H uman C horionic G onadotropin HCG nedir, gebeliğiniz hakkında size ne söyler ? Bu bir hormondur, büyüleyici bir bilimdir, bu size pozitif bir hamilelik testi verir, bu hamilelik belirtilerini gerçeğe dönüştüren şeydir ve aslında anlaşılması zor değildir. O zaman, HCG seviyelerinin neler yaptığını ve hamilelikle nasıl bir ilişki kurduğunu inceleyelim.

Bu yazıda, HCG düzeyleri ile ilgili bazı önemli bilgileri ele alacağız:

 • HCG seviyeleri nelerdir?
 • Normal HCG seviyeleri nelerdir?
 • HCG seviyeleriniz yüksek veya düşükse ne anlama gelir?
 • Ayrıca, hamilelik sırasında HCG seviyelerinin ne sıklıkta kontrol edildiği

HCG Seviyeleri Nedir?

HCG seviyelerini tam olarak anlamak için, hamileliğin en erken aşamalarına bakalım. Yumurtanın sperm tarafından döllenmesiyle, yumurta hücreleri hızlıca değişmekte, hücreler bölünmekte, hızlıca embriyo adı verilen bir bölgeye dönüşmektedir. Embriyoyu çevreleyen hücre tabakası, insan koryonik gonadotropini (hCG) üreten hormondur. Embriyo büyümeye devam ettikçe, hCG üreten bu hücreler nihayetinde uterusun duvarına gömülen plasentaya dönüşür.

Normal koşullarda hCG, gebeliğin devam ettiği vücuda sinyal verir ve gelişmekte olan hayatı besler ve korur. HCG ayrıca tüm gebeliğin ilk belirtileri, mide bulantısını ve yorgunluğu tetikler!

En Erken HCG Nasıl Algılanabilir?

Bu sık rastlanan bir sorudur, çünkü hCG evde yapılan gebelik testlerinin pozitif olduğu ve hCG düzeylerinin hamileliğinizin nasıl geliştiği hakkında size bilgi verebilir.

HCG seviyeleri ilk trimesterde yükselir ve idrarda fertilizasyondan 7-11 kadar erken tespit edilebilir (bazen daha da erken!). HCG, basit bir kan testi ile de tespit edilebilir; bu genellikle sağlık uzmanı hamileliğinizi doğrulamak için uygulanır.

HCG Seviyeleri Nasıl Yükselmeli?

Hamilelik ilerledikçe, hCG genellikle her 48 saatte bir iki katına çıkar ve hamileliğin 6. ila 8. haftalarında zirveye ulaşır. HCG seviyeleri daha sonra hamileliğin geri kalanı için düşüşe ve seviyesine (hala tespit edilebilir olsalar da) inmeye başlar.

Normal HCG Seviyeleri Nelerdir?

HCG düzeylerinin bir kişi ile bir sonraki arasında önemli ölçüde değişebileceğini belirtmek önemlidir, bu nedenle “normal” düzeyler oldukça özneldir, ancak yine de bazı öngörülebilir aralıklar mevcuttur.

HCG seviyeniz 25 mIU / ml’den yüksekse, pozitif bir gebelik testi alırsınız . İlk üç aylık dönemde her 48-72 saatte bir seviye ikiye katlandığı için, hCG seviyeleri artmaya devam etmelidir. Aşağıdaki aralıklar mutlak olmamakla birlikte, tek bir  hamilelik için iyi bir referans noktasıdır . (Aşağıdaki ikizlerin daha fazlası!)

 Son Adetinden Günler Tek Gebelik için HCG Aralığı
28 9,4 – 120
33 300 – 600
36 1, 200 – 1, 800
40 2, 400 – 4, 800
45 12, 000 – 60, 000
70 96, 000 – 144, 000

HCG Düzeylerim “Normal” Aralık İçine Düşmüyorsa Ne Olur?

Unutmayın, bu rakamlar sadece kaba kurallardır. 

