İkiz Bebeklerin Doğum Yöntemleri

İkiz Bebeklerin Doğum Yöntemleri
13 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 1.212 kez okundu.

İkiz Annelerinin Doğum Yöntemleri, Doğum Haftaları ve Bebeklerin Genel Durumu İkiz gebeliklerde hangi doğum yöntemi tercih edilir ?

İkiz gebelerin nasıl doğum yapacağına doktoru karar verir. Bebeklerin anne karnındaki yerleşimi ve gebeliğin genel gidişatına uygun bir yöntem seçilir. Bu çalışmada ikiz bebek doğurmuş annelerle görüşülmüş ve hangi doğum yöntemi ile doğum yaptıkları hangi haftalarda doğuma girdikleri tespit edilmiştir. Sonuçlar genel araştırmalarla uyumlu görünmektedir.

Araştırmaya katılan 100 ikiz bebek doğurmuş anneye doğum yöntemi soruldu. Araştırmaya katılan anneler, %48 i normal şeklide %36 sı tüp bebek gibi tedavi yöntemleriyle gebe kalmışlardır. Bu sorgu ikiz gebelik ihtimalinin tüp bebekte çok olması nedeniyle katılımcı ikiz gebe kadın profilini tespit amacıyla sorulmuştur. Şekil-1 ´e göre ikiz annelerinin %70 i klasik sezaryen doğum şekli ile ikizlerini dünyaya getirmiştir. Bu sırayı %20 ile epidural doğum tekniği izlemektedir. Spinal anestezi ile doğum ise 3. sırada olup normal doğumun neeredeyse hiç tercih edilmediği (%2) görülmüştür. Doğum yöntemine genellikle doktorlar karar vermiştir.

İkiz gebelerin doğum yaptıkları haftalar araştırıldığında Şekil 2´deki sonuçlara ulaşılmıştır. Burada 37. haftanın ağırlıkta olduğu görülmektedir. Erken doğum sınırı olarak bilinen 31. haftadan önce doğum yapanlar az olmakla birlikte 34. haftadan hemen sonra doğum olasılığının hızla arttığı söylenebilmektedir. Genelleme yapılacak olursa 35., 36. ve 37. haftalar ikiz gebeliğin sonlandığı ve doğumun ağırlıklı olarak gerçekleştiği haftalardır. Tek bebek doğumunun olağan sayıldığı 40. hafta ise ikiz gebelerde oldukça düşük bir olasılıktır. 37. ve 38. hafta hafta hekimler tarafından ikiz bebek doğumunda tercih edilen bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğdukları haftalardır.

İkiz bebeklerin doğum kiloları 2000 -2500 g arasında değişmekte olup ortalama 2300 kg civarındadır. Doğum boyları ise 43 -49 cm arasındadır. Doğan ikiz bebeklerden %41 i kuvözde kalmış, %59 u ise kuvoze girmemiştir. Araştırma sonucunda kuvözde kalan bebeklerin ağırlıklı kalma nedeni genel gözlem, sarılık ve erken doğum nedeniyle olup 1- 10 gün arasında değişmektedir. Bunun yanısıra 15 günden fazla küvozde kalan bebekler de kaydedilmiştir. İkiz bebeklerin ikisinin birden kuvözde kalma oranı %21 iken tek bebeğin küvözde kalma oranı %13 olarak tespit edilmiştir. Verilen yanıtlar incelendiğinde yoğun bakım + küvöz tecrübesi yaşayan bebekler de olduğu görülmüştür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git