentez
 • Anatomi ultrason
 • CBC kan testleri

Testler nöral tüp defektlerini, Down Sendromu, spina bifida, anensefali ve daha fazlasını tespit etmek için gerçekleştirilir. Bu testlerin bir kısmı standarttır (ve eğlenceli!) – bebeğinizin tüm gelişimlerini kontrol edip bebeğinizin cinsiyetini keşfedeceğiniz anatomi ultrason gibi !

İkinci üç aylık dönem boyunca bebekle neler oluyor?

İkinci üç aylık dönemin sonunda bebeğiniz duyuyor, sindirim sistemi çalışıyor ve iki kiloya yakın olabilirler. Bebeğin sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor ve hala şişmanlıyorlar. Hazır ol – bebek kısa süre içinde tekmelemeye başlayacak!

Üçüncü Trimester Ne Zaman Başlıyor?

Üçüncü üç aylık dönem başladığında bazı karışıklık var . Bazı uzmanlar haftaya göre sayarlar, bu da üçüncü trimestere 27. haftada başlayacaktır. Diğerleri, 28. haftada üçüncü trimestere başlayacak aylar olarak sayılır. Biz ikizbebek.net 28. haftada üçüncü trimestere başlar, bu da üçüncü trimesterin on üç hafta sürdüğü anlamına gelir.

Üçüncü üç aylık dönemde neler beklenir

Üçüncü trimesterde doktorunuz aşağıdaki testleri yapabilir:

 • Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti) için kontrol etmek için Glukoz Tolerans Testi
 • B Grubu Strep (GBS) (B Grubu Streptokok (grup B streptokok; BGS) her yaştan insanda hastalığa neden olan bir bakteri türüdür. Yenidoğanlarda B grubu streptokok hastalığı en yaygın olarak sepsis (kan enfeksiyonu), pnömoni (akciğerlerde enfeksiyon) ve bazen menenjite neden olur.)
 • Biyofiziksel Profil
 • Bebeğin kalp atışını kontrol etmek için stres testi

Bazen glikoz testi ve gestasyonel diyabet için diğer testler daha önce ya da bunu geliştirmek için yüksek risk altındaysanız, 27. haftada yapılır.

Doğum için hangi hafta normaldir?

“100 kadından yaklaşık 60’ı verilen son tarihten önce veya daha önce doğum yapıyor. 100 kadından 35’inde, kontraktlar son tarihten iki hafta içinde kendi kendiliğinden başlıyor. Fakat 100 kadının 5’inde daha uzun sürüyor. ”

Bu büyük soruyu cevaplamak imkansızdır – hamilelik ne kadardır – kesinlikle, fakat 37-42. Gebelik haftası olan bebek terim olarak normal kabul edilir.

 • 37 hafta ile 38 hafta arasında doğan bir bebek 6 gün erken dönem sayılır.
 • 39 hafta ile 40 hafta 6 gün arasında doğan bir bebek tam dönem olarak kabul edilir.
 • Gebeliğin 41. haftasında doğan bir bebek geç dönem olarak kabul edilir.
 • Ve 42 hafta ya da daha sonra doğan bir bebek post terimi olarak kabul edilir.

37 hafta tamamlayan bebek doğum için güvenlidir. Bu zamana kadar, bebek tamamen oluşmuş ve doğum için pelvise doğru hareket etmeye başlamıştır.

Ancak, bunun için önemli bir tıbbi neden olmadıkça, yeni öneriler bebek tam dönemine ulaşmadan doğum olmaması gerektiğini söylemektedir . Araştırmalar 37 haftada doğan bebeklerin, iki hafta sonra doğanlardan daha zor nefes alma gibi komplikasyon riski taşıdığını göstermektedir.

Hamileliğiniz 42 haftayı geçerse, doktorunuz doğuma karar verebilir .

42 Haftadan Sonra Doğum Hakkında

42 haftaya yaklaşıyorsanız ve hala kendinize bu büyük soruyu soruyorsanız – hamilelik ne kadardır? – İyi haberler var: Cevap çok uzun değil. 42 haftaya ulaştığınızda, komplikasyon riski artar ve doktorunuz doğuma karar verebilir.

Olası komplikasyonlar şunlardır:

 • Yavaşlatılmış / durgun büyüme
 • Bebeğin büyüklüğüne bağlı
 • Amniyotik sıvı düzeyini düşürmek
 • Yavaşlamış kalp atışı veya solunum problemleri şeklinde fetal distres
 • Mekonyum aspirasyon
 • Ölü doğum

Ortalama İlk Gebelik kaç haftadır?

Hamilelik ne kadar sürer? Şaşırtıcı bir şekilde, bu cevap kaç kez doğum yaptığına bağlı.

Bu sana ne anlatıyor? Genel olarak, ilk bebeklerin zamanında doğması daha az olasıdır.

Son Tarihimi Geçersem Ne Yapmalıyım?

Birkaç gün geciktiyseniz, muhtemelen merak ediyorsunuz:  Hamilelik ne kadar uzun?  Bebekle tanışmak için sabırsızlanabileceğini biliyorum, ama bunu vurgulamamaya çalış. Bunun hala normal kabul edildiğini unutmayın.

Sen nasılsın?

Hamileliğiniz ne kadardı? Senin fikirlerin diğer anne adayları için çok önemli. Sayfamızın Yorum bölümünden sen de fikirlerini ve yaşadığın ilginç anları annelerimizle paylaşın.