İkiz Bebek Olması Kime Bağlı

İkiz Bebek Olması Kime Bağlı
13 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 2.940 kez okundu.

İkiz Bebek Olması Kime Bağlıdır?

Normalde pek beklenmeyen bir durum olsa ikiz bebek sahibi olmak bazı çiftler için yaşam mucizesi olarak görülürken, bazıları içinde düşüncesi bile korkutucu gelebilir. Çoğunlukla doğal yollarla ortaya çıkan bu durum bazı belirtiler ortaya çıktığında daha yüksek bir ihtimal haline gelebilir. Doğal yollar ile ikiz gebelik olma ihtimali, 1/88 oranındadır. Tüp bebek uygulamalarında ise bu oran çok dada fazladır.  3 adet embriyo transfer edilen bir kadında ikiz gebelik oranı yüzde 50’dir. Hatta üçüz olma olasılığı da yüzde 20 civarındadır. Herhangi bir diyet, beslenme programı ya da mevsim etkenleri ile ikiz gebelik ortaya çıkmaz.

 

İkiz Gebelikte Genetik Faktörler

 

Genellikle ailenin genetik yapısı ile doğrudan alakalıdır. Hatta kullanılan kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar sonrasında da böyle gebelikler oluşabilir. Çift ya da tek yumurta ikizi olmak üzere iki çeşit ikiz olabilir. Buradaki ayrımın sebebi yumurta ve sperm birleşimi esnasında değişim yaşanmasıdır.

 

Ikiz Gebelik Anneden mi Gelir?

 

Bebeklerin ikiz olması yumurta içerisinde birden fazla sperm olması anlamına gelir. Yani döllenme bu şekilde gerçekleşir. Bu duruma bakıldığında ikiz gebelik anneden mi gelir sorusunun cevabı olarak babanın daha çok etkili olduğu görülebilir. Sperm hücrelerinin rolü çok daha büyüktür. Bunun yanında ikiz bebekler tek ya da çift yumurta ikizi olacakları ise anneye bağlıdır. Çünkü kadınlar her regl döneminde 1 yumurta üretmektedir. Bazı durumlarda ise birden fazla yumurta oluşumu ortaya çıkabilir. Bu da aslında bebeklerin tek mi ya da çift yumurta ikizi mi olacağına karar vermek anlamına geliyor. Genel olarak baktığımız çoğul gebeliklerde en büyük pay babanın olmaktadır. Çünkü bu durum spermlere bağlıdır.

 

Genetik Etkenler Dışında Çoğul Gebelik Ortaya Çıkaran Faktörler

 

Yapılan bazı araştırmalarda kilolu ve uzun boylu kadınlarda ikiz hamilelik ihtimalinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bu nedenle kilolu ve uzun boylu kadınlarda ikiz bebek ihtimali daha fazladır. Araştırmalarda bazı ırkların iki gebeliklerde daha yüksek ihtimali olduğunu gösteriyor. Bunlar arasında Afrika kökenli Amerikalı kadınlar yer alıyor.  Bu ırktan olan kadınlar Asya ırkından olanlara göre on kat daha fazla ikiz sahibi olabiliyor. Doğum kontrol hapları yüzde 99.9 oranında hamileliği önler.

Ancak kalan 0,01 oranında da ikiz gebelik oranı yüksektir. Çünkü bu haplar kadınlarda daha fazla yumurtlama ortaya çıkıyor. Kilolu kadınlarında ikiz gebelik anneden mi gelir sorusunun anneye bağlı cevaplar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre dünyadaki obezitenin artması ile ikiz doğumların arttığı görülmüştür. İleri yaşlardaki kadınlar genç kadınlara göre daha fazla yumurta üretir. Bu da çoklu gebelik oranını artırır. Özellikle 35 yaş üzeri kadınlarda bu tip ikiz gebelikler daha yüksek oranlarda rastlanabilir. Bunların yanında emzirirken hamile kalındığında, 2’de çok kardeşe sahip olunduğunda, günlük süt içildiğinde ikiz gebelik oranı artar.

Etiketler:

İkiz Bebek Olması Kime Bağlı Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Helin dedi ki:

    İkiz bebek olması gereken de anneye çok bağlı. Anne tarafında ikiz bebek varsa bu oran oldukça yüksek oluyor. Bol şanslar 🙂

Sayfa başına git