Düşük riskli iseniz ve hamileliğinizin kesin olduğu konusunda herhangi bir endişeniz yoksa, bazı doktorlar HCG seviyenizi hiç test etmeyecektir. Diğer doktorlar, seviyenizin “normal” bir aralıkta göründüğünden emin olmak için bir kez test edebilir.

HCG seviyeleri normal aralıkta kalmazsa, doktorunuz muhtemelen HCG’nizi kontrol etmek için bir kan testi isteyecektir.  Bekleyebileceğiniz şey:

 1. HCG seviyelerini kontrol etmek için bir başlangıç ​​kan testiniz olacaktır.
 2. Birkaç gün sonra, seviyenizin yükselip düşmediğini görmek için bir takip kan testine tabi tutulacaksınız. (Not: Muhtemel bir gebelik komplikasyonu teşhisi için HCG’yi ölçmek için 2 ila 4 kan testi yaptırmak yaygındır.)
 3. Seviyeler yükselirse, hamilelik ilerlemektedir; Seviyeler azalırsa, olası bir düşüğü gösterebilir veya hamileliğinizin düşündüğünüzden daha önce olabilirsiniz. Yukarıdaki tabloya bir göz attığınızda, HCG’nin 13 hafta sonra azalmaya başladığını göreceksiniz.

HCG Seviyeleriniz Düşükse Ne Anlama Gelir?

Düşük hCG seviyeleri her zaman endişe nedeni değildir.

Bu, çok erken test ettiğiniz anlamına gelebilir. Çoğu ev gebelik testi, HCG’yi saptamak için aynı yeteneği taşır, ancak hamileliğinizin ne kadar hCG ürettiğine bağlı olduğunu unutmayın.

Vücudunuz gebe kalmadan yaklaşık 7 ila 10 gün sonra hCG üretmeye başlar ve gebelik testleri , gebe kalmadan yaklaşık 11 gün sonrasına kadar doğruluğunu garanti etmez. Birkaç gün bekleyin ve hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız tekrar test edin.

Ve bazı kadınlar sadece düşük hCG seviyelerine sahiptir. Yaygın değil, ama bazı kadınlar pozitif bir ev gebelik testi almak için yeterli hCG üretmiyorlar . Hamileliğinizden şüpheleniyor ancak pozitif gebelik testini alamıyorsanız, daha fazla test için doktora başvurunuz.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, düşük hCG seviyeleri gebelikle ilgili bir sorunu gösterebilir. HCG seviyeniz hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışın ve önerilen tüm testleri tamamlamadan önce umudunuzu kaybetmemeye çalışın.

HCG seviyeleri düşük olmaya devam ederse veya önemli ölçüde azalırsa, doktorunuz aşağıdakilerden şüphelenebilir:

 • Yavaşlama : Embriyo, plasenta ve canlı bir fetus oluşturmak için uygun şekilde gelişmezse veya fetus ölürse, hCG düzeylerinin yükselmesi mümkün değildir.
 • Yanan ovum : Erken düşüklerin ortak bir nedeni, hCG üretim sürecini başlatan döllenmiş bir yumurtanın, aslında hiçbir zaman bir embriyoya dönüşmediği zaman olur. Yine, bir plasenta asla oluşmazsa, hCG seviyeleri asla yükselmez.
 • Ektopik Gebelik : Döllenmiş yumurta , tipik olarak bir fallop tüpü içinde, ancak bazen karın içinde, rahim dışında tutunur. Bu tip gebelikler asla uygulanabilir değildir. Aslında, ektopik (Dış Gebelik) bir gebelikten şüphe ediyorsanız, doktorunuzu hemen arayın. Ektopik gebelik, fallop tüpü yırtılmasına ve kanamaya neden olabileceğinden dolayı çok tehlikeli olabilir.

Şahsen ne kadar yıkıcı düşüklerin olduğunu biliyorum . İhtiyacınız varsa yardım alın ve çoğu kadının gelecekte sağlıklı gebeliklere sahip olacağından emin olun.

HCG Seviyeniz Yüksekse Ne Anlama Gelir?

