Belki de her zaman ikiz veya üçüz bebek sahibi olmayı hayal etmişsinizdir. Belki de iki tane aynı anda doğan bebeği düşündüğünüzde  korktunuz. İkiz yaşamanın şansı hiç olmadığı kadar büyüktür, ikiz gebelikler 1980’den bu yana artmakta olup, 2014’te doğmuş olan tüm bebeklerin yaklaşık yüzde 3’ü ile zirveye çıkmaktadır.

Belki siz de ikiz hamilesinizdir. Nereden biliyorsunuz? İkiz gebelik belirtileri nelerdir? Bu yazıya bu şekilde bakacağız.

Öğrenmek için okumaya devam edin:

 • İkiz gebelik belirtileri
 • İkiz gebelik nasıl doğrulanır
 • İkizlerle ilgili gerçekler

İkiz Gebelikte Bilim Destekli İşaretler

Bir ultrasonun yanı sıra, ikiz gebeliklerini kesin olarak belirten çok az şey vardır. Bunlar:

Anormal AFP

Alfa-fetoprotein (AFP) hamilelik sırasında gelişmekte olan bir bebeğin karaciğer ve yumurta kesesi tarafından üretilen bir proteindir. Bu protein daha sonra anne aracılığıyla bebeğin kanına gider. İkinci trimesterde, bir test fetüsün karaciğerinden (annenin kanından) kurtulduğu AFP miktarını ölçer. Bu test, kromozomal anormallikleri veya Down sendromu gibi doğum kusurlarını taramak için de kullanılır.

Yüksek düzeyde bir AFP, iki bebeğin salgıladığı anlamına gelebilir! Bir çalışma , ikizleri taşıyan kadınların, singleton taşıyan kadınlardan iki kat daha fazla olan AFP testlerine sahip olduğunu buldu.

Birden fazla kalp atışı

Doğum öncesi randevunuzda doktor yaklaşık 10 ila 12 haftadan başlayarak kalp atışını kontrol etmek isteyecektir. Bazen ikinci bir kalp atışı duyulabilir. Bununla birlikte, bazen ikizleri taşıyabilirsiniz ancak iki kalp atışı duymayabilirsiniz (ikiz ararken bile!).

İkiz Gebelik Diğer Olası İşaretler

Erken gebelik belirtilerine ek olarak, hamile kadınlar aşağıdaki ikiz gebelik belirtilerine sahip olabilirler:

HCG seviyeleri

Genel olarak, ikiz gebelik hamilelik sırasında annenin vücudu daha fazla hCG üretir.

Yapılan çalışmalarda , ikiz gebeliklerde annelerin daha uzun süre hCG üretitiği tespit edilmiştir.

Bununla birlikte, hCG üretiminin kadından kadına büyük ölçüde değiştiğini aklınızdan çıkarmayın; bu nedenle yüksek seviyeler, annelerin ikizleri taşımaya devam etmesinin kesin bir ölçüsü olarak kullanılmamalıdır.  Tekil gebelikleri olan bazı kadınlar alışılmadık şekilde yüksek miktarda hCG üretirler ve ikiz taşıyan bazı kadınlar alışılmadık şekilde düşük düzeyde hCG üretirler.

Aşırı sabah bulantısı

Bazı hamilelik hormonlarındaki artış nedeniyle, ikiz gebelikte sabah bulantıları özellikle kötü olabilir. Çalışmalarda ikiz gebelikler, en ağır sabah hastalığı olan hiperemezis gravidarum için bir risk faktörüdür. Ancak, ikizlere hamile olan tüm anneler, şiddetli sabah bulantısı yaşamaz! Bazıları hiç bir bulantı hissetmeyebilir. Her anne ve hamilelik farklıdır.

