Hamilelikte Görülen Cilt Sorunları

Hamilelikte Görülen Cilt Sorunları
12 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 904 kez okundu.

Çirkin görünümlü deride çatlak, kuru cilt ve sivilce eğilimi, yağlı cilt, kaşınan bir cilt, çeşitli lekeler. Cildi nemlendirme, beslenme ve cildi besleme, cildi ultraviyoleden koruma çok önemlidir.

Hamilelikte bebeğin gelişimi ve karın büyümesi boyunca cilt kolajen dokuları kopar, cilt özel bir şekil alır. Bu durumda deride çatlaklar oluşur. Yani bebeğin büyümesi ve karnın şekil değiştirerek gerilmesi sonucu cilt çatlar. Kuru ciltte ise hormonlardan etkilenir, nem eksikliğinden doğar.

Hamile kadın beslendiğinden besinleri bebeğine ulaştırır ve cilt beslenemez nemsiz kalan cilt kurur. Bol su içerek ve yüz yıkanarak çözüme ulaşılabilir. Yavaş çalışan metabolizma ise yağlanmayı sağlar, var olan derialtı kalınlaşması, ter bezleri, yağ bezleri sistematik kan sirkülasyonunu artırır.

T bölgesinde yağlanma görülür çünkü yağ salgısı güçlenir. Hamile kadınların %20sinde vücudun değişik yerlerinde kaşınma görülür. Kışın düşük sıcaklık ve düşük nemde, cildin yağ salgısı düşüktür ve cilt kurur, geceleri daha çok kaşıntı görülür.

Cilt çatlayabilir, egzama olabilir. Lekeler ise progesterona bağlı olarak ortaya çıkar. Cildi nemlendirmeli, temiz tutmalıyız. İyi beslenmeliyiz. Sebze ve beyaz et ağırlıklı şeyler yemeliyiz. Güneşe maruz kalmamalıyız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git