Daha yaygın olarak, hCG seviyeleri yüksek olduğunda, genellikle hamileliğinizin sizin düşündüğünüzden biraz daha ileride olduğu anlamına gelir. Ultrasonla birleştirilen test tekrarı , hamileliğinizde nerede olduğunuzu belirlemenize yardımcı olacaktır.

İşte HCG’nin neden yüksek olabileceğine dair birkaç neden daha var:

 • İkiz Gebelik : Gelişmekte olan iki veya daha fazla bebek varsa, bir kadın genellikle normal HCG seviyelerinden daha yüksektir. (Aşağıda daha fazlası var!)
 • Molar gebelik : Gebeliğin bu nadir komplikasyonu, fertilizasyonu takiben gelişimde anormallik olduğunda ortaya çıkar. Bu anormallik çok büyük bir plasenta, hamileliğin erken döneminde ölen bir fetüs veya hiç fetusu olmayan bir plasenta ile sonuçlanabilir. Bu durumların herhangi birinde, hücreler anormal şekilde, bir tümöre benzer şekilde oluşur ve beklenen HCG seviyelerinden daha yüksek sonuçlanır.
 • Genetik koşullar : Daha az sıklıkla, çok yüksek hCG seviyeleri Down sendromunu gösterebilir.

İkiz Gebelik hCG Seviyeleri

Tek başına hCG düzeyleriyle ikiz gebeliğin tanımlanması mümkün olmamakla birlikte, kesin bir belirteç olması için kişiden kişiye çok fazla farklılık gösterir – hCG seviyeleri genellikle birden fazla bebek taşıyan anne bebeklerin daha yüksektir.

Tekil gebelikler ile karşılaştırıldığında, hCG ve HPL seviyeleri, gebelik boyunca sırasıyla 2.5 ve 1.5 kat daha yüksektir.

Son Adetinden Günler Çoklu Gebelik için hCG Aralığı
28 9.5 – 120
33 200 – 1, 800
36 2, 400 – 36, 000
40 8, 700 – 108, 000
45 72, 000 – 180, 000
70 348, 000 – 480, 000

Hamilelik sırasında hCG Düzeyleri Ne Sıklıkta Kontrol Ediliyor?

Düşük doğum geçmişi yoksa veya şu anda hamileliğinizin canlılığını sorgulamadığınız sürece HCG seviyeleri gebelik sırasında sık sık kontrol edilmez. Düşük risk altındaysanız ve herhangi bir sorundan şüpheleniyorsanız, bazı doktorlar hCG seviyelerini hiç kontrol etmez.

Endişeniz varsa, doktorunuz hCG düzeylerinin yükselip düşmediğini görmek için her iki veya üç günde bir kan testi önerecektir. HCG seviyenizin tek bir ölçümü yararlı değildir, sadece bir başlangıç ​​noktasıdır. Hamileliğinizde neler olduğuna dair net bir resim elde etmek için, birkaç gün arayla yapılan bir dizi kan testinin alınması ve önceki testlerden alınan diğer değerler ile karşılaştırılması gerekir.

HCG seviyenizi kontrol etmek için bazı olası nedenler:

 • Düşük tarihi
 • Ultrason ve hCG seviyen uyuşmuyor
 • Şiddetli kramp veya kanama yaşıyorsanız
 • Ektopik gebelik veya yanık ovumun tarihçesi
 • Hamileliğinizin ilk trimesterde beklediğiniz gibi gelişmediğine dair herhangi bir belirti

Hatırlamak…

HCG düzeylerinin arkasındaki bilim ve bu hormon varlığı için test yapmak yararlı olabilir, ancak sınırları vardır. Hamilelik kitabında sadece bir sayfadır ve tüm hikayeyi anlatmaz. HCG seviyeleriniz beklenenden daha yüksek veya daha düşükse, doktorunuzun sizin ve hamileliğinizin gerçekleştiği noktaya ulaşmanıza yardımcı olacağını lütfen unutmayın.

Sen nasılsın?

Senin HCG seviyen nasıl? Diğer anneler senden haber bekliyor olacaklar. Lütfen yorum bölümünde paylaşmayı unutma. Teşekkürler anne!