İlk Annelik Döneminin Çocuk Açısından Sorunları

İlk Annelik Döneminin Çocuk Açısından Sorunları
18 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 454 kez okundu.

BENZERİ OLMAYAN DENEYİM: ANNELİK

 

Kadınların hayatında önemli bir dönüm noktası olan anneliğin hissettirdiği güzellikler kadar birtakım zorlukları da beraberinde getirdiği aşikar bir durumdur. Her kadın hayatının bir noktasında anne olmak ister ya da bunu aklından geçirir. Çeşitli hayaller kurar. Birlikte inanılmaz keyifli vakit geçireceklerini, kendisine arkadaş olacağını düşünür. Hayatta her zaman istenilen olmayabilir. Kurulan hayallerin işleyişinde sorunlar görülebilir.

 

ZORLU BİR SÜREÇ

 

Kadınların ilk hamilelik deneyimleri kişiseldir. Fiziksel olarak genellikle benzer durumlar görülse de her annenin hissettiği bireyseldir. Deneyimsizlik ve ne yapacağını bilememe ilk kez anne olacak kadınlar için stres kaynağı olabilir. Bebeğe zarar verme korkusu, doğduğu andan sonra nasıl bakılacağı gibi konularda endişelenebilirler. İnsanın önemsediği bir durum için endişe göstermesi doğal bir durumdur. Endişe düzeyini kontrol edebilen anne adaylarının hamileliklerinin daha kolay ve sağlıklı geçtiği bildirilmektedir. Doğum sonrası çocuk gelişiminin de daha sağlıklı olduğu rapor edilmektedir. Bu dönemde annenin aldığı sosyal destek de çok önemlidir. Baba adayının anneye yardımcı olması, bu süreci birlikte atlatmaları hem anne-baba arasındaki bağı güçlendirecek; hem de anne bütün sorumluluğu üzerinde hissetmeyerek rahatlayacaktır.

 

YENİ AİLE ÜYESİNE MERHABA DEYİN

 

Yeni doğum yapan her kadından duyarız: “Onu kucağıma aldığımda kokusunu içime çektiğim an anneliği anladım.” Şüphesiz ki eşsiz bir deneyimdir. İlk defa emzirecek kadınlar beceremeyeceklerini düşünüp telaşa girebilirler. Bu durumda bir hemşire, hasta bakıcı veya annenin yakını anneye yardım etmelidir ki anne sakinleşsin. Bebekler ortamın gerginliğini hissedebilir. İlk dönem atlatılması zor bir zamandır. Sadece annenin davranışları değil, bebeğin mizacı da durumun zorluğunu etkileyebilir. Zor mizaçlı bebekler sürekli ağlarlar ve ilgi isteyebilir. Bu sorun bazı anneler için çile çıkarıcı olabilir. Anne ile bebek arasında erken yaşlarda kurulan bağ çok önemlidir. Gelişim psikologlarına göre bebek ve temel bakım vericisi arasında erken yaşlarda kurulan bağ, bebeğin çocukluk ve yetişkinlik dönemi davranışlarını da etkileyecektir. İlk defa anneliği deneyimleyen kadın doğum sonrası depresyonu yaşayarak bebeği kabullenmeyebilir ve bakımını vermeyi reddedebilir. Bebek üzerinde yıkıcı etkileri olabilecek bu durumun çözümü için gerekirse bir profesyonelden yardım alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git