Hamilelikte Cilt ve Vücut Bakımı

Hamilelikte Cilt ve Vücut Bakımı
13 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.062 kez okundu.

Hamilelikle birlikte anne adaylarının vücudunda ve cildinde pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Anne adaylarını endişelendiren bu durumdan kurtulmak yada en aza indirmek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli? Hamilelikte her ne kadar karnımızdaki bebeğin sağlığını düşünsekte, sağlıklı bir anne sağlıklı bir bebek ana prensibine dayanarak, hamilelikte temizliğin önemine özellikle değinmekte fayda var.

Hamilelikle birlikte anne de görülen cilt değişimleri ciltte meydana gelen kuruluk, meme ve karında meydana gelen çatlaklar, yüzde meydana gelen gebelik lekeleri, cilt renginin normalden fazla koyulaşması ve sivilcelerin artması olarak sıralamak her gebe kadın için doğru olsa gerek.

Gebelik süresince ciltte meydana gelen kuruluğu önlemek için yapılması gereken, normal sabun yerine gliserin bazlı sabun kullanmalarını tavsiye ederiz. Banyo esnasında vücut yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında nemlendirici vücut kremlerinin sürülmesi cilt kuruluğu önlemiş olacaktır.

Gebelik süresince almış olduğumuz kiloların yanı sıra, kalça ve karında çatlakların meydana gelmesi kaçınılmaz bir durumdur. Meydana gelen bu çatlakları önlemek yada en aza indirmek için çatlak olan bölgekye badem yağı veya kakao yağı sürülerek masaj yapılması gerekir.

Hamile kadınların yüzünde meydana gelen leker genellikle doğumdan sonra geçmektedir. Ancak gebelik esnasında bu lekeler sizi rahatsız ediyorsa kozmetik ürünler kullanarak bu lekeleri kapatabilirsiniz. Gün sonunda yada yatmadan önce yapmış olduğumuz bu makyaz malzemeleriniz cildimizden temizlemek bir hayli önemli. Makyaz malzemeleri gözenekleri kapattığı için vücudumuz nefes alamaz, doğal olarak da bu durumdan bebeğinizinde etkilenmesi elbette kaçınılmazdır.

Yaz mevsimi yada yoğun güneşli günlerde dışarıya çıkmadan en az 30 dakika önce yüksek faktörlü güneş kremi sürmeniz, güneş ışınlarının zararlarından sizi koruyacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git