İkiz Bebek Bakım Tüyoları

İkiz Bebek Bakım Tüyoları
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.363 kez okundu.

İkiz Bebekler İçin Bakım Tüyoları

İkiz doğum, bir batımda iki bebeğin birden doğmasıdır. Doğal yollarla ikiz bebek sahip olma olasılığı 1/88’dir. Tüp bebek uygulamaları ile transfer edilen embriyo sayısına göre çoğul bebek sahibi olma durumu ortaya çıkacaktır.

Anne adayı, bir bebek sahibi olacağını düşünürken, birden ikiz bebek beklediğini öğrenir. Böyle bir durumda telaşlanmak çok normaldir. Çünkü bir bebek için düşünülen her şey, artık iki bebek için düşünülmeye başlayacaktır. Sadece vermek gerenken manevi ilgi değil maddi olarak da endişeli verici bir durum ortaya çıkar. İlk başlarda tamamen doğal bir duygu karmaşasıdır.

İkiz bebek hamileliğinde, normal hamileliğe göre daha çok dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle 6. aydan sonraki dönemde daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. İkiz bebekler çoğunlukla, beklenen zamandan daha erken gelirler.

İkiz Bebek Bakımında Yapılan Hatalar ve Öneriler

1) Bebek Malzemelerinin Bitmesi:

İhtiyaçlar iki bebek için olduğundan, mama, bebek bezi, krem, ıslak mendil gibi çabuk biten malzemeleri stoklamak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır.
Alışveriş listesi yapmak, zaten sorumlulukları oldukça artmış annenin işini kolaylaştıracaktır.
Bu dönemde ihtiyaç duyulan duyulmayan birçok hediye gelmektedir. İhtiyaç olmayan hediyeler bunlara ihtiyaç duyulan kişilere verilebilir ya da alınan mağazalarda başka ürünlerle değiştirilebilirler. Malzemeler çabucak tükenmektedir.

2) Sürekli Çalışmak:

Bebekler uyur uyumaz hemen ihmal ettiğimiz diğer rutin ev işlerini yapmaya koşarken anneler ne kadar çalıştıklarının bazen farkına varmazlar. Böyle yaparak çok gerekli olan dinlenme süresini kendileri için kullanmamış olurlar. Oysaki uyku iki bebeği için sürekli hareket halinde olan anne için ne kadar önemlidir.

Vücuda aşırı yüklenmek bir süreden sonra sinirlerin de yıpranmasına sebep olur. Ve ikiz bakımını son derece zor bir hale dönüştürür. Bebeklerin anneye ihtiyaç duymadıkları her an değerlendirmeli, gerekli istirahati almalıdır.

3) Yanlış Puset Seçmek:

İki bebeğin bir yerden bir yere gitmesi oldukça zor bir iştir. Puset seçimi ve doğru puseti almak annenin işini oldukça kolaylaştıracaktır. Bazen aileler oldukça ağır, hareket ve manevra kabiliyeti sınırlı modeller tercih eder. Bu da bebeklerin başka malzemeleri de olduğunu hesaba kattığımızda anne ve babanın seyahat etmesini kısıtlar

Akıllı bir puset alışverişi ile bebeklerle dışarı çıkmak yorucu bir aktiviteden çıkıp tüm ailenin keyif aldığı bir zaman olabilir. Hem bebeklerin süren kişiye dönebildiği hem de yürüyüş esnasında etrafı seyredebilmeleri için dışa döndürülebilen modeller oldukça kullanışlıdır.

İkiz bebek pusetlerinde hem iki bebeğin yan yana durduğu hem de arka arkaya durduğu modeller bulunur. Bunun seçimini yaparken yaşanan ev ve asansör büyüklüğü gibi durumlar dikkate alınarak karar verilir. Dar ama yeterli uzunluğa sahip mekanlar için arka arkaya duran bebek koltuklarından oluşan pusetleri seçmek doğru olacaktır.

4) Düzenli ve Sistemli Olmamak:

Bir düzen ve sisteme sahip olmak, ikiz annesinin hızlı edinmesi gereken bir beceridir.
Hangi bebek ne kadar emdi, hangi bebeğin altı ne zamana değişti ya da hangisi ile daha çok ilgilenildi gibi soruların cevabının anne de olması, stres faktörünü oldukça düşürür. Bu bilgileri not almak iyi bir çözümdür. İkiz bebek denildiğinde birbirine benzerliklerinin olması beklenen bir durumdur. Ama tek yumurta ikizlerinde ki aşırı benzerlik durumu annenin bazen bebeklerin bakımının notunu almasına engel olabilmektedir. Bunun için bebeklerin ayak parmaklarına oje ile yapılacak ufak bir iz bu durumu çözebilir.

5) Önceliklerin Belirlenememesi:

Öncelikle yaşanılan sürecin zor, sorumlulukların ağır olduğu kabul edilmelidir. Bebeklerin gelişiminin her evresinde yeni yapılacaklar ortaya çıkar. Her evrede öncelikleri belirlenmelidir. Bu dönem annenin kendini gereksiz aktivitelerle ve uğraşlarla yoracağı bir zaman değildir. Bu durum annenin hayatını yaşamasını engellemek olarak algılanmamalıdır. Zorlu zamanlar atlatıldığında yapılmak istenen tüm aktivitelere dönüş sağlanabilir.

6) Yardımları kabul etmemek:

Bebekler doğar doğmaz annenin etrafı ona yardım etmek isteyen akraba, ebeveynler ve arkadaşlarla sarılır. Hepsi ona yardım etmek için beklerken anneler bazen kendilerine uzatılan bu elleri tutmayı tercih etmezler.

Günümüzde çoğu anne hamileliklerinin başındayken yaşayacakları zorlukları düşünerek kendilerini doğumdan sonraki sürece hazırlamaya uğraşırlar. Fakat pratikte bir değil iki bebeğin bakımı, ev sorumluluğu, annenin kendi ve eşine zaman yaratmasının gereklilikleri; yaşamadan hazır olunabilecek şeyler değildir. Herkes hayatta yardıma ihtiyacı olan bir dönem yaşar. Anneler başta kendileri sonra bebekleri için kendilerine sunulan yardım önerilerini kabul edebilirler. Bu onların yetersiz anne oldukları anlamına kesinlikle gelmez. Bunu reddeden annelerin, süreç devamlılığında doğum sonrası depresyon durumuna daha açık hale gelmeleri kaçınılmaz olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git