Bulantı devam ederse, işte yapmanız gerekenler:

 • Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapın
 • Karaciğeri destekleyin
 • Sindirimi artırın
 • Boş mideye dikkat edin

Aşırı meme hassasiyeti

Hamilelikte, göğüsleri inanılmaz derecede ağrılı ve hassas hale getirebilir . Bu, ikiz gebelik ve hormon seviyeleri yükseldiğinde sıklıkla aşırı olan başka bir erken gebelik semptomudur. Göğüslerin fazla mesai yapıyorlar, çünkü bir bebek yerine iki bebeği desteklemek zorunda kalacaklar.

Memelerinin ağrısını azaltmak için bazı ipuçları:

 • Yumuşak olanlar için sıkı, balenli sütyenleri takın.
 • Yatakta hareket eden acıyı önlemek için pamuklu uyku sütyeni giyin.
 • Hassasiyet azalıncaya kadar memelerinizi koşmaktan, sıçramaktan veya sarsmaktan kaçının.
 • Göğüslerinizi eşinize geçici olarak sınırlandırmayı düşünün.

Sık idrara çıkma

Sadece tek gebelik hamileliğinde olduğu gibi, ikizleri taşımak, hCG’nin yükselen seviyeleri nedeniyle artan idrara neden olabilir. İkiz gebelik hCG seviyeleri, tekil gebelikten daha hızlı arttığından tuvalete gitme ihtiyacı özellikle belirgin olabilir.

Normalden daha büyük göbek

Birçok kadın “ikiz gebelikle ne zaman başlıyorsunuz?” Diye merak ediyor. Pekala, bu pek çok faktöre bağlı, ama genel olarak tek hamilelikten daha erken!

Doktorlar bebeğin normal büyüdüğünü görmek için yaklaşık 12 haftalık gebeliğin başlangıcındaki boyunu (uterusun yüksekliği) ölçer. Fundal yüksekliği beklenenden daha büyük olduğunda, ikizlerin olduğu anlamına gelebilir!

Yüksek kalp hızı

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hamilelikte bebek için beslenmeyi sağlamak için bazal metabolik oran artar. Benzer şekilde, kalp atış hızı da artabilir. Normal kalp atış hızı dakikada yaklaşık 70 vuruştur (bpm). Hamilelik sırasında 80 ila 100 bpm’ye yükselir. İkiz hamilelikte, kalp hızı daha da yüksek olabilir.

Huysuzluk

Hormon dalgalanmaları başladığı zaman, ruh hali değişimleri çok olabilir. İkiz hamileliğin diğer erken belirtileri gibi, büyük biyolojik değişimlere bağlı artan ruh hali de iki sevinç demeti beklediğinizin işareti olabilir!

Sezgi

Bazı memeler sadece ikiz gebelik olduğunu biliyor! İki bebek sahibi olmanın akıl almaz bir düşüncesi ya da rüyası olsun , sezgi özellikle hamilelikte gerçek bir şeydir.

İkizlere Hamile Olduğunu Ne Zaman Anlatabilirsin?

Bütün belirtiler evet olsa da, 6 haftalık hamilelikten sonra bir ultrason ile teyit edene kadar beklemek zorunda kalacaksınız.

İkiz Gebelik Nasıl Doğrulanır?

İkiz hamilelikte birçok belirti ve semptom olsa da, kesin olarak bilmek için tek bir yol var. Bir ultrason. Bazı kadınlar erken yapılmayı tercih ederken, diğer kadınlar 20 haftalık taramaya kadar ultrasolardan kaçınmayı tercih edeceklerler . Yine de, diğer kadınlar, nadir de olsa, ikizlerin hiçbir belirtisi yoktur ve sadece doğumda öğrenirler!

Gizli bir ikiz olabilir mi?

Erken bir ultrasonla, gizli bir ikiz olması (tarama sırasında bir ikizin diğerinin arkasında saklanması) mümkündür, ancak bu nadirdir. 20 haftalık ultrasonla, bunun hakkında şüphen olmasın, ikizlerin olup olmadığına emin olabilirsiniz!

Sen nasılsın?

İkiz olduğunu mu düşünüyorsun? Hangi belirtileri yaşıyorsun?