İkiz Bebekler Nasıl Oluşur

İkiz Bebekler Nasıl Oluşur
20 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 2.545 kez okundu.

İkiz Bebekler Nasıl Oluşur?

Aynı anda iki bebeğin anne karnında gelişme göstermesi bu durumun ikiz gebelik olduğu gerçeğini gösteriyor. İkiz bebeklere sahip olmak normal gebeliklere göre daha fazla emek ve sabır isteyen bir durumdur. Ancak bir anda iki bebeğe anne olmanın da keyifli yönleri vardır. Bu konuda ikiz bebekler nasıl oluşur sorusuna cevap arayan birçok kişi mevcut. Bu konuda birçok araştırma yapılıyor. İkiz bebek oluşumu büyük bir çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak gelişiyor.

Bu nedenle ikiz bebekler nasıl oluşur sorusuna yanıt arayan kişiler çoğunlukla genetik faktörlerin bu duruma neden olduğunu görüyorlar. Eğer ki çiftlerden birisinin daha önceki kuşaklarında ikiz bebek durumu söz konusu ise çiftlerde de ikiz bebek olma olasılığı yüksektir. Bu durum genetik faktörler ile açıklanabiliyor. Ancak genetik faktörlerin haricinde kadınlardaki yumurtlama durumları ve erkeklerdeki kaliteli spermler de ikiz bebek oluşma durumu için direk etkili olabiliyor.

İkiz Bebek Olması Kime Bağlı

Birçok kişinin merak ettiği konuların başında ikiz bebek olması kime bağlı konusu geliyor. Bu konuda birçok yanlış bilgi ve inançlar söz konusudur. Birçok toplumda ikiz bebek olması kime bağlı sorusuna kadına ya da erkeğe bağlı olarak belirtiliyor. Oysaki ikiz bebek olma durumu çiftlerden her ikisine de bağlı olarak gelişebiliyor. Özellikle erkeklerde kaliteli sperm sayısının fazla olması ikiz gebelik durumunu ortaya çıkarabiliyor. Anne adaylarında da yumurtlama sayısının fazla olması yine ikiz gebelik durumunu ortaya çıkarabilen ihtimallerden birisidir.

İkiz Gebelik Çeşitleri

İkiz gebelik iki şekilde ortaya çıkan bir durumdur. Tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizidir. Tek yumurta ikizi erkek sperminin tek bir yumurtayı döllemesi ile başlar. Bir hafta sonra ise döllenen tek yumurtanın ikiye ayrılması ile birlikte tek yumurta ikizi anne karnında oluşumuna başlar. Çift yumurta ikizi ise erkek sperminin annenin iki yumurtasını döllemesi ile birlikte gelişen bir durum olarak dikkat çekiyor. Tek yumurta ikizinde kardeşler birebir birbirine benziyor. Her ikisi erkek olabileceği gibi her ikisi kızı ya da biri kız biri erkek de olabiliyor. Çift yumurta ikizinde kardeşler birbirine benzer ancak birebir bir benzerlik söz konusu değildir.

İkiz Gebeliğin Oluşmasını Sağlayan Faktörler

Her anne ve baba adayı bebeklerinin ikiz olup olmayacağı konusunda heyecan yaşarlar. Bunun için de ikiz bebek olma olasılığı hesaplama yöntemlerini kullanıyorlar. Bu yöntemler çok sağlıklı bilgiler vermese de yine de ucundan kıyısından bilgi vermesi açısından önemlidir. Anne ve baba adayları ikiz bebek olma olasılığı hesaplama yöntemleri ile gelecek için hayaller kurmaya başlıyorlar. İkiz gebeliğin oluşmasını sağlayan en büyük faktör hiç kuşku yok ki genetik faktörlerdir. Bu durum gebe kalmadan önce yapılacak olan bir kaç tahlil ile ortaya çıkabiliyor. Ancak akrabaları arasında ikiz bebekleri olan kişiler ikiz bebek konusunda ihtimali yüksek kişilerdir.

İkiz gebelik durumlarının bir başka önemli nedeni de günümüzde çiftlerin görmüş oldukları kısırlık tedavileridir. Kısırlık tedavisi anne adaylarının yumurtlamalarında düzen bozukluğu meydana getirerek ikiz gebelik risklerini de oldukça artırıyor. İkiz gebelik risklerinin yüksek olmasını sağlayan etkenlerden birisi de anne adaylarının 35 yaşının üzerinde olmasıdır. Bu yaştaki kadınların hormonlarının normalden daha fazla çalışmasından dolayı birden fazla yumurtanın döllenme ihtimali de yükseliyor. Aynı zamanda kadınların menopoza yakın dönemlerinde ikiz gebelik riskleri yüksek oluyor. Bunun ana nedeni kadınların menopoz döneminde bol miktarda yumurta üretmesi ve hormonlarının aşırı şekilde çalışmasıdır. Bu nedenler ikiz gebelik riskini artıran ihtimaller arasında görülüyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git